Spis powszechny na finiszu

Tylko do czwartku, 30 września można wypełnić ankietę w Narodowym Spisie Powszechnym. Osoby, które odmówią udziału w badaniu mogą zapłacić nawet 5 tys. grzywny. Przypominamy, jak się spisać.

Grafiki promujące Narodowy Spis Powszechny. - grafika artykułu
Spis powszechny na finiszu, fot. GUS.

Udział w spisie jest obowiązkowy dla każdego mieszkańca Polski, w tym także dla cudzoziemców. Ankietę najłatwiej wypełnić przez internet. Można to zrobić na stronie spis.gov.pl, gdzie znajdziemy aplikację, która przeprowadzi respondenta przez cały formularz.

Spisać się można także za pośrednictwem infolinii: 22 279 99 99 czynnej codziennie, w godz. 8-20. Kontakt tą drogą może zainicjować również rachmistrz. Telefonu należy spodziewać się wyłącznie z dwóch numerów -  22 279 99 99 oraz 22 828 88 88.

Każdego, kto się jeszcze nie spisał, może odwiedzić w domu rachmistrz. Udział w badaniu jest obowiązkowy. Brak kontaktu ze strony rachmistrza nie jest usprawiedliwieniem i nie zwalnia nas z obowiązku wypełnienia ankiety. 

Mobilne i stałe punkty spisowe 

Na terenie Poznania można się spisać także stacjonarnie, z pomocą rachmistrza.

Dla osób, które nie mają w domu komputera czy internetu lub potrzebują pomocy w wypełnieniu ankiety, przygotowano stałe punkty, które są czynne codziennie w dni robocze. W połowie września ruszyły dyżury rachmistrzów w siedzibach ZUS przy ul. Dąbrowskiego 12, Fabrycznej 27/28 oraz Starołęckiej 31. Nie trzeba się umawiać, wystarczy przyjść. Spisać się można w godz. 10-14. 

W dalszym ciągu działają punkty w budynkach urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17 oraz ul. Libelta 16/20, a także w siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. Można je odwiedzić jeszcze do czwartku, w godz. 8:00-15:30. W tym przypadku obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem 61 646 33 44 (Poznań Kontakt). 

W środę, 29 września, w godz. 17-19 odbędzie się ostatni dyżur mobilnego punktu spisowego w poznańskich bibliotekach. Są to: Filia Wildecka (w galerii GreenPoint przy ul. Hetmańskiej 91),  Filia 11 (ul. Chwaliszewo 17/23),  Filia 12 (ul. Arciszewskiego 27), Filia 42 (w Osiedlowym Domu Kultury "Pod Lipami" na os. Pod Lipami 108).

Dla osób, które jeszcze nie wzięły udziału w badaniu, Urząd Miasta Poznania uruchamia dodatkowy dyżur "ostatniej szansy". Rachmistrze będą czekać na respondentów w czwartek, 30 września przy pl. Kolegiackim 17 także po godzinach pracy urzędu, tj. do godz. 24:00. Nie są wymagane zapisy. Liczba stanowisk spisowych jest jednak ograniczona, dlatego nie warto zwlekać ze spisaniem się do ostatniego momentu.

Dane zebrane w Poznaniu podczas Narodowego Spisu Powszechnego pozwolą poznańskiemu samorządowi lepiej planować wydatki na inwestycje w oświacie, transporcie, kulturze czy ochronie zdrowia. Od tych informacji zależy także wysokość dotacji z funduszy unijnych. 

JZ

sieci społecznościowe