Park Wodziczki: miejsce do zabawy i wypoczynku

Prace w parku Wodziczki rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku i trwały niecały rok. Na jego terenie powstały dwa place zabaw. Na mniejszym, adresowanym do maluchów, zostały zamontowane bujaki na sprężynach, piaskownica, tablica edukacyjna i domek do zabawy. Na większym, przeznaczonym dla dzieci w wieku szkolnym, stanęły m.in. trampoliny, zestaw linowy, zjeżdżalnia, kładka linowa, karuzela i słupki do wspinaczki. Trochę starsi użytkownicy placu mogą też korzystać z 20-metrowego zjazdu linowego.
Wśród atrakcji, oddanych do użytku, jest też plac do gry w koszykówkę z poliuretanową nawierzchnią, stoły do gry w tenisa stołowego, piłkarzyki i szachy oraz plac do gry w bule. W parku znajduje się również siłowni zewnętrznej, a tam takie urządzenia, jak wioślarz, twister, prostownik pleców, orbitrek i drabinki. Rowerzyści mogą korzystać z placów do samoobsługowej naprawy rowerów. Na terenie zrewitalizowanej powierzchni parku pojawiły się też elementy małej architektury - m.in. ławki i kosze na śmieci.
Park im. A. Wodziczki zajmuje powierzchnię około 7 ha. Do tej pory zrewitalizowano ponad 1,6 ha, w tym 1800 metrów kwadratowych przeznaczonych na miejsca do zabaw. W miejscu tym już wcześniej bawiły się dzieci, choć stan urządzeń pozostawiał wiele do życzenia. O to, by plac zabaw pozostał w tej samej lokalizacji co dotychczas, zabiegali okoliczni mieszkańcy i Rada Osiedla Sołacz.
Trudny teren
Park im. A. Wodziczki jest położony nad rzeką Bogdanką. Zdarza się, że w sytuacji intensywnych opadów deszczów, woda występuje z brzegów - zalewając zarówno tereny zielone, jak i sąsiednie aleje. Aby zapobiec podtapianiu nowych placów zabaw, ich podłoże zostało osuszone, a następnie wyniesione powyżej pozostałego terenu. Grunt został podwyższony na wysokość od 50 cm do metra, a w szczytowych miejscach nawet 1,3 m. Zmiany zostały wprowadzone przez wykonawcę na wniosek zlecającego, czyli Miasta Poznania. Place pokryto poliuretanową nawierzchnią. Ponadto, zlikwidowano nieczynną kanalizację deszczową, która nie spełniała swojej funkcji, dając efekt odwrotny. Przy podwyższonym stanie Bogdanki, zamiast odprowadzać wodę z placu do rzeki, cofała się, zlewając miejsce do zabaw.
To wszystko ma zapobiegać ewentualnemu zalaniu placu zabaw. Sytuacja znacznie się poprawiła. Może się jednak zdarzyć, że ze względu na specyfikę terenu podczas intensywnych, trwających kilka dni opadach deszczów, w niektórych miejscach będzie gromadzić się woda. Występowanie wcześniej suszy, która dodatkowo utrudnia wsiąkanie wody do gleby, nie poprawia sytuacji. Pomogą jednak nowo posadzone rośliny. Gdy już dostatecznie się zakorzenią, możliwości wsiąkania wody do gruntu będą dużo większe.
Zakończona renowacja placów zabaw jest pierwszym z czterech zaplanowanych etapów rewitalizacji parku im. A. Wodziczki, wytypowanym do realizacji przez Radę Osiedla Sołacz. Koszt dotychczasowej inwestycji przekroczył nieznacznie 2, 85 mln zł.
AJ
Zobacz również

Majowy weekend w Poznaniu

Weekend majowy - informacje komunikacyjne

Europejski Tydzień Szczepień
