Nowe mieszkania na Strzeszynie. Jeszcze przez kilka dni można składać wnioski

Tylko do końca maja trwa nabór do drugiego etapu programu mieszkaniowego "POZnań - i zamieszkaj". W jego ramach na Strzeszynie powstają 353 lokale wykończone pod klucz. Dodatkowo najemcy będą mieli możliwość skorzystania z dopłaty do czynszu, co pozwoli obniżyć koszty utrzymania mieszkania.

Zdjęcie przedstawia plac budowy z lotu ptaka. - grafika artykułu
Nowe mieszkania na Strzeszynie. Jeszcze przez kilka dni można składać wnioski, fot. PTBS.

Oferta skierowana jest do poznańskich rodzin i osób, które myślą o poprawie warunków lokalowych. Udział w programie mogą wziąć również ci, którzy nie mieszkają w Poznaniu, lecz planują związać ze stolicą Wielkopolski swoją przyszłość. 

"POZnań - i zamieszkaj" stanowi alternatywną, tańszą i stabilniejszą formę najmu w stosunku do ofert rynku komercyjnego. Umowa może być podpisana na czas nieokreślony. W ramach programu istnieje również możliwość uzyskania dopłat do czynszu oraz dodatków mieszkaniowych. 

Drugi etap programu jest realizowany w rejonie ulic Zawackiej i Cegłowskiej. Powstaje tam 9 budynków z 353 lokalami wykończonymi w standardzie pod klucz. Bloki będą wyposażone w windy, wózkarnie, podziemną halę garażową oraz naziemne miejsca parkingowe. Dodatkowo na parterze znajdą się lokale usługowe. W ramach infrastruktury zewnętrznej powstaną plac zabaw, ławki oraz zieleń. Prace budowlane trwają, a ich zakończenie planowane jest na IV kwartał 2025 r. 

Do dyspozycji przyszłych najemców będą mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe. Metraż będzie wahał się od 30 do 67 m². Część lokali będzie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. 

Strzeszyn to osiedle z szerokimi możliwościami aktywnego wypoczynku oraz relaksu na łonie natury. Bliskość dwóch jezior - Rusałki oraz Strzeszyńskiego - oraz dostęp do żłobka, przedszkola, szkoły, sklepów i punktów usługowych sprawiają, że jest to idealne miejsce dla rodzin i osób szukających spokoju.

WIDEO

Kto może wziąć udział? 

Nabór do drugiego etapu programu "POZnań - i zamieszkaj" potrwa do 31 maja 2024 r. Wymagane dokumenty to wypełniony formularz wniosku oraz załączniki potwierdzające spełnianie warunków udziału w programie.  Można je składać elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP lub w formie papierowej (osobiście lub listownie) w Biurze Spraw Lokalowych przy ul. Matejki 50 w Poznaniu.

O najem lokalu mogą ubiegać się osoby, które spełnią kryteria dochodowe. Średni miesięczny dochód w gospodarstwie domowym, w przeliczeniu na osobę, w 2023 roku nie może być niższy niż 2 779,77 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego oraz 1 985,55 zł - wieloosobowego. 

Z kolei górne limity dochodowe na osobę wynoszą: np. dla gospodarstwa jednoosobowego - 6 079,33 zł, dwuosobowego - 4 255,53 zł, trzyosobowego - 3 917,79 zł, czteroosobowego - 3 444,95 zł.

Osoby zainteresowane najmem lokalu w ramach programu "POZnań i zamieszkaj" nie mogą także mieć tytułu prawnego do mieszkania położonego na terenie Poznania. Jeżeli jednak taki posiadają, muszą złożyć oświadczenie, że do dnia podpisania umowy najmu wyzbędą się lokalu. Warunek ten zobowiązane są spełniać wszystkie osoby zgłoszone we wniosku do wspólnego zamieszkiwania.

Wnioski podlegają także ocenie zgodnie z ustalonymi kryteriami pierwszeństwa. Uzyskana liczba punktów decyduje o kolejności umieszczenia na liście najemców. Punkty można dostać m.in. za liczbę posiadanych dzieci czy rozliczanie podatku dochodowego w Poznaniu (osoby, które otrzymają 0 punktów, również mogą znaleźć się na liście najemców).

"POZnań - i zamieszkaj" to program realizowany przez Miasto Poznań oraz PTBS. W jego ramach na Strzeszynie powstają łącznie 552 mieszkania. Pierwszy etap - z 199 lokalami - zakończy się jesienią tego roku. 

Informacje o programie można znaleźć także na stronach: https://ptbs.pl/ oraz https://www.poznan.pl/poznanizamieszkaj/

JZ