Poznaniacy uczcili pamięć bohaterów II wojny światowej

W uroczystościach wzięli udział kombatanci oraz przedstawiciele samorządu i władz województwa. Obchody rozpoczęły się od mszy św. w kościele św. Józefa. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli pod pomnik Armii Poznań.
- 77 lat temu zdradzieckim uderzeniem Niemiec na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. Był to najbardziej tragiczny w skutkach konflikt militarny XX wieku. W Polsce zginęło ponad 5,5 miliona obywateli narodowości polskiej i żydowskiej - mówił Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski. - Najbardziej dramatycznym starciem września była Bitwa nad Bzurą. 9 września 1939 roku Armia Poznań wraz z Armią Pomorze skutecznie uderzyły w bok niemieckiego klina, skutecznie zatrzymując jego marsz na Warszawę. Nad Bzurą nasi oficerowie i żołnierze dali dowody niezwykłego męstwa. Ze 115 tys. żołnierzy do Warszawy przebiło się zaledwie 20 tys. Nieustępliwa walka obydwu naszych armii zniweczyła jednak niemiecki plan okrążenia i rozbicia polskiego wojska w kilkudniowej bitwie granicznej.
Uroczystości zakończył Apel Poległych. Następnie kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele związków kombatanckich, parlamentu, oraz władz: m.in. z-ca prezydent Poznania Mariusz Wiśniewski wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Michałem Grzesiem, marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Znicze zapłonęły też w innych miejscach w Wielkopolsce, m.in. w miejscowości Wilczna niedaleko Słupcy, gdzie w zbiorowej mogile pochowano ofiary niemieckiego nalotu z 5 września 1939 r. na stacjonujący we wsi oddział Wojska Polskiego.
Joanna Żabierek/biuro prasowe
Zobacz również

Wybory Prezydenta RP - najczęściej zadawane pytania

II tura wyborów - jak zagłosować w Poznaniu?

Weekend w Poznaniu
