Książka artystyczna - autonomiczne dzieło sztuki

Taki tytuł nosi panel dyskusyjny towarzyszący wystawie "Książka i co dalej...25 lat" z udziałem dr Moniki Polak, prof. Jarosława Kozłowskiego i dra Tomasza Wilmańskiego. Panel rozpocznie się 14 stycznia o godzinie 18 i będzie dotyczył szeroko rozumianego problemu książki artystycznej jako istotnemu medium, które jest od lat wykorzystywane w pracach artystów zajmujących się sztuką współczesną.

BR 2015 - grafika artykułu
BR 2015

Naczelną ideą panelu, organizowanego przez Bibliotekę Raczyńskich, jest przybliżenie sztuki książki oraz związanych z nią takich zagadnień, jak poezja wizualna, cybernetyczna czy dźwiękowa. Wypowiedzi uczestników panelu będą  ilustrowane konkretnymi przykładami dzieł związanymi z tym problemem w sztuce.

Uczestnicy panelu:
Dr Monika Polak (1975); teoretyk sztuki, artystka plastyk, studiowała na Wydziale Edukacji Artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom z krytyki i promocji sztuki, z pedagogiki sztuki oraz z rysunku w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego. Zajmuje się fotografią, rysunkiem, książką artystyczną. Była organizatorem kilku konferencji naukowych związanych tematycznie z książką artystyczną. Teksty teoretyczne o sztuce współczesnej publikowała m.in. w Arteonie, Artluku, Gazecie Wyborczej. Doktorat uzyskała na Uniwersytecie Gdańskim p.t. "Polska Książka Artystyczna 1960-2010. Studium porównawcze z pogranicza literatury i sztuk wizualnych"
w roku 2013.

Prof. Jarosław Kozłowski (1945); artysta plastyk, studiował malarstwo w PWSSP w Poznaniu (1963-69). Prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W latach 1981-87 był Rektorem PWSSP w Poznaniu. Prace wystawiał na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w prestiżowych galeriach i muzeach m.in. w Polsce, Niemczech, Holandii, Australii, Anglii, Danii, Kanadzie, Norwegii, Szwajcarii. Był jednym z prekursorów polskiej sztuki pojęciowej. W sztuce zajmuje się rysunkiem, instalacją, książką artystyczną.

Dr Tomasz Wilmański (1956); artysta plastyk, kurator wystaw, studiował rzeźbę w PWSSP w Poznaniu (1977-1982). W 1982 roku założył i do dzisiaj prowadzi Galerię AT w Poznaniu. W sztuce zajmuje się rzeźbą, instalacją, rysunkiem, performance, książką artystyczną, poezją wizualną. Jest autorem licznych tekstów teoretycznych o sztuce współczesnej publikowanych w prasie artystycznej i katalogach. Obecnie prowadzi Pracownię Książki Artystycznej na Wydziale Edukacji Artystycznej na UAP.

W 2011 obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 1990 roku organizuje w Galerii AT wystawy książki artystycznej, poezji wizualnej, poezji dźwiękowej, poezji cybernetycznej w cyklu "Książka i co dalej".

14 stycznia godz. 18.00
Biblioteka Raczyńskich, sala 1, wstęp wolny
Wystawa w Bibliotece Raczyńskich czynna do 31 stycznia 2016 r.

Biblioteka Raczyńskich/el