PÓŁWIEJSKA ZMODERNIZOWANA

W piątek, 23 lipca br. o godz. 12.00 prezydent Ryszard Grobelny uroczyście otworzył zmodernizowaną ul. Półwiejską.

fot ZDM - grafika artykułu
REMONT

Na otwarciu obecny był również zastępca prezydenta Tomasz Kayser, a także wykonawcy modernizacji oraz mieszkańcy i handlowcy deptaku, którzy od lutego byli codziennymi obserwatorami przemiany ulicy.
Podczas oficjalnego otwarcia, które nastąpiło przy pomniku Starego Marycha, dopełniono ułożenia trzech ostatnich kostek, wykonanych specjalnie na tę uroczystość. Następnie uczestnicy przespacerowali się po zmodernizowanej ulicy Półwiejskiej.
Specjalnie na tę okazję Urząd Miasta Poznania zainicjował Dzień Muzyki, w trakcie którego koncertowali: Retro Jazz Quartet i Red Pink.
ULICA PÓŁWIEJSKA
Od XIV w., była osią osady rozciągającej się przed Bramą Wrocławska. Luźne zabudowania ciągnące się wzdłuż ruchliwego traktu wiodącego od stolicy Dolnego Śląska dały nazwę osady Półwieś. Osada z biegiem lat zyskała zwartą zabudowę i została włączona w obręb miasta w 1797 r. Od poł. XIX w. do początku XX w. ulica od południa zamknięta była Bramą Wildecką stojącą na wysokości obecnej ul. Krakowskiej. Przez wiele lat ul. Półwiejską kursowały tramwaje łączące Śródmieście z Wildą, zlikwidowane w 1972 r. Obecnie ul. Półwiejska jest ruchliwym deptakiem handlowym, o zróżnicowanej zabudowie architektonicznej. Najstarsze budynki pochodzą z poł. XIX w., większość z przełomu XIX i XX. W.
Dzięki modernizacji rozpoczętej w lutym br. ulica zyskała nową nawierzchnię z kostki granitowej i płyty betonowej; oryginalne oświetlenie w postaci 25 lamp i oświetlenia diodowego w nawierzchni. Półwiejska wzbogacona została również o uprzyjemniającą życie małą architekturę: donice z kwiatami i miejsca do odpoczynku.
(opis ulicy na podstawie "Poznań od A do Z" wyd. Kurpisz)