Tablica doktora Józefa Granatowicza

W szpitalu miejskim im. F. Raszei odsłonięto tablicę pamiątkową doktora Józefa Granatowicza, pierwszego dyrektora tej placówki. W uroczystości wziął udział także Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Zdjęcie tablicy pamiątkowej. Po lewej stronie portret doktora, po prawej szpital i najważniejsze informacje - grafika artykułu
Dr Józef Granatowicz kierował Szpitalem Miejskim nr 2 podczas wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku

Józef Granatowicz urodził się w 1901 roku w Moguncji. Do Polski wrócił w 1919 roku - tu zdał maturę i rozpoczął studia na wydziale lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. W 1927 otrzymał tytuł doktora nauk lekarskich. Był wybitnym lekarzem - zajmował się radioterapią, leczył nowotwory, prowadził badania. Do 1939 roku opublikował 14 prac naukowych.

Brał udział w kampanii wrześniowej i w obronie Warszawy, współpracował z polskim podziemiem. Po wojnie wrócił do Poznania. To dzięki  jego staraniom w 1953 roku powstał Szpital im. Raszei, którego został dyrektorem. 

Dr Józef Granatowicz kierował Szpitalem Miejskim nr 2 podczas wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku. To on zdecydował, że nie można zamykać placówki - zamiast tego przeorganizował szpital tak, by jak najlepiej można było pomóc ofiarom starć. Stworzył dodatkowe zespoły operacyjne, dostosował odpowiednio ambulatoria, zdobył niezbędne leki i środki opatrunkowe - dzięki temu szpital mógł ratować zdrowie i życie poznaniaków bez przerwy przez trzy dni i trzy noce. Placówka nie zapisywała danych rannych uczestników walk, by nie byli potem represjonowani.

Józef Granatowicz kierował szpitalem do 1966 roku, następnie przeszedł na emeryturę. Zmarł 24 listopada 1978 roku, w Poznaniu. Pochowany został na cmentarzu na Miłostowie. 

W 2018 roku Rada Miasta Poznania jednogłośnie podjęła uchwałę o nazwaniu imieniem doktora Józefa Granatowicza skweru przy ul. Poznańskiej. Inicjatorem projektu była Fundacja Kochania Poznania.

AW

sieci społecznościowe