Razem chronimy dzieci

Jak skutecznie chronić dzieci przed krzywdzeniem? W jaki sposób można mu zapobiegać, jak je rozpoznać i  jak reagować? Czym są standardy ochrony małoletnich? Na te pytania odpowiedzą paneliści i panelistki występujący 28 lutego podczas konferencji "Razem chronimy dzieci - wyzwania i możliwości". Zaproszenie przyjęła Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.

Konferencja "Razem chronimy dzieci" odbędzie się 28 lutego - grafika artykułu
Konferencja "Razem chronimy dzieci" odbędzie się 28 lutego

79 proc. dzieci  przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło krzywdzenia. Doświadczają go najczęściej ze strony swoich rówieśników (66 proc.) i bliskiej osoby dorosłej (32 proc.) - wskazują najnowsze badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę  ("Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023").

- Krzywdzenie dzieci to realny i aktualny problem w naszym kraju.  Skala i waga  tego zjawiska wymaga radykalnego zaangażowania wszystkich służb szeroko rozumianej pomocy społecznej -  mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Dlatego zaprosiliśmy na konferencję najlepszych specjalistów, by razem zadbać o dobro najmłodszych.

Miasto wraz z partnerami - Fundacją "Dziecko w Centrum", Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu i Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej - zaprasza na wydarzenie, podczas którego eksperci i ekspertki podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu ochrony dzieci przed przemocą.

Konferencja skierowana jest do przedstawicieli instytucji publicznych (m.in policji, prokuratur, sądów, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, oświaty), zespołów interdyscyplinarnych oraz organizacji pozarządowych, którzy w ramach swoich obowiązków zawodowych działają na rzecz wsparcia dzieci, w szczególności ich ochrony przed przemocą.

Organizatorzy zadbali o to, aby tematy poruszane podczas konferencji były aktualne i inspirujące. Podczas pierwszego wystąpienia Monika Horna-Cieślak - Rzeczniczka Praw Dziecka i sędzia Agnieszka Matysek przedstawią nowe przepisy ukierunkowane na ochronę najmłodszych i nakreślą ich stosowanie w praktyce. 

Kolejne prelekcje dotyczyć będą:

  • standardów ochrony dzieci, które obowiązkowo będą musiały być wprowadzone we wszystkich instytucjach pracujących z najmłodszymi;
  • możliwości rozpoznania i diagnostyki przemocy stosowanej wobec dzieci;
  • określenia przejawów krzywdzenia dzieci - zarówno tych widocznych od razu, jak i tych przejawiających się w zachowaniu najmłodszych;
  • funkcjonujących w polskim systemie prawnychinstrumentów reagowania na krzywdzenie małoletnich; 
  • narzędzi i przedsięwzięć z zakresu profilaktyki i  przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci.

- Celem konferencji jest wzmocnienie merytoryczne kadry pracującej z dziećmi. To od poziomu  naszej wiedzy, wrażliwości i uważności zależy rozpoznanie krzywdzenia  dziecka i wdrożenie odpowiedniej interwencji psychologicznej i prawnej - podkreśla Stella Gołębiewska, dyrektorka Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej, które w imieniu Miasta Poznania współorganizuje konferencję.

Wydarzenie odbędzie się 28 lutego w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przy al. Niepodległości 34. Początek zaplanowano na 10.00. 

Podczas konferencji będzie również możliwość odwiedzenia stoisk organizatorów, a także zrobienia zakupów na kiermaszu społecznym. Szczegółowy program konferencji można znaleźć w załączniku. Zarejestrować się można na stronie razem-chronimy-dzieci.

AW

Załączniki