Seniorko, Seniorze - ponawiamy prośbę, zostańcie w domu!

W obliczu epidemii koronawirusa w najbliższym czasie najbezpieczniej jest pozostać w domu. To zalecenie powinni spełniać przede wszystkim seniorzy, najbardziej narażeni na powikłania związane z zakażeniem. Każdy chroniąc siebie, chroni innych. 

Starsi mieszkańcy miasta powinni - dla bezpieczeństwa - nie opuszczać miejsc zamieszkania - grafika artykułu
Starsi mieszkańcy miasta powinni - dla bezpieczeństwa - nie opuszczać miejsc zamieszkania

Ponawiamy apel, który już kilka dni temu skierował do seniorów Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Seniorzy są nadal aktywni i widoczni na ulicach miasta. Chętnie robią zakupy na osiedlowych ryneczkach, odwiedzają sklepy, korzystają z komunikacji publicznej, spotykają się na ławkach i skwerach. Te zachowania w obecnych okolicznościach zagrażają ich zdrowiu i życiu. Apelujemy o rozwagę i pozostanie w domu.

Miasto przygotowuje plakaty, które będą przypominały seniorom o zagrożeniu koronawirusem i zachęcały do pozostania w domach. Pojawią się one na klatkach schodowych, w sklepach, aptekach, przychodniach, w gablotach rad osiedli. Jednocześnie apelujemy również do właścicieli sklepów wielkopowierzchniowych o emitowanie komunikatów głosowych zachęcających seniorów do pozostania w domach.

Każdy, kto ma problemy zdrowotne i obniżoną odporność, nie powinienteraz opuszczać swojego miejsca zamieszkania. W przypadku bliskiego kontaktu z innymi ludźmi - poniżej dwóch metrów - istnieje ryzyko zarażenia się wirusem. Jeżeli to możliwe, senior może poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych. Ważne też, aby w najbliższym czasie ograniczyć również kontakt z wnukami - to trudne, ale chodzi o bezpieczeństwo starszych osób i ich bliskich. Jeśli koniecznie trzeba wychodzić, najlepiej unikać bliskich kontaktów z innymi ludźmi, nie podawać ręki, nie całować się na przywitanie, zachować dystans.

Należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny w tym wyjątkowym czasie - często myć ręce wodą z mydłem, unikać dotykania oczu, nosa i ust, regularnie dezynfekować powierzchnie dotykowe, takie jak biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze. Dezynfekować trzeba też swój telefon i nie korzystać z niego podczas spożywania posiłków. Podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą trzeba wyrzucić potem do zamkniętego kosza, a następnie umyć ręce. Seniorzy powinni zadbać też o swoją dietę - jeść warzywa i owoce, unikać przetworzonej żywności i stale nawadniać organizm.

Niebezpieczeństwo stwarza również przebywanie w placówkach ochrony zdrowia. W najbliższym czasie warto ograniczyć wizyty w przychodniach. Można przełożyć np. cykliczne przeglądy zdrowia. Jeśli kończą się leki, warto skorzystać z e-recepty. Wystarczy zadzwonić do swojego lekarza, żeby je przepisał, a o realizację e-recepty - zamiast wybierać się do apteki i jeśli jest to możliwe - poprosić członka rodziny czy sąsiada. Gdy ktoś poczuje się źle, nie powinien iść do przychodni - trzeba zadzwonić na bezpłatną infolinię NFZ: 800 190 590. Jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu - wykwalifikowani konsultanci poinformują, co zrobić, by otrzymać pomoc.

Miasto Poznań uruchomiło dla seniorów specjalną usługę, dzięki której otrzymają oni wsparcie wolontariuszy polegające na zakupie leków, żywności oraz środków czystości. Zgłoszenia przyjmuje Biuro Poznań Kontakt pod numerem telefonu 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-20.00. Dla zapewnienia bezpieczeństwa każda usługa będzie miała swój unikatowy numer - do wyłącznej wiadomości seniorów. Tym numerem będzie się posługiwał wolontariusz, wyposażony w specjalny identyfikator. Warto zadzwonić do bliskich osób, które nie korzystają z Internetu, a którym taka pomoc jest niezbędna i poinformować ich o możliwościach uzyskania wsparcia.  

Wyjątkowa sytuacja powoduje, że uaktywniają się również oszuści, dostrzegając szybki i łatwy zysk w obliczu wybuchu społecznej paniki. Sprzedają w Internecie różnego typu środki (np. lekarstwa, suplementy, herbaty czy amulety), których działanie ma rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa. Coraz częściej dochodzi także do działań bezpośrednich. Oszuści podszywają się pod lekarzy, pracowników sanepidu czy służb mundurowych i w trakcie wizyty w domu ofiary, kradną pieniądze i inne przedmioty. Należy więc pamiętać, żeby nie wpuszczać obcych do domu.

Dobrze jest nie poddawać się atmosferze paniki, natomiast niepokój w obecnej sytuacji jest naturalną reakcją. Warto być teraz w kontakcie z innymi - dzwonić do swoich bliskich, przyjaciół czy znajomych. W tej trudnej sytuacji Miasto zachęca, aby dzwonić na numer telefonu Poznań Kontakt (61 6464 33 44) lub do Centrum Inicjatyw Senioralnych (61 847 21 11, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00). Pracownicy miejskiej infolinii oraz Centrum podpowiedzą, gdzie szukać pomocy, m.in. również tej psychologicznej.

Należy rozsądnie korzystać z mediów. Nie chodzi jednak o zupełne odcinanie się od jakichkolwiek informacji, chociażby ze względu na zarządzenia władz państwowych, które warto i trzeba znać. Lepiej jednak robić to w ograniczonym zakresie, a przede wszystkim korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Warto przekazać powyższe informacje wszystkim bliskim, sąsiadom i znajomym - zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo.

WZiSS/AW

sieci społecznościowe