Rowerowa Stolica Polski 2024

Już 1 czerwca, po raz czwarty rowerzyści z Poznania rozpoczną miesięczną rywalizację z uczestnikami z innych miast. Będą walczyć o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W poprzedniej edycji udział wzięło 1073 poznanianek i poznaniaków, którzy przejechali 412 199 kilometrów. 

Plakat - grafika artykułu
1 czerwca, po raz czwarty rowerzyści z Poznania rozpoczną miesięczną rywalizację z uczestnikami z innych miast o tytuł Rowerowej Stolicy Miasta

Akcja ma motywować mieszkańców do zdrowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Zasady są proste - rowerzyści pobierają darmową aplikację, w której rejestrowane są trasy i długości przejazdów. Uczestnik decyduje, dla którego miasta zamierza zdobywać kilometry.

Aplikacja działa na terenie całego świata. Zlicza przejechane kilometry, na podstawie których wyłonieni zostaną zwycięzcy rywalizacji. Bez względu na to, w jakim miejscu na świecie aktualnie się jest, można zbierać cenne punkty dla wybranego miasta i drużyny. Każdy uczestnik może zapisać się do już istniejącej grupy w ramach własnego miasta (np. dzielnicy) lub zaproponować utworzenie własnej. Aplikacja umożliwia dostęp do historii treningów, informacji o spalonych kaloriach i miejscu w rankingu indywidualnym. Ma również wersję anglojęzyczną i pozwala na import treningów rowerowych z urządzeń Garmin. 

Podczas zeszłorocznej akcji w całej Polsce aktywnie uczestniczyło ponad 70 tysięcy rowerzystów. Podczas prawie 700 tys. treningów przejechali oni w sumie 12 milionów kilometrów. Cykliści kręcący kilometry dla stolicy Wielkopolski przejechali 412 199 km - ponad 120 000 km więcej niż w poprzedniej edycji. W Poznaniu udział w akcji wzięło 1132 osoby, czyli trochę więcej niż rok temu (1073). Siedem kobiet przekroczyło poziom 1500 km przejechanych w czerwcu. Najlepsza wśród pań pokonała 3050 km. Natomiast 6 mężczyzn przejechało ponad 3000 km, z czego najlepszy wykręcił w ciągu miesiąca 4667 km. 

W Poznaniu indywidualnie, ale i grupowo

Tegoroczną nowością w ramach akcji w Poznaniu będzie rywalizacja firm. Do treningu, a później współzawodnictwa o Puchar i Tytuł najbardziej rowerowej firmy z Poznania, zgłosiły się już m.in.: Grupa MTP, Ikea, Żabka Polska, Bridgestone, Fiberhost, Unilever, Aquanet. Firmy, które są zainteresowane dołączeniem do rywalizacji, mogą kontaktować się z katarzyna.mikielewicz@grupamtp.pl.

Na Facebooku stworzona została specjalna grupa, gdzie można znaleźć najważniejsze informacje o rywalizacji w Poznaniu. Tam też będą pojawiać się komunikaty o "lotnych premiach", czyli spontanicznych spotkaniach w różnych miejscach miasta. 

Kręcisz - wygrywasz

Nagrody w rywalizacji ogólnopolskiej przewidziane są dla najlepszych miast oraz najbardziej aktywnych rowerzystów.

Rowerowa Stolica Polski ma także wymiar lokalny. Na 20 najbardziej aktywnych uczestniczek i 20 najaktywniejszych uczestników czekają nagrody w postaci kart upominkowych o łącznej wartości 10 000 zł. Dodatkowo sto pierwszych kobiet i stu mężczyzn będzie mogło wziąć udział w losowaniu nagród rzeczowych w postaci akcesoriów rowerowych. W tym roku dużą uwagę poświęcono kwestii bezpieczeństwa. Nagrodami będą zestawy oświetleń. Te 200 najlepszych osób otrzyma również specjalnie zaprojektowaną koszulkę.

Rowerowe ABC

Organizatorzy opublikowali ABC.. czyli najważniejsze zasady udziału w Rywalizacji Rowerowa Stolica Polski 2024.

Aplikację można pobrać dla systemu Android ze sklepie Google Play, a dla systemu IOS w Apple Store.

Regulamin ogólnopolskiej rywalizacji znajduje się na stronie Aktywne Miasta, natomiast dotyczący nagród przyznawanych w Poznaniu na stronie Mobilny Poznań.