Polskie Miasta Ukrainie - Tajwański Fundusz Grantowy

19 organizacji pozarządowych z całej Polski otrzyma wsparcie finansowe. Przekaże je rząd Tajwanu w ramach utworzonego wspólnie z Unią Metropolii Polskich im Pawła Adamowicza grantu "Polskie Miasta Ukrainie - Tajwański Fundusz Grantowy".  Pieniądze pomogą osobom z Ukrainy, które po rosyjskiej inwazji zamieszkały w Polsce. 

Na zdjęciu cztery osoby, trzy kobiety i mężczyzna - prezydent Poznania - grafika artykułu
"Polskie Miasta Ukrainie - Tajwański Fundusz Grantowy" to konkurs grantowy

Projekt grantowy wesprze polskie samorządy oraz organizacje pozarządowe w pokonywaniu barier w integracji Ukraińców przebywających w naszym kraju i w stworzeniu odpowiednich warunków ewentualnego powrotu uchodźców do rodzinnych miejscowości w Ukrainie.

Grant został utworzony na mocy porozumienia o przekazaniu darowizny przez rząd Tajwanu. Dokument został podpisany w listopadzie 2023 roku przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku oraz  Sharon S. N. Wu, ambasador Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce. Porozumienie wskazuje Unię Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza jako operatora grantu.

W poniedziałek, 10 czerwca  Unia Metropolii Polskich ogłosiła decyzję Komisji Konkursowej o przyznaniu środków finansowych organizacjom ubiegającym się o grant.

Do pierwszego etapu konkursu "Polskie Miasta Ukrainie - Tajwański Fundusz Grantowy" zgłosiło się 89 podmiotów. Komisja zaprosiła do drugiego etapu 42 organizacje wraz ze wspierającymi je partnerami samorządowymi.  Następnie - po wnikliwym przeanalizowaniu wniosków oraz spotkaniu w Warszawie - wytypowała do finansowania 19 organizacji.

Wśród dotowanych projektów znajdują się te z obszaru wsparcia psychicznego, edukacyjnego i pomocy językowej, działania włączające asystentów międzykulturowych, związane z kształceniem liderów i wspierające integrację.

- Grant jest rzeczywistym wzmocnieniem naszych wspólnych wysiłków w pokonywaniu wyzwań związanych z integracją wysiedlonych Ukraińców osiedlających się w Polsce - mówiła podczas konferencji prasowej Sharon S.N. Wu - ambasador Tajwanu. - Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Tajwan wraz z demokratycznymi państwami wspiera Ukrainę i dalej będzie to robić. Moje biuro współpracowało również z wieloma miastami zrzeszonymi w Unii Metropolii Polskich w duchu demokratycznej solidarności, czego owocem jest dzisiejszy konkurs. Bardzo dobrze rozumiemy, jak bardzo ważne jest wsparcie dla Ukrainy w związku z tym, że Tajwan znajduje się w podobnym zagrożeniu autorytarnego reżimu jakim są Chiny. Wiemy, jak ważne w tych czasach jest stać za Ukrainą oraz za wolnością. Dlatego Tajwan nie tylko zapewnia wsparcie moralne, ale również konkretne akcje. 

- Cieszę się, że to wsparcie jest kontynuowane. Wojna trwa, a Ukraina potrzebuje pomocy na różnych polach. Musimy wspierać szukające schronienia Ukrainki, seniorów i dzieci ukraińskie, które są w Polsce, by czuły się u nas bezpiecznie i by kiedyś mogły wrócić do swojego kraju i go odbudowywać - tłumaczył Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. -  Sytuacja Tajwanu i Polski ma wiele podobieństw. Zależy nam na wygranej Ukrainy, bo to oznacza zwycięstwo sprawiedliwości i demokratycznych wartości, na których łamanie, jak i na mordy, gwałty i zawłaszczanie innych państw, po prostu się nie godzimy. Jednocześnie wiemy, że konsekwencje ewentualnej klęski Ukrainy mogą dotknąć zarówno Tajwan, jak i Polskę. To wsparcie, którego udzielamy narodowi ukraińskiemu, to zatem w pewnym sensie także inwestycja w naszą przyszłość i nasze bezpieczeństwo.

Lista organizacji. którym przyznano grant znajduje się na stronie Unii Metropolii

AW