Nowa Karta Seniora

"OK Poznań - Poznańska Złota Karta" - to nowa propozycja dla seniorów, którzy rozliczają podatki w stolicy Wielkopolski. Dzięki niej będą mogli skorzystać z dodatkowych zniżek i ulg w całym mieście. Obecne karty seniora zachowają ważność jeszcze przez rok. 

Grafika: zdjęcie seniorów i najważniejsze wiadomości o nowej karcie - grafika artykułu
Aby rozliczać w Poznaniu podatki, nie trzeba być tu zameldowanym

6 września w programie OK Poznań rusza nowa, dodatkowa pula zniżek i ulg przygotowana wyłącznie dla osób, które ukończyły 60 lat oraz mieszkają i rozliczają podatek PIT lub podatek rolny w stolicy Wielkopolski. "OK Poznań - Poznańska Złota Karta" zastąpi obecnie obowiązującą kartę seniora.

- Chcemy rozszerzyć ofertę zniżek dla starszych mieszkańców Poznania - wyjaśnia Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. - Obecnie mogą oni korzystać z "Poznańskiej Złotej Karty". Po połączeniu jej z programem OK Poznań seniorzy będą mogli korzystać z dwóch puli zniżek i ulg. Z pierwszej - do której dostęp mają wszyscy uczestnicy programu - oraz z drugiej, dopasowanej specjalnie do nich. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala nam na uruchomienie elektronicznej oferty - z roku na rok w Poznaniu mamy coraz więcej osób, które skończyły 60 lat i dla których korzystanie z internetu czy mobilnych aplikacji jest codziennością. Nowa karta połączona z aplikacją to odpowiedź na ich oczekiwania. Rozwiązanie to było konsultowane z Miejską Radą Seniorów i zostało przez nią zaakceptowane.

Dodatkowe korzyści - więcej zniżek, lepszy dostęp

Nowa karta przyniesie seniorom stały, ważny bezterminowo dostęp do wszystkich korzyści programu OK Poznań. To oferta zdecydowanie warta uwagi - działający od ponad roku program ma dzisiaj już 80 partnerów oferujących 460 zniżek. Wśród nich są między innymi: tańsze bilety do teatru, kina, muzeum, na basen, do palmiarni, zoo, a także zniżki w kawiarniach i restauracjach, studiach urody, centrach zdrowia, sklepach czy punktach usługowych. 

Zmiana oznacza również, że seniorki i seniorzy, którzy dotąd mogli korzystać tylko z plastikowej "Poznańskiej Złotej Karty", zyskują także możliwość korzystania z nowoczesnych elektronicznych narzędzi, takich jak aplikacja mobilna, strona internetowa czy elektroniczna wersja karty programu OK Poznań. 

Osoby w wieku senioralnym, które nie znają narzędzi internetowych, ale chcieliby je poznać, mogą wziąć udział w indywidualnych konsultacjach cyfrowych, jakie organizuje Centrum Inicjatyw Senioralnych. 

Seniorzy, którzy wolą pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach, będą mogli korzystać z plastikowej karty "OK Poznań - Poznańska Złota Karta". Będzie ona miała dokładnie taki sam zakres zniżek, jaki zapewnia aplikacja. Będzie bezpłatna i wydawana bezterminowo. 

Nowa karta docelowo zastąpi dotychczasową. Całkowite wygaszenie dotychczasowej Poznańskiej Złotej Karty nastąpi 15 września 2024.

Jak zdobyć nową kartę 

Poznaniacy, którzy chcą korzystać z nowej karty, mają więc do wyboru dwie opcje. Mogą uzyskać "OK Poznań - Poznańską Złotą Kartę" w wersji elektronicznej, która będzie dostępna w koncie użytkownika w aplikacji mobilnej i na stronie internetowej OK Poznań. Aby to zrobić, powinni złożyć jednorazowe oświadczenie o tym, że mieszkają i rozliczają podatki w Poznaniu. Można je złożyć online za pomocą aplikacji albo strony internetowej OK Poznań. Mogą też wybrać się do Punktu Obsługi Klienta zlokalizowanego w Poznańskim Centrum Świadczeń (ul. Wszystkich Świętych 1) i tam podpisać papierowy dokument. Po złożeniu jednorazowego oświadczenia seniorzy i seniorki uzyskają bezterminowy dostęp do dwóch puli zniżek, ulg i preferencji w programie OK Poznań. 

- Procedura wyrobienia karty jest bardzo prosta i zajmie dosłownie kilka minut - wyjaśnia Damian Napierała, zastępca dyrektora PCŚ. - Wystarczy przyjść do PCŚ z dowodem osobistym i wypełnić formularz, w którym podamy swoje dane oraz oświadczymy, że zamieszkujemy w Poznaniu i tutaj płacimy podatki. Urzędnik po zweryfikowaniu przedstawionych przez nas informacji wyda nam kartę. Żeby szybko i wygodnie załatwić formalności związane z wydaniem karty, warto umówić wizytę w PCŚ za pośrednictwem infolinii Poznań Kontakt, pod numerem telefonu 646 33 44 lub za pośrednictwem formularza na stronie www.pcs.poznan.pl. Pomimo faktu, że na zmianę karty mamy cały rok, nie warto zwlekać z jej wymianą.

Osoby, które wolą korzystać z plastikowej wersji "OK Poznań Poznańska Złota Karta", otrzymają ją w Punkcie Obsługi Klienta w Poznańskim Centrum Świadczeń. Tam można też uzyskać informacje na temat programu OK Poznań i jego oferty dla osób w wieku 60+. Szczegółowe informacje będą również dostępne w Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego.

Seniorzy, którzy już obecnie są użytkownikami OK Poznań uzyskają dostęp do nowej, dodatkowej puli zniżek dla seniorek i seniorów automatycznie, bez składania jakichkolwiek oświadczeń. 

Ważne: obecna karta seniora do 15 września 2024 roku będzie honorowana w programie OK Poznań. Oznacza to, że seniorzy i seniorki będą mogli - po jej okazaniu - korzystać z puli zniżek i ulg dla osób w wieku 60+ oferowanych w programie OK Poznań. Jednak, jeżeli nie są jednocześnie uczestnikami programu OK Poznań, nie będą mieli dostępu do puli zniżek i ulg dla wszystkich. 

OK Poznań - dziesiątki zniżek i wyjątkowych ofert

Miejski program OK Poznań z wciąż powiększającą się ofertą zniżek, ulg i preferencji dla osób mieszkających i rozliczających podatek PIT lub rolny w Poznaniu, działa już od roku. Ma dziś 80 partnerów oferujących 460 zniżek.

Aktualna oferta dla osób w wieku 60+ uczestniczących w programie OK Poznań jest dostępna online: na stronie internetowej pod adresem www.okpoznan.pl oraz w aplikacji mobilnej OK Poznań. Aplikację można bezpłatnie pobrać w sklepach: Google Play, App Store i Huawei AppGallery. 

Oferta w wersji drukowanej jest dostępna w stacjonarnych Punktach Obsługi Klienta OK Poznań, które znajdują się przy: ul. Wszystkich Świętych 1 w Poznańskim Centrum Świadczeń, ul. Gronowej 22A w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 w Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP oraz ul. Głogowskiej 16 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Oferta papierowa będzie także dostępna w Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego. 

- Centrum zachęca poznańskie seniorki i seniorów, żeby wejść do programu zniżkowego i korzystać z szerokiej oferty benefitów, która będzie się stale powiększać- zachęca Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. - Gdyby pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości, jak to zrobić i przede wszystkim - czy warto, zachęcamy do tego, aby do nas zajrzeć czy być z nami w kontakcie. Wytłumaczymy krok po kroku, co należy zrobić, żeby wejść do programu, u nas też dostępna będzie wersja papierowa zniżek dla tych osób, które być może nie mają dostępu do internetu. Będzie można ją zabrać do domu  i na spokojnie wybrać ofertę dla siebie. 

Seniorki i seniorzy będą mogli korzystać z infolinii OK Poznań czynnej pod numerem: 61 250 90 90 oraz ze specjalnej skrzynki mailowej pod adresem info@okpoznan.pl. A także z miejskiej infolinii Poznań Kontakt pod numerem telefonu: 61 646 33 44. 

Dzięki takim rozwiązaniom seniorki i seniorzy mieszkający i rozliczający podatki w Poznaniu będą mieli dostęp do zawsze aktualnej i wciąż poszerzanej oferty zniżek, ulg i preferencji w programie OK Poznań. Aby rozliczać w Poznaniu podatki, nie trzeba być tu zameldowanym, ważne jest miejsce faktycznego zamieszkania. Operatorem programu jest wybrana w otwartym przetargu spółka z udziałem Miasta - Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o.

AW