Mobilne laboratorium w Poznaniu

Czym jest smog? Skąd się bierze i jak wpływa na nasze zdrowie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było poznać w środę w Urzędzie Miasta Poznania. To nie wszystko. Na dziedzińcu stanęło mobilne laboratorium - dron i samochód elektryczny. Dzięki temu każdy mógł zobaczyć, w jaki sposób bada się jakość powietrza. Na koniec sprzęt pomiarowy wyjechał w miasto, aby sprawdzić, czym palą poznaniacy. Akcja "Spalajmy. Nie zatruwajmy" miała charakter pilotażowy, ale będzie kontynuowana w przyszłości w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

W ramach akcji "Spalajmy. Nie zatruwajmy" do Poznania zawitało mobilne laboratorium
W ramach akcji "Spalajmy. Nie zatruwajmy" do Poznania zawitało mobilne laboratorium

Celem akcji "Spalajmy. Nie zatruwajmy" jest uświadomienie mieszkańcom, jak ważna jest dbałość o jakość powietrza i przeprowadzenie pomiarów pod kątem emisji pyłów. W tym celu Miasto Poznań nawiązało współpracę z Głównym Instytutem Górnictwa, jednostką naukowo-badawczo-rozwojową działającą w Katowicach.

- Witam serdecznie przedstawicieli GIG, którzy zdecydowali się przyjechać do Poznania i pokazać nam, jak funkcjonuje mobilne laboratorium. Nasza akcja ma głównie charakter edukacyjny. Cieszę się, że na sali jest tylu młodych ludzi - mówiła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. - Chcemy uświadomić poznaniakom, jak ważna jest troska o środowisko oraz jakie skutki niesie za sobą spalanie odpadów. Liczymy, że dzięki takim działaniom wielu z nich zmieni swoje zwyczaje i zacznie przykładać większą wagę do tego, co spala w swoich piecach i kominkach.

Eko Patrol GIG to usługa świadczona na rzecz samorządów od 2016 roku. Instytut bazuje na autorsko opracowanych mobilnych czujnikach pomiaru wskaźników zanieczyszczeń powietrza. Dotychczas Główny Instytut Górnictwa świadczył usługę dla miast na terenie Polski południowej m.in. w Krakowie, Tarnowskich Górach, Mysłowicach. Działał również na rzecz Województwa Śląskiego. Eko Patrol GIG jako platformy pomiarowe wykorzystuje bezzałogowe statki powietrzne (drony) oraz samochód elektryczny.

- Nasze działania są wielotorowe - tłumaczy Adam Hamerla z Eko Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa. - Prowadzimy akcję edukacyjno-informacyjne dla mieszkańców i władz miasta. Poznajemy zjawisko smogu w skali lokalnej i wskazujemy, jakie działania podejmować, aby walka z tym zjawiskiem były jak najbardziej skuteczna. Kolejnym aspektem jest współpraca ze strażą miejską. To działania o charakterze prewencyjnym. Nasze pomiary. nie uprawniają do nakładania kar, mogą być jednak podstawą do interwencji straży miejskiej, która ma odpowiednie narzędzia.

Badania pomiarowe członkowie Eko Patrolu GIG, w asyście strażników miejskich, przeprowadzili na osiedlu Warszawskim, gdzie problem złej jakości powietrza jest szczególnie odczuwalny. Zgromadzone dane opracowywane zostaną w formie raportu. Znajdą się w nim wyniki przeprowadzonych badań, wraz z ich interpretacją i wizualizacją.

Środowa akcja "Spalajmy. Nie zatruwajmy" miała charakter pilotażowy. Działania tego typu będą jednak kontynuowane. Projekt monitorowania jakości powietrza w Poznaniu z użyciem dronów i innego specjalistycznego sprzętu zwyciężył w ostatniej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Badania w ramach PBO będą prowadzone prawdopodobnie od października do połowy grudnia. Firma, która się tym zajmie zostanie wyłoniona w przetargu.

AJ