Trzymaj ciepło: ostatnie wolne miejsca

Trwa XV edycja akcji "Trzymaj ciepło". Dzięki bezpłatnym badaniom kamerą termowizyjną można dowiedzieć się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zainteresowani udziałem w programie wciąż mogą zgłaszać do badania domy jednorodzinne. Trzeba się jednak pospieszyć, zostały ostatnie wolne miejsca.

Zdjęcie przedstawia rękę trzymającą kamerę termowizyjną. - grafika artykułu
"Trzymaj ciepło" to cykliczny program bezpłatnych badań kamerą termowizyjną, skierowany do mieszkańców Poznania. W tym roku odbywa się jego XV edycja.

Zgłoszenia należy wysyłać na adres mailowy ksr@um.poznan.pl. Podać trzeba: adres budynku, imię i nazwisko, numer telefonu kontaktowego oraz adres mailowy. Udział w akcji jest bezpłatny. Mogą skorzystać z niej mieszkańcy Poznania.

Jeżeli pozwoli na to pogoda, badania potrwają do końca marca. Ich realizacja wymaga bowiem odpowiednich warunków atmosferycznych: braku opadów deszczu lub śniegu, przy temperaturze na zewnątrz budynku nieprzekraczającej +3 stopni Celsjusza. Pomiary prowadzone będą w dni robocze, w godzinach 17-21.

Z każdego badania termowizyjnego mieszkańcy otrzymują drogą elektroniczną raport ze zdjęciami i krótkim komentarzem fachowca. Dzięki temu mogą dowiedzieć się, w jakich miejscach ich domy tracą najwięcej ciepła. Właściciele budynków, wyposażeni w taką wiedzę, mogą zaplanować skuteczną inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy zakup nowych grzejników.

W tym roku przebadanych zostanie 335 domów jednorodzinnych z całego Poznania, a także 10 kamienic z centrum miasta oraz Wildy, Jeżyc i Łazarza. 

Oszczędność i ekologia

"Trzymaj ciepło" to cykliczny program bezpłatnych badań kamerą termowizyjną, skierowany do mieszkańców Poznania. Projekt doczekał się aż czternastu edycji. W poprzednich odsłonach był organizowany we współpracy z Veolią Energia Poznań. Od 2022 r. Miasto Poznań kontynuuje go ze środków własnych.

Program ma charakter edukacyjny i informacyjny. Promuje działania energooszczędne i proekologiczne. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany to nie tylko niższa temperatura w mieszkaniu. To także realna strata pieniędzy wydana na energię cieplną, która bezpowrotnie ucieka z budynków i powoduje niepotrzebną emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Do tej pory, w 14. edycjach akcji, wykonano ponad 6 tysięcy pomiarów domów jednorodzinnych oraz przebadano 250 kamienic.

Regulamin akcji znajduje się na wortalu Środowisko.

AJ/ WKiŚ