Otworzą nowe boisko w Poznaniu

W sobotę, 16 września przy siedzibie Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka otwarte zostanie boisko im. Tomasza Sadowskiego, założyciela tej organizacji. Obiekt ma służyć jednoczeniu ponad podziałami i kulturami, zbliżaniu środowisk i integracji poprzez sport. W dniu inauguracji na poznaniaków czekają koncerty, warsztaty i turniej piłkarski.

Zdjęcie przedstawia wielofunkcyjne boisko, w tle drzewa i dwupiętrowy budynek. - grafika artykułu
Otworzą nowe boisko w Poznaniu, fot. Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka.

- "Największym zwycięzcą jest nie ten, kto pokona przeciwnika, lecz ten, kto pokona słabość w sobie" - te słowa Tomasza Sadowskiego wpisują się w sportowy model pomagania, który jest nowoczesną i niezwykle potrzebną formą integracji i wpływania na zmiany postaw i włączenie osób borykających się z różnymi problemami życiowymi - mówią organizatorzy wydarzenia. 

Boisko znajduje się na terenie siedziby fundacji przy ul. Świętego Wincentego 6/9. Otwarcie obiektu zaplanowano na sobotę, godz. 10:00. Głównym punktem programu będzie turniej "Solidarni z Ukrainą", w którym drużyna "Barki" zmierzy się z zespołami darczyńców w krótkich, 10-minutowych meczach. 

- W naszej drużynie zagrają: dwie pracownice "Barki", liderzy "Barki" z Poznania i ze Strzelec, Ukraińcy uczestniczący w naszych programach wsparcia, Koray - wolontariusz z Turcji, Andrew - z "Barki" UK i Przemek, który 20 lat temu stał na bramce w pierwszych meczach piłki ulicznej - podkreśla Bartosz Pawlak, główny inicjator budowy boiska, Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka.

W trakcie wydarzenia odbędzie się koncert muzyki ukraińskiej, przygotowany przez osoby z tego kraju, które na co dzień korzystają z pomocy fundacji. Będą też warsztaty, pokazy i stoiska przygotowane przez przedsiębiorstwa społeczne wspierane przez "Barkę". Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania. 

Od ponad 30 lat wspierają potrzebujących  

Boisko na co dzień będzie służyć wszystkim tym, którzy korzystają z pomocy "Barki" - uczestnikom Centrum Integracji Społecznej, mieszkańcom wspólnot, osobom z Ukrainy wspieranym przez fundację, a także pracownikom i sąsiadom. Każdego roku będą się też odbywały turnieje dla drużyn z różnych środowisk. 

- Jesteśmy ogromnie wdzięczni za wkład finansowy, jaki nasi partnerzy zdecydowali się przekazać na rzecz tej inwestycji. Marzyliśmy, by integrować partnerstwa, środowiska, ludzi różnej narodowości i poglądów, by pomagać - w szerokim rozumieniu - poprzez sport, kulturę, imprezy integracyjne, festyny, teatry, rewitalizację po promocję rzemiosła, ekologii i wiele innych form - mówi Barbara Sadowska, przewodnicząca Zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. 

Fundacja powstała w 1989 roku. Jej celem jest rozwój społeczny grup marginalizowanych, zapewnienie im szansy odbudowy życia przez stworzenie programu pomocy wzajemnej, edukacji, rozwoju przedsiębiorczości w społeczeństwie obywatelskim. Z programów tych korzysta ok. 5000 osób rocznie. 

Fundacja prowadzi swoje działania nie tylko w Polsce, ale i w Anglii, Belgii, Holandii, Kanadzie, Irlandii i Islandii, a także w Macedonii Północnej, Kenii i w Demokratycznej Republice Konga. "Barka" otrzymała na przestrzeni ostatnich 34 lat liczne nagrody i wyróżnienia, w tym między innymi od Parlamentu Europejskiego, Banku Światowego, ONZ czy magazynu "Time".  


JZ


sieci społecznościowe