Poznań ponownie stolicą światowego kajakarstwa

Na torze regatowym Malta w piątek, 24 maja rozpocznie się drugi w tym sezonie Puchar Świata w sprincie kajakowym. Nie zabraknie w nim Polaków, którzy mają wielkie szanse na kolejne medale. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Poznań ponownie stolicą światowego kajakarstwa - grafika artykułu
Poznań ponownie stolicą światowego kajakarstwa, fot. Michał Jakubowski

Jak co roku Poznań będzie gospodarzem jednej z największych imprez regatowych na świecie. Na Malcie spotkają się najlepsi kajakarze i kanadyjkarze globu z 37 federacji i reprezentacji Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF). Już teraz jest pewne, że w Wielkopolsce zobaczymy m.in. pięciokrotną mistrzynię olimpijską, Nowozelandkę Lisę Carrington czy wielu innych medalistów Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. 

W całej stawce nie zabraknie oczywiście polskich kajakarzy, którzy na początku tego sezonu błyszczą formą. Niezmiennie wysoki poziom prezentują "Atomówki" trenera Tomasza Kryka. W czołówce osad na pierwszym Pucharze Świata w Szeged uplasowali się także m.in. kajakarze, którzy sięgnęli po srebrne medale za sprawą Jakuba Stepuna (AZS AWF Poznań) w K1 200 metrów i Sławomira Witczaka (Energetyk Poznań) w K1 500 m.

- Starty w naszym kraju to zawsze powód do radości, tym bardziej że z bliska mogą nas oglądać rodziny czy znajomi. Jesteśmy już po pierwszym Pucharze Świata w Szeged i wiemy, na co nas stać. Rywalizacja we własnym kraju jest bardzo motywująca, a więc będziemy chcieli zapewnić polskim kibicom świetne widowisko - zapewnia Stepun, który na początku maja w Szeged wywalczył wraz z Przemysławem Korsakiem (Silvant Elbląg) przepustkę w K2 500 m na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

O miejsce w składzie olimpijskim walczą natomiast kajakarki. Trener Tomasz Kryk będzie mógł zabrać do Francji maksymalnie sześć zawodniczek. W Poznaniu każda z "Atomówek" będzie chciała udowodnić swoją wartość.

Przed rokiem reprezentacja Polski zdobyła łącznie dwanaście medali, w tym sześć złotych. Dwa razy na najwyższym stopniu podium - w K2 200 m i K2 500 m - stawały Martyna Klatt (AZS AWF Poznań) i Helena Wiśniewska (Zawisza Bydgoszcz), które tym razem wystąpią w konkurencji K4 500 m, w drugiej z polskich czwórek. 

-  Rok temu wraz z Heleną przeżyłyśmy wspaniały weekend z Pucharem Świata w Poznaniu. Wszyscy wiemy, o co cały czas toczy się rywalizacja w kadrze, dlatego każda z nas da z siebie wszystko. Liczymy, że doping własnej publiczności poniesie nas do kolejnych medali PŚ - liczy Klatt.

W programie zawodów w Poznaniu ponownie pojawią się długie dystanse, które tym razem zostaną przeprowadzone przy użyciu zbudowanej profesjonalnej i w pełni bezpiecznej dla zawodników przenoski. Niezwykle widowiskowe dla publiczności konkurencje uświetnią polscy zawodnicy, m.in. Mateusz Borgieł (AZS Politechnika Opolska), który w lipcu w Poznaniu będzie bronił tytułów mistrza Europy w jedynce i dwójce.

Puchar Świata w sprincie kajakowym rozpocznie się w piątek, 24 maja, a pierwsze medale zostaną rozdane dzień później. 

JZ