Jubileuszowe Poznańskie Targi Piwne

Poznańskie Targi Piwne w tym roku świętują swoją dziesiątą edycję. Przez dwa dni - 24 i 25 listopada - miłośnicy kraftowych trunków i wyjątkowych doznań smakowych znajdą coś dla siebie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jak co rok będzie też można bezpłatnie wykonać badanie USG pozwalające wykluczyć męskie nowotwory.

Widok na halę MTP podczas Poznańskich Targów Piwnych - grafika artykułu
W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach odbędą się na terenie MTP fot. Bartosz Pussak

Poznańskie Targi Piwne (PTP) należą do największych i najdłużej istniejących imprez tego typu w Polsce. Pojawi się na nich prawie 50 stoisk topowych i regionalnych browarów kraftowych, cydrowni, a w tym roku również miodosytni. Wydarzeniu towarzyszy Street Food Spot - czyli równie kraftowe jedzenie z foodtrucków. 

- Jak zwykle w ofercie znajdziecie wiele piwnych - i nie tylko - nowości, które swoją premierę będą miały dopiero podczas PTP. Spodziewamy się, że piwowarzy, cydrownicy oraz miodosytnicy tradycyjnie zaskoczą wszystkich i pojawią się takie perełki, jak trunki uwarzone według historycznych receptur czy z nietypowymi dodatkami. Ale to nie wszystko. Swoim menu zaskakują również wystawcy serwujący jedzenie - nieczęsto jest okazja, aby spróbować chociażby smażonych robaków. Ale bez obaw, nie zabraknie również bardziej klasycznych smaków, bo oferta wystawców jest bardzo szeroka - podkreśla Grzegorz Stachurski,  organizator PTP. 

Poznaniaków z pewnością zainteresuje propozycja jednego z browarów, który uwarzył piwo inspirowane rogalem świętomarcińskim. 

- Od dłuższego czasu mamy taką tradycję, że jadąc na piwne targi czy festiwal staramy się uwarzyć piwo, nawiązujące do rejonu, w którym impreza się odbyła. Rogal świętomarciński to wypiek rodem z Poznania, dlatego akurat takie piwo wymyśliliśmy, aby uczcić dziesiątą edycję Poznańskich Targów Piwnych. W zeszłym roku mieliśmy pierwsze podejście do tego piwa. Wtedy, również z okazji PTP, uwarzyliśmy piwo z dodatkiem prawdziwych rogali świętomarcińskich i bakalii. Nie było go dużo - zaledwie jedna beczka. W tym roku chcieliśmy to powtórzyć w większej ilości, ale ze względów technologicznych nie możemy dodać rogali. Do intensywnej czekoladowo palonej bazy dodaliśmy za to potężną ilość masy makowej z bakaliami, takiej samej, jaką dodaje się do rogali świętomarcińskich - wyjaśnia Bartek Packo, piwowar z browaru Magic Road.

Organizatorzy pomyśleli również o tym, by wypełnić dwa dni atrakcjami i licznymi rozrywkami. Będzie kilka stałych punktów jak np. Piwna Mila czy Piwna Joga. W strefie sportowej będzie można wziąć udział w konkurencjach inspirowanych pracą w browarze i sprawdzić, czy samemu poradziłoby się sobie w roli pracownika. Będą również pokazy wrestlingu, strefy gier, zabaw i sportu. Piwa, które zostały uwarzone na dziesiątą edycję PTP, będzie można nie tylko wypić podczas targów, ale również... wygrać. A to wszystko w ramach Wielkiego Konkursu, w którym główną nagrodą będzie zwiedzanie Browaru Fortuna wraz z degustacją. Zostanie wybranych 3 zwycięzców, a każdy z nich może zaprosić dodatkowo po 2 osoby. 

Nie zabraknie też wielu innych konkursów. Jednym z nich będzie Wyzwanie Ostrości. Polega ona na rywalizacji w zjadaniu różnego rodzaju ostrych papryczek lub potraw polanych ostrymi sosami. Dla fanów oryginalnych wyzwań przygotowano też Wyścig Lodówek. Celem trzyosobowych drużyn będzie pokonanie naszego piwnego toru przeszkód przy pomocy turbodoładowanej... lodówki turystycznej. 

Nagrody i samodzielne warzenia 

W piątek, 24 listopada, odbędzie się gala finałowa konkursu Greater Poland - jednego z największych polskich konkursów kierowanych do profesjonalnych i domowych producentów piwa, miodu i cydru oraz projektantów i agencji kreatywnych. 

- Pierwszy dzień targów i wręczenie medali Greater Poland jest dla branży jak gala wręczenia Oscarów. To ten moment w roku, kiedy ciężka, mrówcza praca piwowara zostaje doceniona. Może wyjść na scenę, stanąć w świetle jupiterów i odebrać zasłużoną chwałę za swoją pracę - dodaje Grzegorz Stachurski.

Na stoisku Wielkopolskiego Oddziału Terenowego Polskiego

Stowarzyszenia Piwowarów Domowych będzie można dowiedzieć się, jak w prosty sposób uwarzyć piwo w domu.  

Zrób to dla jaj

Jak co roku na Poznańskie Targi Piwne zawita także ekipa Mosznowładców. której celem jest podnoszenie świadomości mężczyzn w zakresie męskich chorób. Panowie będą mieli okazję zrobić nieinwazyjne i bezbolesne, a także bezpłatne badania USG jąder, które pozwalają wykluczyć męskie nowotwory. Za takie badania w placówce medycznej trzeba by zapłacić około 150-200 złotych, a na PTP będą one całkowicie darmowe. W dodatku to jedyna okazja, by do lekarza przyjść z piwem w ręce. 

Gdzie, kiedy, za ile? 

PTP odbędą się 24-25 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w hali 3 i 3a (Poznań, Głogowska 14, wejście wschodnie, od strony Mostu Dworcowego). W piątek, 24 listopada - od godz. 15:00 do 1:00, natomiast w sobotę 25.11 - od 12:00 do 1:00. Bilety w cenie - 25 złotych bilet jednodniowy, 40 złotych za karnet - dostępne są na stronie imprezy. W dniu wydarzenia bilety będą kosztować 30 zł (jednodniowy) i 50 zł (dwudniowy).

Więcej informacji znajdziecie na stronie Targów oraz na facebooku.