Pływalnia w nowej lokalizacji

Miasto rozważa inną lokalizację pływalni, która wcześniej miała stanąć przy parku Kasprowicza. Zgodnie z nową koncepcją obiekt miałby powstać w miejscu, gdzie obecnie znajduje się budynek byłego basenu "Olimpia", przeznaczony do rozbiórki z uwagi na zły stan techniczny. Planowane tam wcześniej Centrum Sztuk Walki zostałoby wybudowane tuż obok. 

W miejscu obecnego budynku powstanie zupełnie nowa pływalnia
W miejscu obecnego budynku powstanie zupełnie nowa pływalnia

Na początku tego roku Miasto Poznań przejęło nieruchomość przy ulicy Taborowej po istniejącej tu wcześniej pływalni "Olimpia". Już pierwsze ekspertyzy wskazywały na to, że stan techniczny hali basenowej - w tym 25-metrowego basenu pływackiego - jest zły. Jasne było, że ta część obiektu wymaga rozbiórki i ze względu na stan techniczny i sanitarny nie może zostać uruchomiona. Pierwotnie zdecydowano więc, że nowa pływalnia kryta powstanie w bliskim sąsiedztwie niedziałającego obecnie basenu. W części zajmowanej obecnie przez Akademię Judo miało zaś powstać Centrum Sztuk Walki. 

Po uzyskaniu prawa własności można było jednak rozpocząć prace nad dogłębną analizą potencjału terenu i znajdujących się na nim budynków. Niestety okazało się, że są one w gorszym stanie, niż początkowo sądzono. 

- W tej sytuacji nieracjonalne byłoby, gdybyśmy uparcie trzymali się pierwotnej koncepcji - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Trzeba było poszukać innego rozwiązania. Takiego, które pozwoli maksymalnie wykorzystać ogromny potencjał tego miejsca. Jest dla mnie oczywiste, że nie można zrezygnować z pływalni, na którą czekają mieszkańcy Łazarza i Grunwaldu. Dlatego powstanie ona w miejscu, gdzie dziś stoi niedziałający basen.

Cały istniejący obiekt zostanie niemal całkowicie wyburzony - po gruntownej analizie okazało się, że takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne. W miejscu obecnego budynku powstanie zupełnie nowa pływalnia. 

Miasto nie zapomina jednak o młodych sportowcach i nadal planuje budowę Centrum Sztuk Walki - w bezpośrednim sąsiedztwie basenu, od strony ul. Reymonta. Nowy obiekt sportowy powstanie zatem na działkach miejskich.

- Jeśli chodzi o przygotowanie inwestycji, to teren ten stanowi dla Miasta duże wyzwanie, ale jesteśmy do niego dobrze przygotowani - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. -  Aktualnie funkcjonuje tam część rodzinnych ogrodów działkowych im. Władysława Reymonta.

Zgodnie jednak z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obszar ten docelowo nie jest przewidziany pod ogródki działkowe. Może za to na nim powstać zabudowa sportowo-rekreacyjna w otoczeniu zieleni. Dlatego w najbliższym czasie Miasto rozpocznie rozmowy z Polskim Związkiem Działkowców, dotyczące przeniesienia tej części ogródków do nowej lokalizacji.

Koncepcja architektoniczna dla planowanych obiektów sportowych zostanie zaprezentowania mieszkańcom już w połowie tego roku.

AW