PESEL dla obywateli Ukrainy w Galerii Malta

Od 4 kwietnia na terenie poznańskiej Galerii Malta ruszy punkt nadawania numerów PESEL dla obywateli Ukrainy. 

Na zdjęciu flaga Ukrainy przed Urzędem Miasta Poznania - grafika artykułu
Zlokalizowany na parterze punkt będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 7-21 i w niektóre soboty, w godz. 7.30-14.30

Nowa lokalizacja będzie uruchomiona we współpracy pomiędzy Urzędem Miasta a właścicielem i zarządcą Galerii Malta. Dodatkowe stanowiska zlokalizowane w centrum handlowym pozwolą poznańskim urzędnikom na obsługę większej liczby obywateli Ukrainy i szybsze dopełnienie formalności.

- We współpracy z naszymi najemcami staramy się pomagać na różnych płaszczyznach. Cieszymy się także, że możemy zaangażować się również w tym zakresie i ułatwić naszym gościom dopełnienie formalności związanych z legalnym pobytem i dostępem do usług publicznych w Polsce - powiedział Henryk Rytwiński w imieniu zarządcy Galerii Malta - Onyx Asset Management.

Do dyspozycji odwiedzających udostępnione zostanie piętnaście stanowisk. Zlokalizowany na parterze punkt będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-21.00 i dodatkowo w niektóre soboty, w godz. 7.30-14.30 

- Działamy w wyjątkowych okolicznościach, więc takie inicjatywy są kluczowe, aby umożliwić obywatelom Ukrainy rozpoczęcie normalnego funkcjonowania w Polsce - podkreśla Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania. - Jesteśmy wdzięczni wszystkim zaangażowanym partnerom. Dzięki tej lokalizacji będziemy mogli przyjąć dziennie nawet o 500 osób więcej.

Numer PESEL otrzymują osoby, które od 24 lutego 2022 r. przybyły na terytorium Polski w związku z wojną w Ukrainie. 

Aby dostać PESEL, trzeba najpierw zarezerwować wizytę - najprościej to zrobić, dzwoniąc pod numer miejskiej infolinii Poznań Kontakt: 61 646 33 44. Można także umówić się online na stronie www.poznan.pl - także w języku ukraińskim. 

Przy rejestracji trzeba podać adres mailowy (może być ukraiński) oraz datę urodzenia, następnie wybrać termin i godzinę. Na podany adres mailowy wysłane zostanie potwierdzenie rezerwacji wizyty wraz z jej numerem. Ważne - dla każdej dorosłej osoby należy zrobić oddzielną rezerwację (na jednej rezerwacji dorosły może wyrobić także PESEL dla dwójki dzieci, jeśli jest ich więcej, trzeba zrobić więcej rezerwacji). 

Należy też zrobić zdjęcie - takie jak do paszportu. Z numerem rejestracji można udać się do fotografa przy punkcie w Galerii Malta. Zrobienie zdjęcia jest bezpłatne (pod warunkiem posiadania numeru rezerwacji w urzędzie). Można je zrobić wcześniej niż w dniu wizyty.

W umówionym dniu trzeba przyjść do punktu obsługi. Przed wejściem do budynku należy wypełnić wniosek o numer PESEL (ważne: nie cyrylicą). Dokumenty są w języku polskim i ukraińskim oraz polskim i rosyjskim.

Do urzędu należy zabrać: paszport, paszport wewnętrzny lub dowód osobisty albo inny dokument ze zdjęciem, w przypadku dzieci może to być akt urodzenia. Dokumentów tych nie trzeba tłumaczyć. Potrzebne będzie też zdjęcie, telefon (musi być z polskim numerem telefonu) oraz numer rezerwacji, który przyszedł mailem.

W czasie gdy rodzice w Galerii Malta, będą dopełniać formalności związanych z uzyskaniem numeru PESEL, najmłodsi będą mogli skorzystać z oferty programu "Malta Dzieciom", w ramach którego zorganizowane zostały bezpłatne zajęcia dla dzieci z Ukrainy w wieku od 3 do 17 lat. Maluchy mają zapewnioną profesjonalną opiekę w języku ukraińskim, salę zabaw (jednocześnie może w niej przebywać 50 dzieci) oraz szeroką ofertę specjalnych zajęć sportowych, artystycznych, a także seanse filmowe z ukraińską ścieżką dźwiękową. 

AW