Ruszają szczepienia przeciw grypie

We wtorek, 6 września, rusza rejestracja na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Choć Ministerstwo Zdrowia przestało je finansować dla wszystkich, w Poznaniu nadal mogą z nich za darmo skorzystać osoby w wieku 60-75 lat. 

Na zdjęciu widać dwie dłonie osoby, która przygotowuje szczepionkę, w centrum zdjęcia strzykawka - grafika artykułu
Rejestracja rozpocznie się we wtorek 6 września

W stolicy Wielkopolski seniorzy mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko grypie. To propozycja dla osób od 60 roku życia (wg rocznika urodzenia - 1962 rok), do dnia ukończenia 75 lat. Jest jednak warunek: powinni oni rozliczać swoje podatki w Poznaniu. 

Seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia, mogą skorzystać ze szczepień finansowanych z budżetu państwa (więcej informacji: www.gov.pl).

Osoby, które chcą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w ramach miejskiego programu, mogą się zarejestrować wyłącznie telefonicznie za pośrednictwem Biura Poznań Kontakt, tel. 61 646 33 44, w godzinach od 7:30 do 20:00. 

Rejestracja rozpocznie się we wtorek, 6 września, natomiast szczepienia realizowane będą od 12 września. Podczas zapisywania się można będzie podać numer telefonu komórkowego. Konsultant Biura Poznań Kontakt wyśle na niego SMS z potwierdzeniem terminu.

Zaszczepić się będzie można w 5 przychodniach na terenie Poznania. Podczas rejestracji można wybrać dowolną z nich (nie obowiązuje rejonizacja):  

  • Przychodnia "EDICTUM", ul. Mickiewicza 31 (Jeżyce), 
  • Przychodnia Lekarza Rodzinnego "VITAMED" s.c. ul. Galla 2D (Jeżyce),
  • NZOZ INTERMED Poradnia Medycyny Rodzinnej, ul.  28 Czerwca 1956 r. nr 149 (Wilda), 
  • NZOZ SALVITA Sp. z o.o., os. Lecha 120 (Nowe Miasto), 
  • Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, ul. Szylinga 1 (Grunwald).

Szczepienia w danej przychodni będą odbywały się w kolejności zgłoszeń na infolinię Biura Poznań Kontakt i do wyczerpania limitu szczepionek przewidzianego na 2022 rok. W tym roku planowane jest zaszczepienie około 3 tys. osób.

Podawana będzie szczepionka Vaxigrip Tetra, która  jest produktem skutecznym i bezpiecznym, wskazanym do stosowania szczególnie dla osób z grupy ryzyka.

Realizatorem programu jest Spółka Edictum z siedzibą przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu:  www.edictum@edictum.pl. Szczegółowe informacje na temat programu oraz szczepień zamieszczone są na stronie internetowej Miasta Poznań: poznan.pl/

Grypa to ostra wirusowa choroba zakaźna, charakteryzująca się zakażeniem górnych dróg oddechowych. Bardzo łatwo przenosi się z osoby chorej na innych - np. podczas kichania czy kaszlu. 

Choroba pojawia się nagle. Jej najczęstsze objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni, którym towarzyszy uczucie osłabienia i rozbicia oraz złego ogólnego samopoczucia. Zdarza się również suchy kaszel, rzadko może pojawić się ból gardła i katar.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są powikłania pogrypowe. Najczęstsze z nich to: zapalenia ucha środkowego oraz angina wywołana paciorkowcami. Grypa może prowadzić również do hospitalizacji i do ciężkich powikłań, z których najczęstszym jest zapalenie płuc. Do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.

AW

sieci społecznościowe