SREBRNA NAGRODA THE GREEN APPLE AWARDS ENVIRONMENT 2003 DLA POZNANIA.

To już kolejna nagroda, którą Wydział Ochrony Środowiska zdobył dla Urzędu Miasta Poznania za działania służące poprawie stanu środowiska w naszym mieście. Tym razem Poznań uhonorowano srebrną nagrodą The Green Apple Environment Awards 2003. Organizatorami konkursu są The Green Organisation oraz instytucje i urzędy centralne Królestwa Wielkiej Brytanii.

Srebrna nagroda - grafika artykułu
Uznanie dla Poznania za ochronę środowiska

Konkurs ma na celu popularyzację najlepszych praktycznych realizacji projektów służących ochronie środowiska z całego świata.
Kapituła konkursu doceniła Poznań za "Kompleksowy zespół działań na rzecz poprawy środowiska ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości powietrza".
Wyróżnienie przyznano m.in.:
- Za poprawę jakości powietrza uzyskaną m.in.dzięki wprowadzeniu nowatorskiego systemu bodźców służących poprawie stanu środowiska, promujących przedsięwzięcia efektywne pod względem ekologicznym i zarazem ekonomicznym, skupionych w najważniejszych punktach problemowych przy wspieraniu rozwiązań innowacyjnych. Dzięki temu systemowi udało się przeprowadzić modernizacje wielu kotłowni węglowych, polegające na zmianie nośnika energii na gaz ziemny lub przyłączeniu użytkowników do miejskiej sieci ciepłowniczej, przynoszących równocześnie wymierne efekty poprawy sytuacji. W Poznaniu osiągnięto nawet do kilkunastokrotnego zmniejszenia stężeń najważniejszych spośród badanych zanieczyszczeń gazowych i pyłu zawieszonego w porównaniu z wczesnymi latami osiemdziesiątymi. Dla przykładu w centrum miasta (ul. Kościuszki) stężenie SO2 w powietrzu, którym oddychamy, w roku 2003 wynosiło 5% wartości, które występowały na początku lat osiemdziesiątych - co oznacza, że dawniej występujące zanieczyszczenie było 19 - krotnie wyższe niż dzisiaj.
- Za Centralną Oczyszczalnię Ścieków dla miasta i aglomeracji - jedną z najnowocześniejszych w Polsce, w której stopień redukcji zanieczyszczeń wynosi dla wszystkich wskaźników powyżej 90%.
- Za biologiczną rewitalizację rzeki Cybiny wraz z uruchomieniem nowatorskiej stokowej podczyszczalni ścieków w Ogrodzie Zoologicznym. Podczyszczalnia, jako obiekt przyrodniczy, jest całkowicie wkomponowana w teren, a jej działalność umożliwia wielokrotne wykorzystanie wody w stawach, w których żyją ptaki brodzące.
- Za biologiczną odnowę rzeki Bogdanki, gdzie oczyszczono ze zdeponowanych namułów, uwalniających substancje biogenne (głównie związki fosforu) sztuczny zbiornik Rusałka, odtworzono układ przepływowych stawów z początku XX w. na terenie zabytkowego Parku Sołackiego - przeprowadzając jednocześnie rewaloryzację tego Parku.
- Za autorskie rozwiązania w zakresie ochrony akustycznej poprzez realizację ekranów chroniących przed hałasem. Wybudowano ekrany akustyczne, każdy w innej technologii dostosowane do konkretnego miejsca i roli jaką pełnią. Ekrany powstały w miejscach, gdzie wielokondygnacyjne budynki mieszkalne usytuowane były blisko tras komunikacyjnych o intensywnym ruchu. Wykazana redukcja poziomu hałasu - w zależności od położenia obserwatora wynosi do 16 dB, co oznacza lokalnie kilkukrotne zmniejszenie hałasu.
Konkurs organizowany jest od ośmiu lat przez The Green Organisation oraz instytucje i urzędy centralne Królestwa Wielkiej Brytanii, służy promocji inicjatyw na rzecz ochrony środowiska. Formą nagrody jest między innymi możliwość zaprezentowania osiągnięć Poznania w dziedzinie ochrony środowiska na łamach międzynarodowego informatora "The Green Book" dostarczanego do 25.000 instytucji na całym świecie.
Wcześniej Wydział Ochrony Środowiska za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska zdobył dla Urzędu Miasta Poznania nagrody Ministra Środowiska - Lider Polskiej Ekologii oraz HIT 2002.