Małe i średnie przedsiębiorstwa motorem poznańskiej gospodarki

Rozwój gospodarki Poznania opiera się w znacznym stopniu na działalności małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących głównie działalność usługową w takich branżach, jak: "Handel i naprawy" oraz "Obsługa nieruchomości i firm". Rosnąca liczba podmiotów gospodarczych oraz wysoki wskaźnik podmiotów na 10 tys. mieszkańców świadczą o dużej przedsiębiorczości poznaniaków.

Panorama Poznania, fot. M. Kaczmarczyk - grafika artykułu
Panorama Poznania, fot. M. Kaczmarczyk

Najliczniej działalność gospodarczą prowadzą w Poznaniu osoby fizyczne, jednak w ostatnich latach zauważa się spowolnienie rozwoju tej formy działalności. Rośnie natomiast liczba spółek, szczególnie osobowych. Co czwarta firma wielkopolska jest rejestrowana w Poznaniu. W 2008 r. w systemie Regon zarejestrowano w Poznaniu 93,3 tys. firm, we wrześniu 2009 r. już 94,1 tys. W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców Poznań charakteryzuje się najwyższymi, po Warszawie, wskaźnikami liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych i liczby nowo zarejestrowanych firm (ogółem - 1.668; nowo zarejestrowanych - 119) oraz jednym z najniższych wskaźników liczby podmiotów wykreślonych z rejestru ewidencji działalności gospodarczej (79). Rosnąca liczba podmiotów gospodarczych oraz wysoki wskaźnik podmiotów na 10 tys. mieszkańców świadczy o wysokim poziomie przedsiębiorczości mieszkańców Poznania.
Głównym filarem rozwoju gospodarki Poznania są małe i średnie przedsiębiorstwa sektora prywatnego, prowadzące w większości działalność usługową, głównie w takich branżach, jak handel i naprawy oraz obsługa nieruchomości i firm. Pozytywnym zjawiskiem była relatywnie duża dynamika wzrostu udziału firm prowadzących działalność z zakresu edukacji oraz otoczenia biznesu (instytucje pośrednictwa finansowego, doradztwo i przetwarzanie informacji), co jest charakterystyczne dla ośrodków gospodarczych wysoko rozwiniętych.
Rośnie liczba spółek handlowych i chociaż znacznie wyższa dynamika dotyczy spółek osobowych, to w strukturze nadal dominują spółki kapitałowe. Większość zarejestrowanych w Poznaniu spółek handlowych należy do rodzimych przedsiębiorców, którzy zazwyczaj są jedynym udziałowcem, co oznacza, że relatywnie niewiele jest podmiotów z mieszanym kapitałem (krajowym i zagranicznym). W ostatnich latach obserwuje się jednak dynamiczny rozwój spółek z udziałem kapitału zagranicznego, szczególnie z kapitałem jednorodnym.