Nadal można dopisać się do listy wyborców

Od 3 września br., tj. od daty ogłoszenia wyborów, takich wniosków w Poznaniu wpłynęło 157. Niemal wszystkie załatwiono pozytywnie, wydając decyzje o dopisaniu do rejestru wyborców. Nadal można dopisywać się do list wyborców. Możliwość wpisania do rejestru wyborców mają osoby, które nie są zameldowane na pobyt stały na terenie danej gminy, ale które stale zamieszkują na jej obszarze. Taką grupą są m.in. studenci.

Decyzje o odmowie wpisania do rejestru wyborców wydano jedynie w odniesieniu do 2 spraw, co stanowi 1,3% ogólnej liczby wniosków. Powodem wydania decyzji odmownych był brak stałego zamieszkania na terenie miasta Poznania, co - w myśl art. 11 ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu i Senatu - stanowi przesłankę konieczną dla pozytywnego rozstrzygnięcia. W tych przypadkach decyzja dotyczyła studentów studiów stacjonarnych, których pobyt w Poznaniu jest czasowy, co ustalono na podstawie zeznań wnioskodawców. Wymienieni nie udokumentowali w żaden sposób zamieszkania (stałego) na terenie Poznania: jedna osoba przebywała w domu studenckim, a druga wynajmowała kwaterę prywatną na podstawie umowy czasowej do końca czerwca 2007 r.

Przypomnijmy: Do stałego rejestru wyborców wpisani są z urzędu wyborcy będący obywatelami polskimi zameldowanymi na pobyt stały na terenie danej gminy. Istnieje również możliwość wpisania do rejestru wyborców osoby, która nie jest zameldowana na pobyt stały na terenie danej gminy, ale która stale zamieszkuje na jej obszarze. Taką grupą są m.in. studenci.

Studenci przebywają czasowo na obszarze Poznania w związku nauką, ale prawo głosowania mają na obszarze tej gminy, gdzie są zameldowani na pobyt stały. W przypadku, gdy chcą zagłosować w Poznaniu, mogą ubiegać się o dopisanie do rejestru wyborców, jeżeli uprawdopodobnią, że ich pobyt stały nie jest związany wyłącznie z nauką, ale również z pracą zawodową, a także np. z pobytem rodziny. Okoliczności wskazują wtedy na to, że jest stałe przebywanie, a więc osoba może dopisać się do rejestru wyborców i tym samym głosować w wyborach samorządowych. Na stałość pobytu w danej miejscowości wskazuje więc skupienie w niej życiowej aktywności związanej np. z pracą lub rodziną. Chcąc skorzystać z tej możliwości studenci powinni:

  • stawić się osobiście w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta, przy ul. K. Libelta 16/20 i pobrać w systemie kolejkowym bilet z literą "D" (OBSŁUGA WYBORCÓW);
  • okazać dowód osobisty
  • złożyć pisemny wniosek zawierający następujące dane: nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL i adres zamieszkania wyborcy na terenie Miasta Poznania (formularz można pobrać w informacji lub na stanowisku obsługowym, a także ze strony Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta: bip.city.poznan.pl => SPRAWY => SPRAWY ALFABETYCZNIE => WYBORY => Rejestr Wyborców)