Rusza sprzedaż węgla

Dwie firmy: Coalpol oraz Al Pari, sprzedają węgiel po preferencyjnej cenie mieszkankom i mieszkańcom Poznania. Aby kupić opał, trzeba mieć zaświadczenie wydane przez Poznańskie Centrum Świadczeń. 

Na zdjęciu stos węgla - grafika artykułu
Aby kupić węgiel po preferencyjnej cenie, należy mieć odpowiednie zaświadczenie

Węgiel po preferencyjnej cenie jest dostępny w składach. Osoby, które chcą go kupić i mają już zaświadczenie z PCŚ, mogą zgłosić się do jednej z dwóch firm:

  • Coalpol, ul. Górecka 6, nr tel.  61 832 21 81; godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 7- 15, sobota: 7 - 12, niedziela - zamknięte
  • Al Pari,  ul. Romana Maya 42-50, nr tel.  61 653 00 12 lub 61 87 50 345; godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 7- 15, sobota 7 - 12, niedziela - zamknięte.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą te dwie firmy, które jako pierwsze zgłosiły wspólny wniosek, mogą sprzedawać węgiel poznaniankom i poznaniakom. Cena za tonę tego opału wynosi 2,1 tys. zł - płatne gotówką w momencie zakupu.

Po odbiór węgla można przyjechać własnym samochodem. Obie firmy oferują transport opału pod adres zamieszkania (na terenie Poznania). Jest to usługa dodatkowo płatna. Uwaga: cena obejmuje tylko dowóz węgla, z jego wyładowaniem, ale bez wniesienia. 

Ważne!  Aby uniknąć oszustów, którzy podają się za pośredników węglowych, warto pamiętać, że za opał należy zapłacić wyłącznie w składzie węgla. Tam też można będzie otrzymać fakturę. 

Limit węgla 

Osoby uprawnione do kupna węgla po preferencyjnej cenie mogą kupić maksymalnie 3 tony tego opału na sezon grzewczy 2022/2023 - do 30 kwietnia 2023 roku.

Kto może kupić tańszy węgiel?

Aby kupić węgiel po preferencyjnej cenie, należy mieć zaświadczenie, które potwierdza uprawnienia do dodatku węglowego lub spełnianie warunków do jego przyznania. Można się po nie zgłaszać do Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Dodatek węglowy przysługuje osobom, których głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi (węglem, brykietem lub peletem). Te źródła ogrzewania powinny być wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. 

By dostać wymagane zaświadczenie, trzeba złożyć wniosek w Poznańskim Centrum Świadczeń - dobrze zrobić to jak najszybciej. Należy zarezerwować wizytę poprzez miejską infolinię (nr telefonu 61 646 33 44) lub poprzez formularz internetowy dostępny na stronie internetowej PCŚ: www.pcs.poznan.pl

Zaświadczenie jest wydawane w jednym egzemplarzu, w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. 

Więcej informacji o dodatku węglowym: pcs.poznan.pl

AW

sieci społecznościowe