Podziękowania dla bohaterów Czerwca '56

Szpital miejski imienia Franciszka Raszei zajmuje ważne miejsce w historii Poznańskiego Czerwca. 69 lat temu jego personel z doktorem Józefem Granatowiczem na czele - nie zwracając uwagi na niebezpieczeństwo - ratował życie czerwcowych powstańców. Pomocy udzielano nawet rannym funkcjonariuszom bezpieki. Dlatego to właśnie tam w niedzielę, by upamiętnić bohaterstwo pracowników lecznicy, wiązanki kwiatów złożyli uczestnicy wydarzeń Czerwca '56, przedstawiciele władz miasta i województwa, stowarzyszeń kombatanckich, NSZZ "Solidarność" i innych instytucji.
- Stajemy dziś w miejscu, które było świadkiem jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii tego miasta i kraju. Gdzie krew łączyła się z odwagą, a cierpienie z niezłomnością. Tutaj rozegrał się dramat, który na zawsze zapisał się w naszej pamięci. Personel Szpitala Raszei ratował rannych, nie pytając o ryzyko. Pod gradem kul, wśród wrzasków syren i huków czołgów, czynił to, co najtrudniejsze - zachowywał człowieczeństwo - mówił Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta. - Dziś z pokorą i wdzięcznością pochylamy głowy. Za tych, którzy upadli, by inni mogli się podnieść. Za tych, którzy nie ugięli się pod presją siły. Za tych, którzy nieśli pomoc, choć sami potrzebowali wsparcia. Poznański Czerwiec to nie tylko data - to krzyk sumienia. To świadectwo tego, że o wolność trzeba dbać, trzeba ją pielęgnować, trzeba ją przekazywać dalej - jak ogień, który ogrzewa, ale też przypomina, że jego płomień zawsze może zgasnąć. Dziękuję wszystkim, którzy są dziś z nami - którzy pamiętają, którzy uczą, którzy trwają. Choć minęły lata, duch solidarności i odwagi tamtych dni wciąż nam towarzyszy. Niech już zawsze będzie dla nas latarnią w czasach zwątpienia i drogowskazem w czasach próby. Chwała Bohaterom Poznańskiego Czerwca!
Głos zabrała również młodzież z Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca "56. Zaprezentowali program wokalno-liryczny "Młode pokolenie głosem uczestników i świadków wydarzeń Czerwca '56" oraz wykonali utwór Marka Grechuty "Wolność".
Uczestnicy spotkania przeszli pod tablicę upamiętniającą Romka Strzałkowskiego - 13-latka, który zginął w Powstaniu Poznańskiego Czerwca 1956, by następnie stać się symbolem poznańskiego buntu przeciw komunistycznym władzom.
- To miejsce upamiętnia jedną z najmłodszych ofiar Poznańskiego Czerwca. Romek Strzałkowski miał zaledwie 13 lat, gdy w jego młode serce trafiła kula. Nie był żołnierzem, ale uczniem szkoły podstawowej. Rano 28 czerwca Romek został wysłany przez mamę po zakupy. Prawdopodobnie wówczas dostrzegł protestujących ludzi i przyłączył się do nich z dziecięcej ciekawości. A może z potrzeby uczestnictwa w czymś ważnym - wskazywał Stanisław Tamm pod tablicą przy ul. Romka Strzałkowskiego. - W 69. rocznicę tamtych wydarzeń, przypominamy tę historię nie po to, by rozdrapywać rany, ale by z pokorą i odpowiedzialnością strzec pamięci. Bo pamięć o Romku Strzałkowskim to nie tylko wspomnienie tragedii - to zobowiązanie, że życie ludzkie, zawsze będzie najwyższą wartością.
Wiązanki ułożono także pod tablicą Petera Mansfelda, 18-latka, który został skazany na śmierć po Powstaniu Węgierskim. W październiku 1956 r. w Budapeszcie manifestanci wyszli na ulicę, aby wyrazić poparcie dla dokonujących się wtedy w Polsce przemian politycznych i sprzeciwić się radzieckiej dominacji. Węgierska rewolta została krwawo stłumiona przez wojska sowieckie.
- Choć Peter nie urodził się w Poznaniu, jego los złączył się z naszym miastem na zawsze. Wiedział, że Poznań - pierwszy - buntem upomniał się o wolność. I zaledwie kilka miesięcy później, w październiku 1956 roku, jego Budapeszt odpowiedział tym samym. Peter miał wtedy zaledwie 16 lat, gdy z dziecięcej bezbronności przeszedł do czynu. A władza z pełną brutalnością skazała go na śmierć. To nie przypadek, że tu, w sercu Wielkopolski, nosimy jego imię i pamięć. Bo wiemy, że solidarność nie zna granic. Że wolność nie ma języka ani paszportu - ma serce. A serce Petera biło tak samo jak serca poznanianek i poznaniaków - zaznaczył sekretarz Poznania.
Kulminacja obchodów Poznańskiego Czerwca '56 odbędzie się w sobotę, 28 czerwca. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie poznan.pl
RB
Zobacz również

Czerwiec '56 - pamiętamy o bohaterach

W niedzielę Bieg Pamięci '56

Czerwiec '56 - program obchodów i organizacja ruchu
