Narodowy Spis Powszechny. Ile osób spisało się w Poznaniu?

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Takie badanie odbywa się raz na 10 lat i jest obowiązkowe dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. Ile osób spisało się w stolicy Wielkopolski przez pierwszy miesiąc trwania spisu? Szczegóły w artykule.

Galeria zdjęć przedstawia grafiki promujące udział w Narodowym Spisie Powszechnym. - grafika artykułu
Trwa Narodowy Spis Powszechny 2021, fot. spis.gov.pl.

Za organizację spisu odpowiada Główny Urząd Statystyczny, który pyta mieszkańców Polski o to "ilu nas jest", "kim jesteśmy", "jak żyjemy" oraz o inne istotne informacje związane z funkcjonowaniem społeczeństwa czy stanem mieszkań i budynków. Dane te są później wykorzystywane do opracowań, zestawień czy analiz statystycznych, które pomagają podejmować ważne decyzje gospodarcze i społeczne, także na poziomie lokalnym.

Według danych GUS do piątku, 30 kwietnia w Poznaniu spisało się ponad 114 tys. osób.

Jak się spisać? 

Podstawową formą udziału w badaniu jest samospis internetowy. Można go dokonać łatwo i bezpiecznie, bez wychodzenia z domu. Na stronie spis.gov.pl dostępna jest aplikacja zawierająca formularz spisowy, która przeprowadzi respondenta przez całą procedurę. Osobom, które np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie mogą wypełnić go we własnym zakresie, pomóc może członek rodziny. Formularz dostępny jest w językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Inną możliwością udziału w badaniu jest spis za pośrednictwem infolinii: 22 279 99 99, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00. Z tej opcji mogą skorzystać osoby, które z uzasadnionych powodów nie mogą spisać się online. Od maja kontakt tą drogą może zainicjować także rachmistrz. Telefonu mogą spodziewać się respondenci, którzy do tej pory nie spisali się przez internet lub nie zakończyli ankiety. Jeśli do tego dojdzie, nie możemy odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania. Rachmistrzowie telefoniczni będą dzwonić z numeru: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. 

Dla osób, które nie posiadają w domu komputera lub internetu, Miasto Poznań przygotowało dwa punkty, gdzie można dokonać samospisu i uzyskać wsparcie w wypełnieniu internetowego formularza. Pierwszy znajduje się w budynku urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17, drugi w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. Punkty działają w reżimie sanitarnym. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem 61 646 33 44 (Poznań Kontakt).

Ze względu na pandemię koronawirusa wywiady bezpośrednie prowadzone przez rachmistrzów terenowych nie będą realizowane do odwołania. 

Udział w spisie jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski. Są nim objęci zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, a także stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie jego trwania za granicą. Spisowi podlegają także osoby poniżej 18. roku życia, za które ankietę wypełniają rodzice lub opiekunowie.

Loteria Narodowego Spisu Powszechnego - pierwsze losowanie już 7 maja

W loterii może wziąć udział każdy, kto samodzielnie spisze się przez internet. Do wygrania są karty przedpłacone o wartości 500 zł, 1000 zł (nagrody I-ego stopnia), a w losowaniu finałowym, które odbędzie się 14 lipca - 16 samochodów osobowych. 

Im szybsze zgłoszenie do loterii, tym większa szansa na wygraną. Jeden kod może wziąć udział w wielu losowaniach. Wszystkie zarejestrowane zgłoszenia wezmą udział w losowaniu finałowym.

Aby wziąć udział w loterii należy:

  • Wejść na stronę spis.gov.pl i spisać się w dogodnej dla siebie chwili
  • Pobrać i zachować unikatowy, 10-znakowy kod uprawniający do udziału w loterii
  • Zgłosić kod na stronie loteria.spis.gov.pl.  od 22 kwietnia r. do 7 lipca 2021 r.
  • Sprawdzać wyniki losowania w mediach społecznościowych i na stronie loteria.spis.gov.pl.  

Dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych.

Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września. Szczegóły na stronie spis.gov.pl oraz www.poznan.pl/nsp2021/.

 JZ

sieci społecznościowe