"Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne"
Do kampanii w całej Polsce przyłączyło się blisko 1400 samorządów. Jej celem jest ograniczenie liczby osób pijących ryzykownie i szkodliwie oraz przekazanie wiedzy na temat szkód, jakie wiążą się z nadużywaniem alkoholu. Włączając się w tę kampanię Urząd Miasta chce zachęcić każdego mieszkańca Poznania do oceny własnego modelu picia i odpowiedzi na pytanie, czy moje picie jest bezpieczne. Kampania adresowana jest do dorosłych konsumentów, ale także do osób, które w ogóle nie powinny spożywać alkoholu, w tym do kierowców, kobiet w ciąży oraz osób niepełnoletnich. Specjalny przekaz zostanie skierowany do młodzieży, dla której najbardziej bezpieczne jest zachowanie abstynencji. Z myślą o tej grupie społecznej powstał program profilaktyczny "Nie piję - bo tak".
W ramach tegorocznych przedsięwzięć Poznań już zainicjował następujące działania:
emisję spotów radiowych i telewizyjnych w lokalnych mediach;
realizację programu profilaktycznego we współpracy z Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta Poznania, który zostanie przeprowadzony w siedmiu poznańskich gimnazjach.
Ponadto, w tym roku planuje się przeprowadzić:
szkolenia dla sprzedawców napojów alkoholowych we współpracy z Wydziałem Działalności Gospodarczej UMP oraz Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;
szkolenia dla kandydatów na kierowców;
działania edukacyjno - informacyjne dla kierowców we współpracy z Komendą Miejską Policji;
szkolenia dla lekarzy rodzinnych oraz pielęgniarek.
Organizatorem kampanii jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a przedsięwzięciu patronuje m.in. Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że alkohol, zaraz po nadciśnieniu i nikotynie, najczęściej powoduje choroby i zgony ludzi na całym świecie. Ponadto, z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce spożycie 100% alkoholu na jednego mieszkańca wzrosło w ciągu ostatnich 10 lat z 7,02 litra do 9,21. Wzrasta też liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych.
Zobacz również

Co zrobić ze starym telefonem komórkowym?

Trwa nabór do Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2026

Zaawansowane prace torowe na ulicach Kórnickiej i Głogowskiej
