OD DZISIAJ OBOWIĄZKOWA WYMIANA DOWODÓW OSOBISTYCH WYDANYCH W LATACH 1962-1972

nowy dowód osobisty - grafika artykułu
NOWE DOWODY

Od dzisiaj, 2 stycznia, rozpoczęła się obowiązkowa wymiana dowodów osobistych wydanych w latach 1962-1972, a więc dowodów 48 - latków i osób starszych. Każdy, kto posiada taki dokument, musi go wymienić najpóźniej do 31 grudnia 2003 r.
Każdy pełnoletni obywatel zobowiązany jest do posiadania ważnego dowodu osobistego, bez którego obowiązujące przepisy uniemożliwiają załatwienie jakichkolwiek formalności np. w ZUS - ie czy Urzędzie Skarbowym. Dowody osobiste wydane w latach 1962-1972 stracą ważność z końcem tego roku.
Oddział dowodów osobistych Urzędu Miasta Poznania każdego roku przyjmuje ok. 38,5 tys.wniosków i tyle samo wydaje dowodów osobistych. W związku z ustawową koniecznością wymiany tych dokumentów szacuje się, że liczba ta w tym roku wzrośnie do 60,5 tys.
Aby uniknąć dużych kolejek, nie warto czekać z wymianą do ostatniej chwili. Urząd Miasta proponuje i zachęca poznaniaków, by każdy, kto jest zobowiązany do wymiany swojego dokumentu, zgłosił się do oddziału dowodów osobistych w miesiącu, w którym został wydany jego stary dowód osobisty. Uporządkuje to składanie wniosków, a tym samym zapobiegnie gigantycznym kolejkom w ostatnich miesiącach roku 2003 r.
Każdy musi samodzielnie podpisać wniosek i dowód osobisty w obecności pracownika oddziału. Tylko osoby obłożnie chore, którym stan zdrowia nie pozwoli osobiście udać się do urzędu, będą odwiedzać pracownicy oddziału dowodów osobistych, po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby przez członków rodziny lub opiekunów.
Oddział dowodów osobistych mieści się na dwóch kondygnacjach (parter i II piętro) gmachu przy ul. Libelta 16/20 w Poznaniu.
Wszelkie dane zapisane we wniosku muszą zostać sprawdzone przez pracowników oddziału z urzędową bazą danych. Jeżeli wszystko się zgadza, jedna osoba obsługiwana jest ok. 10 min. Dłużej trwają formalności w przypadku ludzi starszych, którzy często nie potrafią samodzielnie wypełnić druków. Zdecydowanie wydłuża się też czas obsługi w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek niezgodności w podanych we wniosku danych osobowo - adresowych. Dane takie muszą być wyjaśnione i zweryfikowane.
Zgodnie z przepisami nowe dowody osobiste będą wydawane na 10 lat. Tylko osoby, które ukończyły 65 rok życia, nie będą musiały ich wymieniać po kolejnych 10 latach. Również każda zmiana danych osobowo - adresowych powoduje konieczność wymiany dowodu osobistego.
Wymagane dokumenty, które są niezbędne do złożenia wniosku:
- 2 aktualne fotografie (35x45 mm, bez nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami, głowa w pozycji lewego półprofilu, z widocznym lewym uchem)
- dowód wpłaty - 30 zł (na konto Urzędu Miasta - jest to dochód budżetu państwa)
- odpis skrócony aktu urodzenia, w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński (z wyjątkiem osób urodzonych w Poznaniu)
- odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku (z wyjątkiem osób, które zawarły związek małżeński w Poznaniu)
Wpłaty należy dokonać na numer konta:
Urząd Miasta, Wydział Finansowy
PKO BP I O/Poznań
102040272118648-360-1
opłata za wydanie dowodu osobistego