Pływające ogrody na Cybinie

Na rzece Cybinie, w sąsiedztwie Bramy Poznania, pojawiły się pływające ogrody. Na wyspie powstał kosz lęgowy dla ptactwa wodnego. Miejsce to upodobały już sobie okoliczne kaczki.

Na rzece Cybinie, w sąsiedztwie Bramy Poznania, pojawiły się pływające ogrody/ fot. Maciej Krajewski - grafika artykułu
Na rzece Cybinie, w sąsiedztwie Bramy Poznania, pojawiły się pływające ogrody/ fot. Maciej Krajewski

Ogrody pływające to lekka konstrukcja wysp wodnych. Instalacje tego typu pomagają wprowadzać zieleń do centrum miast, zwiększać ich bioróżnorodność oraz oczyszczać wodę i powietrze. Pływające ogrody stwarzają warunki do powstania unikalnych ekosystemów. Na ich szatę roślinną składają się głównie gatunki rodzime. Dodatkowo ogród ewoluuje i rozwija się poprzez nowe nasiona nanoszone przez wiatr i ptactwo. Instalację, na zlecenie Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP, wykonała Fundacja OnWater.pl z Wrocławia.

Ogrody pływające zostały na stałe zacumowane do dna rzeki Cybiny, a na samej wyspie powstał kosz lęgowy dla ptactwa wodnego, który w swoim kształcie nawiązuje do budynku Bramy Poznania. Okoliczne kaczki bardzo polubiły swoją nową przystań i chętnie na niej przebywają.

- Bardzo nas cieszą takie działania. W ciągu ostatnich dziesięciu lat populacja kaczek zmniejszyła się w miastach o połowę. To skutek betonowania nabrzeży i tego, że deweloperzy budują niemal przy samej rzece. Ptaki po prostu nie mają gdzie zakładać gniazd - zauważa Kamil Zaremba, prezes Fundacji OnWater.pl.

Projektowi powstania ogrodów towarzyszyły wydarzenia animacyjne organizowane przez Bramę Poznania ICHOT w ramach projektu Rzeka Żywa. Tegoroczna edycja poświęcona jest zwierzętom Cybiny.

Bliskość zieleni wpływa pozytywnie na samopoczucie, a przede wszystkim poprawia jakość życia mieszkańców. Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania już od kilku lat poszukuje skutecznych mechanizmów przystosowania się miasta do zmian klimatu, realizując międzynarodowy projekt CONNECTING Nature. Działania skupiają się na tworzeniu, razem z mieszkańcami, modelowego systemu mikrozieleni w mieście, wykorzystując rozwiązania oparte na przyrodzie, czyli tzw. Nature- based Solutions.

To nie koniec działań. W przyszłym roku Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta planuje organizację międzynarodowego wydarzenia CONNECTING Nature EXPO 2020, którego głównym założeniem będzie promocja rozwiązań opartych na przyrodzie (NBS).  Rozpoczyna się też realizacja projektu Zdrowe i Zielone Przestrzenie Miejskie w ramach Programu URBACT III, które opierają się na idei tworzenia i otwierania zielonych przestrzeni na mieszkańców, wpływając na ich zdrowie i adaptację Miasta do zmian klimatu.

BKPiRM/ AJ