POMNIK UPAMIĘTNIAJĄCY TRAGEDIĘ ŻYDÓW W NOWYM MIEJSCU

Pomnik w nowym miejscu - grafika artykułu

Dzisiaj, na skwerze przy ul. Królowej Jadwigi w Poznaniu, odbyła się uroczystość z okazji przeniesienia pomnika upamiętniającego tragedię pomordowanych Żydów w obozie pracy na Stadionie Miejskim w latach 1940-1943 z ul. Olimpijskiej do centrum miasta. Uroczystość zorganizował Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Filia w Poznaniu. Władze miasta reprezentował sekretarz Miasta Piotr Kołodziejczyk. Obecny był również ambasador Izraela David Peleg, który wcześniej złożył wizytę w Urzędzie Miasta, gdzie spotkał się z prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym.
Miasto zaangażowało się w przenosiny pomnika pomagając Związkowi Gmin Wyznaniowych znaleźć odpowiednią lokalizację, z miejskiej kasy zostały też pokryte koszty przeniesienia pomnika - 20 tys.zł. W dniu 26 sierpnia br.nastąpił odbiór prac związanych z przeniesieniem. Wykonano nowy fundament, pomnik oczyszczono, ułożono płyty granitowe i ogrodzono ozdobnymi metalowymi słupkami połączonymi łańcuchem.
Ambasador Izraela David Peleg wieczorem, w Teatrze Nowym w Poznaniu, wręczy medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" dla Wandy i Kazimierza Kafarskich oraz rodziców pani Wandy - Stanisławy i Stanisława Grzybowskich. Odznaczenie odbierze Wanda Kafarska. Na uroczystości władze miasta reprezentować będzie dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Włodzimierz Gorzelańczyk.

sieci społecznościowe