Ostatni weekend z liniami turystycznymi

Najbliższy weekend będzie ostatnim, kiedy będzie można pojechać na przejażdżkę historycznymi tramwajami i autobusami. Na pożegnanie przygotowane zostały wyjątkowe atrakcje - w niedzielę będzie można wybrać się w podróż m.in. tramwajem Heidelberg z serii KSW oraz autobusem San H100A. Na pasażerów czekają także słodkie niespodzianki.

Wagon KSW Heidelberg w tle wieża kościoła. - grafika artykułu
Ostatni weekend z liniami turystycznymi, fot. MPK.

Tradycyjnie już ostatni weekend września oznacza koniec sezonu linii turystycznych. Tak będzie i w tym roku - w niedzielę, 25 września po raz ostatni w tym roku na trasy wyjadą tramwaje linii 0 oraz autobusy linii 100. Dzień wcześniej - w sobotę, 24 września - po raz ostatni w sezonie uruchomiona zostanie linia autobusowa 102.

Do obsługi linii 0 zaplanowano na sobotę tramwaj 105N, czyli tzw. szybkowiec. Natomiast w niedzielę będzie można wybrać się na przejażdżkę m.in. odbudowanym tramwajem Heidelberg z serii KSW.

W niedzielę na linii 0 będzie obowiązywał specjalny rozkład jazdy - tramwaje będą kursować co 20 minut (od godziny 11.20 do 17.00). Na trasie pojawi się nie tylko KSW, ale także skład N+ND oraz - będący własnością MPK w Krakowie i udostępniony Poznaniowi na sezon 2022 - tramwaj 4N1. Po ostatnim rozkładowym kursie, wszystkie historyczne tramwaje pojadą razem do zajezdni - pasażerowie będą mogli dojechać nimi do przystanku Szwajcarska.

Tego dnia dla pasażerów, którzy wybiorą się na przejażdżkę pierwszymi kursami linii 0 (po godz. 11.00 z przystanku Stare Zoo)przygotowany zostanie słodki poczęstunek od pobliskiej i legendarnej cukierni Hotelu Mercure. Funkcjonuje ona w samym sercu miasta, przy rondzie Kaponiera, od niemal 60 lat! Podobnie jak pojazdy wykorzystywane na liniach turystycznych, cukiernia towarzyszy - wciąż ciesząc się ogromną popularnością - poznaniankom i poznaniakom, będąc świadkiem i uczestnikiem zachodzących w przestrzeni miejskiej przemian. Na niespodzianki mogą liczyć także osoby, które - w niedzielę albo w kolejne dni - odwiedzą cukiernię ze skasowanym w ostatnią niedzielę września biletem na linie turystyczne.

Na linię 100 wyjadą: w sobotę - Ikarusy 280 i 260, a w niedzielę - Ikarus 280, "ogórek" oraz... autobus San H100A, udostępniony przez Przewozy Autobusowe Gryf z Żukowa. Przejażdżka tym autobusem to niebywała gratka dla miłośników komunikacji! Autobus należący do Gryfu został wyprodukowany w 1969 roku i większość "swojego żywota" spędził w wielkopolskim Turku. W 2017 roku przeszedł w ręce obecnego właściciela, który przeprowadził jego kapitalny remont, starannie zachowując detale, jak logo PKS, czy zasłonkę (również z symbolami PKS) oddzielającą fotel kierowcy od reszty pojazdu.

Dziś w Polsce czynnych jest zaledwie kilka Sanów H100. Te autobusy były produkowane w Sanoku w latach 1966-1974 w dwóch wersjach: A przeznaczonej dla PKS oraz B - dla mniejszych miast. San H100A, który przybędzie do Poznania to autobus w wersji dla PKS (takie pojazdy służyły również w wielu przedsiębiorstwach do przewozu pracowników do pracy, jak i na wycieczki za miasto). Szansa na przejażdżkę już w niedzielę.

Na linii 102 (funkcjonuje tylko w sobotę) - tradycyjnie już - pojawi się Jelcz, czyli kultowy "ogórek".

Tego dnia, w pobliżu hotelu Mercure, udostępniona zostanie również historyczna przyczepa autobusowa Jelcz PO-1. W sobotę, w godzinach od 12.00 do 16.00 utworzony w niej zostanie punkt informacyjny dla tych osób, które rozważają podjęcie pracy w MPK Poznań (na stanowisku kierowcy, motorniczego, bądź innym). Będzie można zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy, poznać procedurę rekrutacyjną, wymagania na poszczególne stanowiska, a także porozmawiać z kierowcą i motorniczym o realiach pracy.  Natomiast w niedzielę przyczepa stanie na ul. Gajowej - powstanie w niej punkt informacyjny Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych. 

Więcej o liniach turystycznych w zakładce Turystyka.  Ważne: W szczególnych sytuacjach wskazane powyżej pojazdy mogą zostać zmienione na inne.

sieci społecznościowe