Pozytywnie zakręceni mieszkańcy Poznania

Poznań to przede wszystkim ludzie. Mieszkanki i mieszkańcy miasta to osoby wyróżniające się na rozmaite sposoby. Wśród nich znajduje się kobieta, która przeszła wszystkie ulice stolicy Wielkopolski, podróżnik, mogący pochwalić się wyprawą rowerową z Poznania do Dakaru, twórca poznańskich tramwajów i autobusów z klocków LEGO i wiele innych ciekawych postaci.

Na zdjęciu starszy mężczyzna robiący coś na maszynie - grafika artykułu
Poznań pełen jest pasjonatów, aktywistów edukatorów, artystów i ludzi z pomysłami - jak Wacław Milewski

Do grona "Pozytywnie zakręconych mieszkańców Poznania" należą osoby, których działania mogą motywować, przynosić uśmiech czy zachęcać do lepszego poznania stolicy Wielkopolski. Wśród nich znajdują się pasjonaci, aktywiści, edukatorzy, artyści i ludzie z pomysłami, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Nie boją się wyzwań

Mikołaj Basiński to postać dbająca o stan środowiska naturalnego jak mało kto. Jest leśnym aktywistą, ale także pasjonatem tych obszarów i edukatorem. Mieszkaniec Poznania wyznaczył sobie za cel wyniesienie 1000 worków pełnych odpadów, które zostały pozostawione w lasach. Ekobohater jest w połowie drogi, ponieważ udało mu się zebrać już 526 worków, czyli 2057,32 kilogramów śmieci. Chętni, chcący śledzić i kibicować poznaniakowi mogą zajrzeć na jego profil na platformie YouTube - Szukam w lesie. Mężczyzna pokazuje nie tylko postęp na drodze do wyznaczonego celu, ale także materiały pokazujące, jak rozpocząć działania na rzecz ochrony przyrody.

Katarzyna Kowalska to mieszkanka Poznania, dla której nie ma nieznanych zakamarków. Przeszła wszystkie ulice miasta, a dokonanie nietypowego wyczynu zajęło jej 2 lata. Od 3 stycznia 2022 r. do 28 grudnia 2023 r. pokonywała około dziesięciu kilometrów dziennie. Zainteresowani powtórzeniem szczególnego wyzwania powinni wiedzieć, że Pani Katarzyna przebyła łącznie dystans 3330,1 kilometrów. 

Mówiąc o pozytywnie zakręconych na punkcie wyzwań, nie sposób nie wspomnieć o Łukaszu Majewskim, który pokonał trasę z Polski do Senegalu na rowerze. Dotarcie z Poznania do Dakaru - stolicy tego państwa - zajęło mu 4 miesiące, podczas których przejechał 7000 kilometrów, odwiedzając 10 krajów. Kulisy wypraw, wspomnienia z podróży i wiele innych ciekawych informacji znajduje się na instagramowym profilu nomada w drodze.

Miasto i jego pojazdy

Dorian Kowalski na co dzień przemierza ulice Poznania, jednak nie jako pieszy, a kierowca tramwaju. Motorniczy MPK Poznań Sp. z o.o. łączy pasję z pracą. Chętnie dzieli się kulisami życia kierowcy bimby i pięknem transportu publicznego na całym świecie. 

Fascynację transportem publicznym dzieli także Mateusz Wawrowski, który od 25 lat tworzy z klocków LEGO. Motorniczy MPK Poznań Sp. z o.o. na instagramowym profilu Mateusz buduje zachwyca stworzonymi przez siebie tramwajami, autobusami czy nawet całymi zajezdniami. 

Pasja do Poznania

Kolejnym szczególnym mieszkańcem jest Marek Szymański. Pasjonat gwary poznańskiej dzieli się swoim zainteresowaniem na facebookowym profilu. Znajdują się tam między innymi nagrania przedstawiające znaną twórczość w wersji rodem ze stolicy Wielkopolski. Pan Marek jest także autorem bestsellerowej publikacji "W antrejce na ryczce". Książka jest pełna poznańskich adaptacji znanych wierszy Brzechwy i Tuwima oraz autorskich felietonów, które twórca zamieszczał uprzednio na portalach społecznościowych pod pseudonimem Wuja Czechu. 

Miłością do Poznania, a dokładniej jego wyjątkowych klatek schodowych dzieli się Zbigniew Zachariasik. Na swoim profilu Klatki schodowe warte Poznania pokazuje perełki wśród wnętrz kamienic. Organizuje również spacery, na których opowiada o tej szczególnej części architektury stolicy Wielkopolski. 

Poznańscy artyści

Twórczość w różnych formach zdecydowanie wyróżnia mieszkańców i mieszkanki stolicy Wielkopolski. Kolejną osobą prezentującą swoją kreatywność i talent jest SiXi Artystka. Pani Ania w swoich pracach pokazuje nie tylko przyciągające wzrok poznańskie budynki, ale także lokalne tramwaje i wiele innych miejsc. Artystki nie ogranicza materiał, na którym tworzy. Wychodzące spod jej ręki dzieła umieszczane są na plakatach, pocztówkach, biletach, a nawet na papierowych kubkach czy liściach. Można obejrzeć je na  instagramowym profilu poznanianki.

Patryk Margiel, czyli Margiello to mieszkaniec Winograd, który swoją kreatywnością i pomysłowością zasłużył na wyróżnienie w ramach cyklu "Pozytywnie zakręconych mieszkańców Poznania". Zajmuje się udoskonalaniem markowych butów, a jego motto w opozycji do słynnego hasła Nike brzmi "do it better!". Poznaniak przerabia gotowe modele według własnej inwencji, a efekty jego pracy cieszą się zainteresowaniem kupców z całego świata. 

Pozytywnie zakręcona i niezwykle uzdolniona Zarina Zaradna swoją muzyczną przygodę zaczęła w wieku 4 lat. Młoda harfistka występowała nie tylko na polskich scenach, ale także m.in. w Belgii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech czy Szwajcarii. Swoją grą zauroczyła jury i publiczność Międzynarodowego Konkursu  Virtuosos Talent Show. 

Wyjątkowi ludzie i miejsca

Agnieszka Stachowiak udowadnia, że pozytywne zakręcenie motywuje jak nic innego. Kobieta uprawia winter swimming, czyli lodowe pływanie. Zdobyła także Mistrzostwa Świata IISA na 50 metrów delfinem oraz 100 metrów kraulem. Pani Agnieszka nie tylko pływa w każdych warunkach, ale także promuje idee zimowego pływania i bezpieczeństwa w wodzie.

Wacław Milewski to prawdopodobnie najstarszy zawodowo poznaniak i Polak. W wieku 98 lat prowadzi swój warsztat mechaniczny, zajmujący się między innymi produkcją wykrojników i części do maszyn. Jego marzeniem jest pracowanie do osiągnięcia wieku 100 lat. Senior jest również byłym Mistrzem Polski w wyścigach motocyklowych oraz byłym radnym miasta Poznania.

Agata Ryniecka i Magdalena Oliwiecka nie tylko same są pozytywnie zakręconymi mieszkankami miasta, ale także dzielą się swoimi zainteresowaniami z innymi. Kobiety prowadzą Wolną Szkołę w ramach działań Fundacji "Przystań Przylesie". Jest to zakątek stworzony z pasją i uważnością, w którym dzieci zdobywają wiedzę praktyczną i teoretyczną. Najmłodsi uczęszczają na zajęcia z szycia, gotowania czy prac stolarskich. 

Więcej "Pozytywnie zakręconych mieszkańców Poznania" można znaleźć na Facebookowym profilu Miasta Poznania

AG