Odnowiony DAF na liniach turystycznych

Już w najbliższą sobotę, po raz pierwszy po remoncie, na trasę linii turystycznej wyjedzie DAF MB200. W latach dziewięćdziesiątych te charakterystyczne autobusy kursowały po Poznaniu na co dzień, obecnie w MPK Poznań został tylko jeden. Pojazd z numerem bocznym 1222 w minionych miesiącach gruntownie odnowiono, aby znów mógł wozić pasażerów.

Galeria zdjęć odnowionego autobusu DAF - grafika artykułu
Odnowiony DAF pojawi się na liniach turystycznych fot. MPK

MPK Poznań otrzymało 29 autobusów DAF MB200 w 1991 roku w darze od holenderskiego miasta Utrecht. Niektóre z pojazdów wykorzystywano w ruchu liniowym aż do 2008 roku, jednak od 2003 roku przede wszystkim na liniach nocnych. Do tej pory zachowany został - jako historyczny - jeden autobus. Właśnie zakończył się jego remont, dzięki czemu ponownie będzie można się nim przejechać. Premiera na liniach turystycznych już w najbliższą sobotę.

12 czerwca DAF MB200 będzie kursował na liniach 100 i 102 ("setką" można dojechać z Dworca Głównego do Nowego Zoo, natomiast "stodwójka" wozi pasażerów na trasie Poznań Główny - Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII - Muzeum Broni Pancernej). Wtedy będzie okazja, aby wybrać się w sentymentalną podróż, a także przekonać się, ile pracy włożono w odnowienie tego autobusu.

W trakcie remontu m.in. naprawiono silnik i półautomatyczną skrzynię biegów. Nastąpiła regeneracja i konserwacja nadwozia oraz podwozia, zawieszenia i układu hamulcowego. Wymieniono podłogę i wykładzinę podłogową, porysowane szyby, uszczelki w oknach i drzwiach, laminaty boczne i wiatrołapy w przestrzeni pasażerskiej. Odnowiono i obszyto na nowo siedzenia. Przeprowadzono regenerację oświetlenia zewnętrznego i chromowanie elementów dekoracyjnych. Przywrócono oryginalne, holenderskie przyciski oraz przełączniki. Zamontowano też oryginalne drzwiczki do kabiny kierowcy. Pojazd został pomalowany w charakterystyczne biało-żółto-szare barwy, dokładnie takie same, jakie uzyskał w fabryce w 1982 roku. W takiej kolorystyce przyjechał również do Poznania w 1991 roku.

W sobotę DAF MB200 będzie realizował kursy:

  • na linii 100: wyjazdy z przystanku Poznań Główny o godz. 11.20 i 13.10; wyjazdy z Nowego Zoo o godz.  12.05 i 13.45;
  • na linii 102: wyjazdy z przystanku Poznań Główny o godz. 10.00 i 15.00; wyjazdy z Muzeum Broni Pancernej o godz. 10.30 i 15.50.

Jednocześnie przypominamy, że w najbliższy weekend na Kolejce Parkowej Maltanka odbywać się będą Dni Pary. Więcej na stronie MPK Poznań, a w niedzielę uruchomiona zostanie linia historyczna, obsługiwana tramwajem typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer (o tym wydarzeniu można przeczytać na stronie poznańskiego przewoźnika). 

Przez cały weekend kursować będą linie turystyczne: tramwajowa 0 (w sobotę będzie możliwość przejażdżki tzw. krótkim helmutem, czyli GT6, a w niedzielę - "Księżniczką", czyli tramwajem 102Na) oraz  autobusowa linia 100 (w sobotę planowo będzie obsługiwana DAF-em oraz krótkim Ikarusem i Jelczem PR 110, a w niedzielę - dwoma Ikarusami). W soboty funkcjonuje również linia 102 - oprócz kursów realizowanych DAF-em, pojawi się na niej Ikarus (w szczególnych sytuacjach wskazane powyżej pojazdy mogą zostać zmienione na inne).

RB, MPK

sieci społecznościowe