Scena nad Rusałką zaprasza

Daria ze Śląska, Matylda/Łukasiewicz, Kathia, Kasia Lins czy Rosalie - ci artyści wystąpią nad jeziorem Rusałka, a to nie koniec. Na poznaniaków i poznanianki bezpłatne koncerty na żywo czekają w każdy czwartek - aż do końca sierpnia. Już jutro w plenerze rozbrzmi muzyka elektroniczna. Projekt Scena nad Rusałką zwyciężył w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2024. 

Zdjęcie przedstawia grupę osób pozujących do zdjęcia. - grafika artykułu
Scena nad Rusałką zaprasza, fot. materiały prasowe.

4 miesiące, 19 wieczorów i aż 41 koncertów - tak można opisać projekt Scena nad Rusałką. Muzyka na żywo nad tym popularnym poznańskim jeziorem po raz pierwszy rozbrzmiała w długi majowy weekend. W ciągu 3 dni odbyło się aż 9 koncertów. Nad Rusałką można było usłyszeć zarówno bardziej rozpoznawalne nazwiska - jak Dawid Tyszkowski, Lor, Rau Performance czy Rysy, jak i zespoły, które stawiają pierwsze kroki na dużych scenach - Zuta, Aljas czy Sarapata. 

- Tłumy poznaniaków (i nie tylko) pokazały, że Majówka nad Rusałką to wydarzenie, które ma szansę na stałe wpisać się w kulturalny kalendarz naszego miasta - tłumaczą organizatorzy przedsięwzięcia.

Tak się też stanie. Koncerty plenerowe nad Rusałką będą się odbywać co czwartek, aż do końca sierpnia. Już 23 maja, o godz. 19.30 na scenie zaprezentuje się Muzaman - beatboxer, producent muzyczny i liveactowiec. Jego elektryzujące występy to połączenie wielu gatunków muzyki elektronicznej, takich jak drum'n'bass, trap/grime z alt-popem. Sam określa swój styl jako organic electronic. Po Muzamanie (ok. godz. 21) na scenę wejdzie Wrona. Jak podkreślają organizatorzy koncertów, jej eksperymentalna, elektroniczna muzyka pełna jest młodzieńczej energii, która trafia do wrażliwego słuchacza, a bezkompromisowe, szczere i przepełnione melancholią teksty świadczą o szczególnym darze obserwacji.

- W każdy czwartek odbywać się będą dwa koncerty. Chcąc wspierać młodą scenę muzyczną, zaprosiliśmy debiutantów, m.in: Guest Julka, noco, IKSY, Sad Smiles czy Jeszcze. Dbając o popularność koncertów nad Rusałką zaprosiliśmy też niemal największe gwiazdy polskiej estrady. Wystąpią u nas np: Daria ze Śląska, Matylda/Łukasiewicz, Kathia, Kasia Lins czy Rosalie - wyliczają organizatorzy Sceny nad Rusałką. - Staramy się, żeby na naszej scenie działy się rzeczy niepowtarzalne, dlatego staramy się dobierać artystów w taki sposób, żeby jednego wieczoru występowały zespoły mające ze sobą coś wspólnego - tłumaczą.

Cykl Scena nad Rusałką może być realizowany dzięki głosom mieszkańców miasta. Projekt zwyciężył w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2024 (w rejonie Ogrody, Sołacz, Winiary, Wola). Na wszystkie koncerty obowiązuje więc wstęp wolny.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONCERTÓW: 

23 maja:

 • 19:30 - Muzaman - beatboxer, producent muzyczny i liveactowiec. Jego elektryzujące występy to połączenie wielu gatunków muzyki elektronicznej takich jak drum'n'bass, trap/grime z alt-popem. Sam określa swój styl jako organic electronic.
 • 21:00 - Wrona - jej eksperymentalna, elektroniczna muzyka pełna jest młodzieńczej energii, która trafia do wrażliwego słuchacza, a bezkompromisowe, szczere i przepełnione melancholią teksty świadczą o szczególnym darze obserwacji.

30 maja:

 • 19:30 - Zagi - jej emocjonalny wokal i wpadające w ucho melodie, w połączeniu z energią wytwarzaną na scenie ewoluują do mieszanki, którą można zamknąć w szufladce z napisami: indie-rock, pop,czy alternatywa. Nagrodzona trzema Złotymi Płytami, jesienią 2024 roku planuje kolejny album.
 • 21:00 - KIWI - hipnotyzuje słuchaczy, łącząc delikatny wokal z elektronicznym brzmieniem. Jej pierwsza trasa koncertowa po debiutanckim albumie wyprzedała się w kilka dni, a najnowsza EP "Paranoje" wydana w maju 2023 także została świetnie przyjęta.

6 czerwca:

 • 19:30 - Cinemon - łączą rockową klasykę, scenę Seattle i współczesną alternatywę, nie bojąc się eksperymentów spoza jakichkolwiek gatunków - jest piosenkowo, ale hałaśliwe i prawdziwe. Zagrali już w 13 krajach, m.in. w Kanadzie, Niemczech, Ukrainie, Macedonii i Austrii, a ich muzyka regularnie pojawia się w najważniejszych polskich stacjach radiowych.
 •  21:00 - The Bullseyes - zwycięzcy Jarocińskich Rytmów Młodych 2022 i finaliści nagrody SANKI Gazety Wyborczej. Rockowe brzmienie z punkowym duchem. Czerwona tarcza w ich logo idealnie reprezentuje muzyczną misję zespołu - bez wypełniaczy, do celu - z olbrzymią dawką energii.

 13 czerwca:

 • 19:30 - Guest Julka - jej rapowane teksty, na granicy melorecytacji, opowiadają o relacjach, doznaniach i zasłyszanych obrazach. Oscyluje wokół hip-hopu, jednak w jej aranżacjach nie brakuje jazzowych brzmień i oldschoolowych bitów.
 •  21:00 - Daria ze Śląska - artystka wymieniana w czołówce wszystkich podsumowań ubiegłego roku oraz zdobywczyni Fryderyka. Jej pierwsza płyta wydana w 2023 to przede wszystkim mocne teksty i brzmieniowa różnorodność. Kobieta rakieta - zdążyła zagrać już na Orange Warsaw i OFF festivalu, występowała na scenie z Dawidem Podsiadło czy Kortezem, a wiosną 2024 planuje kolejny minialbum.

 20 czerwca:

 • 19:30 - Dildo Baggins - tajemniczy artysta w masce. W 2023 roku wydał płytę, na której znaleźli się między innymi Swiernalis i Żurkowski - z którym po raz pierwszy na scenie zaprezentują wspólny utwór "Banzai".
 •  21:00 - Żurkowski - ich kariera nabrała rozpędu w 2019 roku po zwycięstwie w Męskim Graniu Young, co dało im przepustkę nie tylko do zagrania na Męskim Graniu, ale także na Pol'and'rock, Jarocin Festiwalu czy głównej scenie WOŚP. W lipcu 2023 wydali swój trzeci, świetnie przyjęty, długogrający krążek.

27 czerwca:

 • 19:30 - Sad Smiles - w 2023 roku spośród 388 kapel wygrali Jarocin Festiwal, zagrali już także na głównej scenie Off Festivalu, a ich utwór "Świat doskonały" był Piosenką Dnia w Radio 357. Nie byłoby to tak zaskakujące, gdyby nie fakt, że średnia wieku członków zespołu to 16 lat.
 •  21:00 - The Cassino - po pierwszym albumie wydanym w 2021 roku zaproszeni zostali do występu na "Męskim Graniu", a także u boku Happysad. Najnowszy minialbum "Prześwit" wydany jesienią 2023 roku utrzymany jest w typowym dla The Cassino indie rockowym klimacie, poszerzonym o elektroniczne, psychodeliczne brzmienia.

4 lipca:

 • 19:30 - Ranko Ukulele - poznanianka, która zdobywa serca słuchaczy wdzięcznymi i bezpretensjonalnymi piosenkami granymi na ukulele. Jej duży dystans i humor pozbawia obciachu i prowadzi przez świat nieoczywistą, bardziej bajkową drogą.
 • 21:00 - Wojtek Szumański - "Kto by pomyślał?", "Zegarek", czy "Bez twoich wad" to tylko kilka utworów Wojtka Szumańskiego, które na YouTube zgromadziły milionowe odsłony, a jego akustyczne brzmienie zespołu potrafi porwać tysiące fanów do wspólnego śpiewania! Ranko Ukulele pojawiła się już kiedyś gościnnie na scenie u boku Wojtka i było to znakomite połączenie.

 11 lipca:

 • 19:30 - noco - nie boją się mocnych słów, chaosu, sarkazmu i kontrowersyjnych tematów. Muzyka jest dla nich spoiwem łączącym różne energie, które przechodzą przez nas na co dzień. Publikę porywają energią sceniczną oraz nietuzinkowymi tekstami.
 •  21:00 - Matylda/ Łukasiewicz - razem zastanawiają się jak się żyje kobiecie i mężczyźnie we współczesnym świecie, pełnym oczekiwań i społecznej presji. Zwykłe życie, niezwykła forma, czemu dowodzą pierwsze single "Matka", "Zamknąć" i "Mężczyźni", liczące już po kilkaset tysięcy odsłuchań w serwisie Spotify, znajdujące się w czołówkach listy przebojów Radia 357.

18 lipca:

 • 19:30 - Hubert. - alternatywny odłam rapu, oparty na wyszukanych samplach i wielowymiarowych dźwiękach. Inspiracji szuka m.in. u J.Cole, Maca Millera, Maca DeMarco czy Pink Floydów. Po wydaniu nowego krążka w sierpniu wyprzedał koncerty w pięciu największych miastach w Polsce, a portal Newonce umieścił go w zestawieniu top 10 albumów pierwszego kwartału 2023.
 •  21:00 - Coals - marzycielski, eteryczny pop czerpiący na równi z elektroniki, co elementów folku. Zdradzając sekret - Hubert. jest jedynym gościem na najnowszej płycie Coalsów, której premiera nastąpiła w marcu 2024, a ich lipcowy koncert będzie pierwszą okazją do wspólnego zagrania tego utworu na żywo.

25 lipca:

 • 19:30 - IKSY - Śląska formacja złożona z pięciu różnorodnych osobowości tworzy i gra muzykę tak, jak czuje, bez względu na istniejące trendy. Grupa w swojej twórczości z łatwością łączy różne gatunki muzyczne, a literaturę obdziera ze sztampy i patosu. Muzyka zespołu to fuzja rocka, popu, jazzu, czasem nawet muzyki folkowej. Charakterystyczny głos wokalistki - Agaty Dudy jest mocną wizytówką zespołu, który z roku na rok zyskuje coraz to większe uznanie.
 •  21:00 - Chłodno - w swoich utworach łączą nostalgiczne ciepło letnich wieczorów wraz z melancholijnym wydźwiękiem jesieni. Dwie różne perspektywy, dwie różne dusze, ale w ich muzyce łączą się w jedno.

1 sierpnia:

 • 19:30 - Dominika Płonka - nominowana do prestiżowego konkursu Gazety Wyborczej "Sanki", najnowsza twarz Tidal Rising w Polsce. W 2023 roku wraz z Rosalie. wypuściły wspólny utwór "Magma", które po raz pierwszy zagrają razem na scenie.
 •  21:00 - Rosalie - wychowana w Poznaniu wokalistka, która regularnie pojawia się na największych polskich festiwalach, a w 2020 roku wyróżniona została Fryderykiem. Jej oryginalny styl, balansujący między mainstreamem, a undergroundem, najczęściej określany jest jako alternatywne R&B.

8 sierpnia:

 • 19:30 - Marek Niedzielski - nowy album wyjdzie wczesnym latem. Będzie trochę Bruno Mars & Anderson Paak vibe - nie brakuje na nim rozstrojonych gitar, oldschoolowych brzmień, mocnego basu i bębnów. Temu wszystkiemu towarzyszy, jak zwykle w przypadku Marka, bogata i intrygująca warstwa liryczna.
 • 21:00 - Runforrest - dzięki pełnym osobistych historii piosenkom, urzekających swoją emocjonalnością i wrażliwością, wypełnionych unikalnym głosem, zdobywa coraz większe uznanie publiczności i krytyków, stając się ważnym elementem polskiej sceny muzycznej.

 15 sierpnia:

 • 19:30 - Kryształy - poznańsko-warszawski duet elektroniczny stworzony przez przyjaciół - Pawła Swiernalisa i Michała Kmieciaka. Wywodzą się z odmiennych gatunków muzycznych (contemporary classical/alternative rock), znaleźli wspólny język - dzięki Kryształom definiując na nowo oblicze bezkompromisowego, tanecznego indie popu.
 • 21:00 - Kathia - 20-letnia poznańska producentka, kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka i wokalistka, która z niewiarygodną lekkością łączy zmysłowość i subtelność z duszną i ciężką atmosferą. Została też Muzycznym Odkryciem Empiku 2023,  a jej album stał się przepustką na duże festiwalowe sceny. 

22 sierpnia:

 • 19:30 - Jeszcze - elektroniczne rodzeństwo z mazurskiej wsi. W 2023 roku wydali drugi album, który, wszystko na to wskazuje, będzie ich przepustką na duże elektroniczne sceny.
 • 21:00 - We draw A - jedne z najważniejszych postaci na polskiej scenie muzyki elektronicznej. Duet po długiej przerwie powraca do wspólnego grania, a koncert nad Rusałką będzie pierwszą okazją do zaprezentowania świeżego materiału na żywo.

29 sierpnia:

 • 19:30 - Patryk Pietrzak - wokalista i autor tekstów w zespole Ted Nemeth. Rozpiętość gatunkowa jego solowej twórczości robi ogromne wrażenie - znajdzie się zarówno ambitny, alternatywny pop jak dynamiczna muzyka rockowa czy liryczne, poetyckie ballady.
 • 21:00 - Kasia Lins - 3-krotnie nominowana do Fryderyka. Po trzyletniej przerwie wydawniczej jesienią 2023 roku wypuściła świetnie przyjęty album "Omen". Przedstawiona w nim opowieść jest mroczna, spójna i angażująca, tak jak wciągający finał seansu serialu, który pozostawia w napięciu i satysfakcji. Artystka przyciąga swoim brzmieniem i zachwyca głębią, emocjami i muzyczną oryginalnością.

 AJ