Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego

Dokument podpisali: Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa oraz Janusz Michalak, prezes zarządu spółki Termedia, która jest głównym realizatorem projektu. Partnerami są Miasto Poznań i Fundacja CISZUM.
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego Poznań Północ zapewnia pomoc dla mieszkańców i mieszkanek miasta zmagających się z długotrwałymi i ciężkimi zaburzeniami psychicznymi takimi jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa czy epizody psychotyczne, mających za sobą hospitalizacje psychiatryczne. Przyjmuje także osoby, które doświadczają kryzysu emocjonalnego, potrzebują pomocy specjalisty lub chcą rozwinąć umiejętności komunikacji czy asertywności. Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych będzie można pomóc aż 700 osobom.
Każdy, kto chce skorzystać z pomocy, powinien w pierwszej kolejności skontaktować się z punktem zgłoszeniowo-koordynacyjnym (telefony na stronie internetowej: poznanpolnoc.pl/kontakt/). Na tym etapie wsparcie zapewnia również Miasto Poznań - w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy podobną funkcję będzie pełniło Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej.
Każda osoba, która zgłosi się do punktu, zostanie umówiona na spotkanie z koordynatorem opieki - czyli psychologiem, który zaplanuje najlepszą ścieżkę powrotu do zdrowia. Może on polecić uczestnictwo w warsztatach, konsultację z psychiatrą lub pracownikiem socjalnym, jak również skierować na psychoterapię indywidualną lub grupową.
Dzięki dofinansowaniu w ofercie Centrum znajdzie się ambulatorium (zapewniające diagnostykę, porady, konsultacje, leczenie ambulatoryjne, psychoterapię indywidualną i grupową, czynności pielęgniarskie itp.) i oddział dzienny, czyli wielospecjalistyczne intensywne oddziaływanie diagnostyczne, lecznicze i rehabilitacyjne dla dorosłych. Ponadto zespół leczenia środowiskowego, który zapewnia wizyty domowe, czynną terapię, pracę z rodziną, treningi umiejętności itp. oraz zespół wczesnej interwencji, który zajmuje się działaniami profilaktycznymi i wczesno diagnostycznymi.
Już teraz działa Drop-In Centre - czyli otwarta przestrzeń do spotkania z innymi osobami lub z psychologiem. Można tam przyjść w godzinach otwarcia Centrum, bez wcześniejszego umawiania się i porozmawiać, posiedzieć w ciszy lub wziąć udział w organizowanych zajęciach.
To już czwarta umowa na Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w województwie. Docelowo jest ich 11 - zaplanowano już ich dofinansowanie na łączną kwotę ponad 85 mln złotych. Dzięki temu w całej Wielkopolsce powstanie sieć wsparcia, która pozwoli na łatwiejszy dostęp do usług społeczno-zdrowotnych.
Program jest realizowany na terenie miasta Poznania od 1 maja 2020 r., ze szczególnym uwzględnieniem obszaru północnego, a jego zakończenie zaplanowano na 31 grudnia 2022 r. Wsparcie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 wynosi około 95 proc. wartości projektu.
AW
Zobacz również

Barack Obama i Francis Fukuyama w Poznaniu

Wybory Prezydenta RP - najczęściej zadawane pytania

Na targowiskach dzieje się, oj dzieje
