Spacer po dnie Jeziora Maltańskiego

Jak wygląda poznańska Malta po spuszczeniu z niej wody? Osoby, które chcą się o tym przekonać, mogą wybrać się w wirtualny spacer po dnie jeziora. Obecnie akwen jest w trakcie czyszczenia. Ponowne napełnianie zbiornika zaplanowano na koniec pierwszego kwartału.

Grafika przedstawia zdjęcie Jeziora Maltańskiego, w którym spuszczona została woda. Zaznaczone są na nim ważne punkty, np. wieża sędziowska. Po lewej stronie znajduje się logo POSiR oraz informacja o wirtualnym spacerze. - grafika artykułu
Osoby chętne mogą wybrać się w wirtualny spacer po dnie Jeziora Maltańskiego, fot. Pozdron.pl

Aby odbyć wirtualną przechadzkę, wystarczy wejść na stronę internetową. Podczas spaceru można zobaczyć dno jeziora na całej długości toru regatowego - od startu do mety (na wysokości takich obiektów, jak: plaża i kąpielisko, wieża sędziowska, trasa Maltanki, Termy Maltańskie, Galeria Malta czy Wake Park Malta) - zarówno z bliska, jak i z lotu ptaka. Autorem wirtualnej mapy jest Grzegorz Stempiński - Pozdron.pl i projekt Wirtualny Poznań 360.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zachęcają do wzięcia udziału w wirtualnym spacerze. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej unikać wchodzenia na odkryte dno Malty oraz jeżdżenia po nim różnymi środkami transportu. 

Proces spuszczania wody z Jeziora Maltańskiego rozpoczął się na początku listopada, a zakończył w połowie grudnia. Obecnie trwają prace związane z oczyszczeniem zbiornika, które potrwają do końca marca. W miarę dostępności środków Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji planują również usunąć trzciny oraz wykonać konserwację budowli wodnych i nabrzeży. 

Regularne oczyszczanie dna jeziora pomaga utrzymać na całym torze regatowym pożądaną głębokość. Odmulenie dna powinno także zmniejszyć częstotliwość pojawiania się zjawiska zakwitu sinic, co niewątpliwie docenią użytkownicy kąpieliska.  

Ponowne napełnianie zbiornika rozpocznie się pod koniec pierwszego kwartału. Długość procesu będzie w dużej mierze zależeć od opadów deszczu, ilości wód roztopowych i poziomu Cybiny. 

Czyszczenie dna Jeziora Maltańskiego odbywa się co 4 lata. Podczas ostatnich prac wywieziono ponad 20 ton śmieci i około 2500 ton namułów. Odłowiono 19 ton ryb.  

AJ

sieci społecznościowe