"Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne"

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania przystąpił do ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno - edukacyjnej pod hasłem "Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne, w ramach realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poznaniu na 2009 rok.

Do kampanii w całej Polsce przyłączyło się blisko 1400 samorządów. Jej celem jest ograniczenie liczby osób pijących ryzykownie i szkodliwie oraz przekazanie wiedzy na temat szkód, jakie wiążą się z nadużywaniem alkoholu. Włączając się w tę kampanię Urząd Miasta chce zachęcić każdego mieszkańca Poznania do oceny własnego modelu picia i odpowiedzi na pytanie, czy moje picie jest bezpieczne. Kampania adresowana jest do dorosłych konsumentów, ale także do osób, które w ogóle nie powinny spożywać alkoholu, w tym do kierowców, kobiet w ciąży oraz osób niepełnoletnich. Specjalny przekaz zostanie skierowany do młodzieży, dla której najbardziej bezpieczne jest zachowanie abstynencji. Z myślą o tej grupie społecznej powstał program profilaktyczny "Nie piję - bo tak".

W ramach tegorocznych przedsięwzięć Poznań już zainicjował następujące działania:

  • emisję spotów radiowych i telewizyjnych w lokalnych mediach;

  • realizację programu profilaktycznego we współpracy z Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta Poznania, który zostanie przeprowadzony w siedmiu poznańskich gimnazjach.

Ponadto, w tym roku planuje się przeprowadzić:

  • szkolenia dla sprzedawców napojów alkoholowych we współpracy z Wydziałem Działalności Gospodarczej UMP oraz Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;

  • szkolenia dla kandydatów na kierowców;

  • działania edukacyjno - informacyjne dla kierowców we współpracy z Komendą Miejską Policji;

  • szkolenia dla lekarzy rodzinnych oraz pielęgniarek.

Organizatorem kampanii jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a przedsięwzięciu patronuje m.in. Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że alkohol, zaraz po nadciśnieniu i nikotynie, najczęściej powoduje choroby i zgony ludzi na całym świecie. Ponadto, z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce spożycie 100% alkoholu na jednego mieszkańca wzrosło w ciągu ostatnich 10 lat z 7,02 litra do 9,21. Wzrasta też liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych.