Letnie remonty na Starołęce i moście Dworcowym

Wraz z wakacjami rozpoczęła się wymiana torowisk na węźle Most Dworcowy i fragmencie ulicy Matyi oraz na rondzie i pętli Starołęka. Prace są już zaawansowane, a ich postęp widać gołym okiem.

Galeria zdjęć z prac na moście Dworcowym - grafika artykułu
Na węźle Most Dworcowy zakończył się już etap demontażu starego torowiska. Wykonana została nowa płyta podtorowa i rozpoczął się montaż rozjazdu fot. MPK

Letnie wakacje to - tradycyjnie już - okres, gdy przeprowadzane są remonty, mające duży wpływ na organizację ruchu drogowego i transportu publicznego. Termin nie jest przypadkowy. To czas urlopowy oraz przerwy w nauce szkolnej i na uczelniach. Ruch wówczas jest mniejszy, a przez to niedogodności mniej uciążliwe dla przemieszczających się osób. W tym roku, zgodnie z zapowiedziami, realizowane są kompleksowe naprawy na węźle Most Dworcowy oraz na fragmencie ulicy Matyi, a także na Starołęce: na rondzie oraz przy pętli tramwajowej. Na placach budów z dnia na dzień widać postęp.

Na zbiegu ulic Głogowskiej, Roosevelta i mostu Dworcowego zakończył się już etap demontażu starego torowiska. Wykonana została nowa płyta podtorowa i rozpoczął się montaż rozjazdu. Intensywne prace rozbiórkowe trwają natomiast na torowisku na ul. Matyi. Na odcinku od Mostu Dworcowego do węzła Towarowa również wymienione zostanie torowisko.

Mocno zaawansowane są też prace w rejonie pętli Starołęka PKM, gdzie przeprowadzana jest wymiana nawierzchni torowej i drogowej na wjeździe i wyjeździe tramwajów z pętli. Zakończono już etap demontażu - ułożono nowe szyny i wykonano nawierzchnię betonową w torowisku. Do zrobienia pozostały m.in. drobniejsze prace torowe i wykończeniowe. Po tym przejazd w ulicę Forteczną zostanie udostępniony dla ruchu samochodowego.

Na pobliskim rondzie Starołęka trwa natomiast demontaż torowiska (od strony południowej) i zaczynają się przygotowania do układania nowego rozjazdu. Prace zaplanowano etapowo, aby do minimum ograniczyć utrudnienia w przejeździe przez rondo. W tym miejscu bowiem zaplanowano wymianę części węzła rozjazdowego (od strony Starołęki) wraz z przejazdem przez torowisko.

Na czas prac wprowadzono zmiany w organizacji komunikacji miejskiej. Będą one obowiązywały do 1 września. Więcej o tym na stronie MPK.

Prace, które są aktualnie prowadzone, były konieczne ze względu na zły stan i zużycie elementów dotychczasowej infrastruktury. Podniesienie jej jakości i trwałości będzie procentować w przyszłości zapewniając pewny, bezpieczny i sprawny przejazd tramwajem.

MPK, ZTM