Kolejne miejsca wypoczynku i rekreacji zrealizowane w ramach PBO

Otoczenie poznańskich jezior - Strzeszyńskiego, Kierskiego i Rusałki - zmieniło się w ostatnich latach nie do poznania. Metamorfoza miejskich plaż to zasługa mieszkańców i Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Właśnie zakończono realizację dwóch kolejnych projektów związanych z rekreacją i wypoczynkiem nad wodą. Tymczasem, trwa głosowanie w tegorocznej edycji PBO 2021. 

Zdjęcie przedstawia plażę - widać na nim siedzących na kocach ludzi, parasolki ze słomy oraz tablicę z opisem projektu Plażojada. - grafika artykułu
Plaża nad jeziorem Strzeszyńskim/ fot. Adam Ciereszko

W ostatnim kwartale zakończono realizację dwóch pomysłów: "Plażojada 2 - Park wodny i miejsce spotkań" i "Modernizacja kąpieliska w Kiekrzu oraz terenów przyległych". To kontynuacja wspólnego projektu mieszkańców Sołacza, Kiekrza, Krzyżownik-Smochowic, Strzeszyna i Podolan pt. "Plażojada - Szlakiem Trzech Jezior: Rusałka, Strzeszynek, Kiekrz", zgłoszonego w ramach PBO 2016. Nad realizacją zadania czuwał specjalnie powołany zespół, w skład którego weszli wnioskodawcy obu projektów, miejscy urzędnicy i radni osiedlowi. 

- Realizacja Plażojady 1 udowodniła, że współpraca pomiędzy społecznikami i urzędnikami jest możliwa i sprzyja osiągnięciu pozytywnych efektów, z których dumne jest nie tylko Miasto ale także Społecznicy - mówi Małgorzata Paluszczak-Ćwiertnia, przewodnicząca zespołu ds. realizacji projektów "Plażojada 2 - park wodny i miejsce spotkań" oraz "Ogólnomiejska plaża z kąpieliskiem w Kiekrzu". 

Celem właśnie zrealizowanych projektów było uzupełnienie rewitalizowanych miejsc wypoczynku dla mieszkańców Poznania i okolic w najładniejszych zakątkach północno-zachodniej części miasta.

Podstawowa infrastruktura i ścieżki komunikacyjne zostały doposażone w małą architekturę i objęte monitoringiem. Na plaży Parkowej nad jeziorem Kierskim zbudowano ścieżkę i dojścia do pomostów oraz wiatę z ławkami i stołami. Pojawiły się też leżaki stacjonarne, ławki i kosze na śmieci, także z naturalnego drewna. Na plaży Smoczej - także nad jeziorem Kierskim - stanęła wiata z ławkami i stołami oraz stanowisko do food-trucka. Plac zabaw uzupełniono o nowe urządzenia: karuzelę i bujak. 

Wiata z ławkami i stołami powstała także na plaży Malibu nad jeziorem Strzeszyńskim. Pojawiły się tam leżaki stacjonarne, parasole plażowe, ławki i kosze na śmieci. Zrewitalizowane zostało oświetlenie. Aby miejsca wypoczynku mieszkańców nie szpeciły nieestetyczne, a niezmiernie potrzebne duże, metalowe kosze na śmieci, ustawiono obudowy na śmietniki.

Na plaży Dzikiej nad jeziorem Rusałka, oprócz wiaty z ławkami i stołami, zrewitalizowano ścieżkę spacerową i odtworzono odwodnienie. Wzdłuż dróżek leśnych Szlaku Trzech Jezior ustawiono dodatkowo 30 ławek i koszy na śmieci.

- Kontynuacja projektu w postaci Plażojady 2 pozwoliła nie tylko dokończyć rewitalizację plaż nad Rusałką, jeziorem Strzeszyńskim i Kierskim, ale również rozszerzyć jej zakres, m.in. poprzez leśne kosze i ławki wzdłuż leśnych tras pieszo-rowerowych czy drewniane ławki i leżaki na Plaży Parkowej. Bardzo ważnym elementem który udało się wykonać, może mniej widocznym ale niezwykle ważnym jest wykonanie oświetlenia i monitoringu na plażach: Malibu, Parkowej i Smoczej. To inwestycja bardzo potrzebna, zwiększająca bezpieczeństwo i stanowi niezwykłą wartość dodaną rejonu zachodniego klina zieleni. Warto podkreślić, że realizacja projektu "Plażojada 2" oraz "Modernizacja kąpieliska w Kiekrzu oraz terenów przyległych" była możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy ze Spółką Poznańskie Inwestycje Miejskie - mówi mówi Małgorzata Paluszczak-Ćwiertnia.

Nad wykonaniem zadania czuwały PIM oraz Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Poza realizacją projektów w ramach PBO, POSiR zrealizował także dodatkowe inwestycje nad poznańskimi jeziorami, np. molo i pomosty do cumowania łodzi nad Rusałką czy marinę w Kiekrzu.  

Przypominamy, że do 20 listopada trwa głosowanie w ramach PBO 2021. To odbywa się drogą elektroniczną - w Serwisie Poznański Budżet Obywatelski 2021. Tam też można znaleźć listę wszystkich projektów. Każdy może oddać maksymalnie 4 głosy - dwa na projekt ogólnomiejski (w tym 1 w ramach Zielonego Budżetu) i dwa na rejonowe. 

AJ

sieci społecznościowe