Pawilon otwiera się na wiosnę!

Prezentacja programu na nowy sezon zbiegła się z drugimi urodzinami instytucji. W marcu 2018 roku budynek przy ul. Ewangelickiej 1 przestał być Nową Gazownią i zyskał nazwę Pawilon.
- Bardzo się cieszę, że Pawilon stał się areną spotkań kulturalnych, filmowych, muzycznych i warsztatowych, tak chętnie odwiedzaną przez poznaniaków. Kiedy dwa lata temu wdrażaliśmy koncepcję tego miejsca, chcieliśmy, żeby była to przestrzeń służąca młodym twórcom. Enklawa, gdzie będą mogli bez ingerencji z zewnątrz tworzyć i prezentować swoją sztukę. Teraz, z perspektywy czasu, myślę, że udało się to w 100 procentach - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Nowy sezon - "Nowe życie"
Po zeszłorocznym haśle, czyli "Manifestacji przyszłości" Pawilon kieruje się ku "Nowemu życiu".
- Tegoroczny program stanie się platformą przyglądania się i badania procesów przekształcania i wytwarzania "Nowego życia" w znaczeniu nowych form wspólnotowości, relacji ze środowiskiem oraz przestrzenią: od skali mikro do makro. Zastanowimy się nad tym, jak postrzegać współczesność w obliczu pojawiającej się na horyzoncie katastrofy cywilizacyjnej, politycznej i klimatycznej - zaznacza Andrzej Pakula, kurator Pawilonu.
Dyskusję o "Nowym życiu" w Pawilonie rozpocznie (5 marca) wykład Bartosza Mroczkowskiego "Żywa materia/ żywa wspólnota". Autor opowie o tym co łączy plastik i społeczeństwa jutra. Kolejnego dnia (6 marca) organizatorzy zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego "Present perfect", w reż. Shengze Zhu, zwycięzcy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie. Obraz przedstawia życie chińskiej wspólnoty, która udostępnia swoje życie w transmisjach na żywo, nie bacząc na cyber-cenzurę.
13 i 14 marca Anna Nowak, artystka prowadząca badania dotyczące miłości jako strategii generowania wiedzy, zaprosi na "Fast Love" czyli performans taneczny połączony z warsztatami z queerrowania czułości. 21 marca odbędzie się "Firsty Tattoo" - performans-rytuał Kuby Borkowicza mówiący o kolekcjonowaniu ludzkich ruchów i tatuaży.
W Pawilonie fani muzyki także znajdą coś dla siebie. 31 marca wystąpi kwartet postmetalowy Ex Eye oraz reprezentant eksperymentalnej sceny elektronicznej Patryk Daszkiewicz, znany jako DMNSZ.
W programie na nowy sezon pojawią się także stałe cykle kuratorskie - "Krótkie spięcia", czyli filmowe prezentacje międzynarodowych festiwali, prowokujące dyskusje Andrzeja Marca oraz eksperymentalna muzyka niezależnej inicjatywy LAS. Ponadto program "Nowe drogi teatru" Korporacji Teatralnej ze spektaklami warszawskiego Nowego Teatru, berlińskiego HAU Hebbel am Ufer, Komuny Warszawa czy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowskich.
Pawilon w tym roku obchodzi drugą rocznicę działalności. Przez ten czas zorganizowano tu 186 wydarzeń, w których wzięło udział blisko 20 tys. osób.
Więcej informacji o programie Pawilonu można znaleźć TUTAJ oraz na Facebooku.
JZ
Zobacz również

Weekend w Poznaniu

Powstanie nowe miejsce rekreacji na Ławicy

Nowa edycja programu PFRON
