Konsultacje społeczne dotyczące pomnika Wiedźmy z Chwaliszewa

Celem konsultacji jest zebranie opinii na temat estetyki i symboliki pomnika, jego lokalizacji w przestrzeni miejskiej oraz propozycji dotyczących treści informacyjnej i formy uroczystości odsłonięcia monumentu. Zebrane głosy mieszkańców trafią do Zespołu ds. wznoszenia pomników działającego przy Urzędzie Miasta Poznania.
Rzeźba autorstwa Alicji Białej, przedstawia sylwetkę wiedźmy. Ma ona wysokość 166 cm, czyli tyle, ile przeciętny wzrost kobiety w Polsce. Rzeźba wykonana jest ze stali i częściowo poddana trawieniu kwasem. Lustrzana powierzchnia pozwala przejrzeć się w niej każdemu, kto stanie w jej pobliżu.
Pomnik miałby stanąć na działce w Parku Stare Koryto Warty na poznańskim Chwaliszewie.
W 1511 roku właśnie na Chwaliszewie doszło do jednego z pierwszych udokumentowanych procesów o uprawianie czarów, w wyniku którego oskarżona o zatrucie wody używanej do produkcji piwa kobieta została skazana na śmierć przez spalenie na stosie.
Inicjatorką pomysłu upamiętnienia kobiety oskarżonej o czary i spalonej na stosie na poznańskim Chwaliszewie jest Ewa Łowżył, poznańska artystka i aktywistka, dla której historia wiedźmy jest nie tylko opowieścią o tragicznych wydarzeniach sprzed lat, ale również opowieścią o strachu przed nieznanym oraz o społecznych mechanizmach pozwalających zrobić z kobiety ofiarę. Pomnik, w założeniu działaczki, upamiętnić ma nie tylko wiedźmę, ale również inne kobiety doświadczające przemocy.
Sposoby zgłaszania uwag:
- pocztą elektroniczną: pomniki@um.poznan.pl;
- pocztą tradycyjną: Urząd Miasta Poznania, Wydział Urbanistyki i Architektury, pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań;
- ankietą elektroniczną: www.poznan.pl/konsultujemy;
- ankietą w formie papierowej rozdawaną podczas spotkania informacyjnego z elementami debaty, zorganizowanego podczas trwania konsultacji.
We wtorek, 6 maja między godziną 17:30 a 19:30 w Pawilonie Nowej Gazowni oraz na terenie Parku Stare Koryto Warty zorganizowane zostanie spotkanie informacyjne z elementami debaty.
Podczas niego mieszkańcy i mieszkanki Poznania będą mogli zapoznać się z proponowaną formą pomnika, porozmawiać z inicjatorkami projektu oraz z działaczkami i ekspertkami związanymi z organizacjami feministycznymi, działającymi w naszym mieście.
Zobacz również

Pomnik Wiedźmy z Chwaliszewa - będzie można wyrazić swoją opinię

Trwa II etap konsultacji Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2040+

Wydłużony termin konsultacji ws. Osiedla Batorego
