Poznaniacy na obchodach 350. rocznicy wyzwolenia duńskiego Sonderborg

Przedstawiciele władz Poznania oraz młodzież z poznańskich liceów wzięli udział w obchodach 350. rocznicy wyzwolenia miasta Sonderborg (Dania) przez hetmana Stefana Czarnieckiego.

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej - grafika artykułu
Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej

Uroczystości (13-14 grudnia br.) upamiętniające zimową przeprawę morską wojsk polskich pod dowództwem hetmana Stefana Czarnieckiego przygotowały władze miasta Sonderborg oraz Związek Polaków w Sonderborgu.

Delegacji miasta Poznania przewodniczył Andrzej Nowakowski - zastępca przewodniczącego Rady Miasta Poznania, który w imieniu poznaniaków wygłosił przemówienie podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej w miejscu przeprawy hetmana Stefana Czarnieckiego przez cieśninę Als. Na tablicy widnieje napis w trzech językach: duńskim, niemieckim i polskim: "W tym miejscu dnia 14.12.1658 roku był polski hetman Stefan Czarniecki, który na czele wojsk polsko-brandenburskich przebył cieśninę Allsund i wyzwolił miasto Sonderborg oraz wyspę Als spod okupacji szwedzkiej". Pod tablicą zostały złożone kwiaty przez ambasadora Polski w Danii, przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, delegację Poznania, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i Związek Polaków w Sonderborgu.

Dla uczniów poznańskich liceów wyjazd do Sonderborga był nagrodą w konkursie dla szkół ponadgimnazjalnych, w ramach projektu edukacyjnego "Jak Czarniecki do Poznania". Uczniowie oraz ich opiekunowie mieli też okazję bliżej poznać miasto, zwiedzić zamek w Sonderborgu oraz zapoznać się z historią tego regionu odwiedzając Muzeum Historyczne w Dybbol Banke.