Psy i koty ze schroniska czekają na kochających ludzi

149 psów i 276 kotów mieszka obecnie w Schronisku dla Zwierząt w Poznaniu. Niemal za każdym zwierzęciem stoi chwytająca za serce historia. Jedne były znalezione, gdy błąkały się po ulicach, inne zostały porzucone przez swoich właścicieli. Wszystkie jednak czekają na adopcję, która da im szansę na nowe życie.

Galeria zdjęć przedstawia koty i psy. - grafika artykułu
Psy i koty ze schroniska czekają na kochających ludzi

Adopcja zwierzęcia ze schroniska nie jest skomplikowana, natomiast wymagane jest spełnienie odpowiednich warunków i dopełnienie formalności. Należy przy tym także pamiętać, że to poważna decyzja, którą należy podejmować rozważnie. Zwierzęta nie są dobrym pomysłem jako np. nieprzemyślany prezent dla dziecka. 

Aby przygarnąć zwierzaka, wystarczy 5 prostych kroków. 

Po pierwsze: ankieta 

Osoby zainteresowane adopcją proszone są o wypełnienie ankiety przedadopcyjnej i odesłanie jej na adres e-mail: biuro@schronisko.com (wzory można znaleźć na stronie internetowej w zakładce adopcje) lub uzupełnienie jej w biurze schroniska.

W ankiecie osoba zainteresowana adopcją musi podać m.in. jakiego zwierzęcia poszukuje, czy w domu są dzieci, czy ktoś z domowników ma alergie, jakie warunki może zapewnić pupilowi czy jak poradzi sobie z ewentualnymi problemami. 

Potem: rozmowa przedadopcyjna

Po zapoznaniu się z ankietą pracownik biura kontaktuje się z zainteresowanym telefonicznie (zgodnie z kolejnością nadesłanych zgłoszeń), aby przeprowadzić rozmowę przedadopcyjną. Będzie on dopytywać o szczegóły ujęte w ankiecie, warunki mieszkaniowe, poprzednie doświadczenie, liczbę osób oraz zwierząt mieszkających w domu itp. Na koniec umówi spotkanie zapoznawcze w schronisku.

Następnie: wybór zwierzaka 

Wizyta w schronisku obejmuje spacer zapoznawczy z psem lub spotkanie z kotem w towarzystwie opiekuna. To drugie przeważnie kończy się adopcją. W przypadku psów zazwyczaj umawiany jest kolejny spacer.

W przypadku zwierząt przewlekle chorych pracownik zaproponuje rozmowę z lekarzem weterynarii, który udzieli informacji na temat choroby oraz postępowania po adopcji.

Wszystkie psy do adopcji mają aktualne ogłoszenia na stronie.

Podpisanie dokumentów 

Po dopełnieniu wszystkich formalności oraz akceptacji i wyborze zwierzaka, następuje podpisanie umowy oraz uiszczenie niewielkiej opłaty adopcyjnej.

I nareszcie: odbiór pupila    

Odbiór zwierzęcia następuje w umówionym uprzednio terminie. Po adopcji większość osób kontaktuje się z pracownikami schroniska i dzieli się pierwszymi chwilami z pupilem.

Zależnie od sytuacji, pracownicy wykonują także wizyty poadopcyjne lub przedadopcyjne. 

Wszystkie zwierzęta w schronisku są zaszczepione, wykastrowane (dorosłe) oraz zaczipowane. Każde wydawane jest z książeczką zdrowia. Schronisko może odmówić adopcji, kierując się dobrem zwierząt oraz bezpieczeństwem ich oraz osób chętnych do adopcji. Placówka nie prowadzi rezerwacji psów ani kotów.

Jak podjąć decyzję o adopcji?

Proces adopcyjny należy rozpocząć od poważnego przemyślenia decyzji. Na stronie schroniska w zakładce Adopcja znajdują się pytania, które warto sobie zadać przed przygarnięciem pupila. Poruszane są m.in. takie kwestie jak:

  • Ilość czasu spędzanego poza domem (jak długo zwierzę musiałoby pozostawać samo w domu),
  • Przystosowanie domu/mieszkania pod zwierzę,
  • Zgodę właściciela w przypadku domu/mieszkania wynajmowanego,
  • Stosunek pozostałych domowników do adopcji, 
  • Alergie domowników,
  • Świadomość kosztów utrzymania i ewentualnych dodatkowych wydatków na zwierzę,
  • Rozwiązania na czas wyjazdów/wakacji, czy zwierzę nie zostanie samo,
  • Świadomość, że to nie jest zabawka, a żywe stworzenie, odpowiedzialność na kilka do kilkudziesięciu lat. 

W razie jakichkolwiek pytań, pracownicy schroniska pozostają do dyspozycji. 

Kocham zwierzęta, ale nie mogę ich przygarnąć, co mogę zrobić?

Zwierzęta w schronisku można wesprzeć materialnie oraz finansowo. Formy wsparcia oraz potrzebne rzeczy opisane są na stronie placówki w zakładce Jak pomóc.


JZ