UAM awansował w światowym rankingu QS

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poprawił swoją pozycję w prestiżowym zestawieniu QS World University Rankings 2026. W najnowszej edycji rankingu uczelnia znalazła się na miejscu 741-750 na świecie i zajęła czwarte miejsce wśród uczelni z Polski.

Fasada budynku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z charakterystyczną ozdobną attyką, dwoma wieżami po bokach i rzeźbami nad oknami. Budynek posiada liczne okna i drzwi, a przed nim znajdują się schody prowadzące do wejścia. - grafika artykułu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poprawił swoją pozycję w prestiżowym zestawieniu QS World University Rankings 2026

W globalnym rankingu przygotowanym przez firmę Quacquarelli Symonds (QS), UAM zanotował awans - z przedziału 761-770 do 741-750 miejsca. To wyraźna poprawa w prestiżowym zestawieniu, w którym w tym roku sklasyfikowano łącznie 1501 placówek z całego świata. Wśród 20 notowanych uczelni z Polski Uniwersytet im. Adama Mickiewicza znalazł się na czwartej pozycji, ustępując jedynie Uniwersytetowi Warszawskiemu, Uniwersytetowi Jagiellońskiemu oraz Politechnice Warszawskiej.

Poznańska uczelnia wyróżniła się szczególnie w trzech z pięciu głównych obszarów ocenianych w rankingu - Global Engagement, Learning Experience i Sustainability. Najwyższy wynik UAM uzyskał w kategorii International Research Network, zajmując 196. miejsce na świecie i 1. w Polsce. Wskaźnik ten ocenia trwałość i różnorodność międzynarodowych partnerstw naukowych, których efektem są publikacje.

Wysokie pozycje poznańska uczelnia zdobyła również w następujących kategoriach szczegółowych:

  • Faculty Student Ratio (Stosunek liczby wykładowców do studentów) - 427. miejsce (wzrost o 46 pozycji),
  • Sustainability (Zrównoważony rozwój) - 431. miejsce (wzrost o 1 pozycję),
  • Academic Reputation (Reputacja akademicka) - 528. miejsce (wzrost o 25 pozycji).

Na czym opiera się ranking QS?

QS World University Rankings jest jednym z najbardziej znanych i opiniotwórczych zestawień uczelni wyższych na świecie. W tegorocznej edycji wykorzystano pięć głównych obszarów oceny:

  • Badania i odkrycia (50%),
  • Szanse zawodowe absolwentów (20%),
  • Doświadczenie edukacyjne (10%),
  • Zaangażowanie międzynarodowe (15%),
  • Zrównoważony rozwój (5%).

Ranking uwzględnia nie tylko potencjał naukowy i jakość edukacji, ale również umiędzynarodowienie badań, relacje ze środowiskiem biznesowym, zrównoważony rozwój oraz prestiż akademicki.

UAM w krajowej czołówce

Wśród 20 polskich uczelni ujętych w rankingu, UAM uplasował się na czwartej pozycji. Lepsze wyniki odnotowały jedynie: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Warszawska. W zakresie międzynarodowej współpracy badawczej poznański uniwersytet uzyskał najwyższą ocenę spośród polskich uczelni.

Na czołowych miejscach światowego zestawienia znalazły się placówki ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W pierwszej piątce QS World University Rankings 2026 uplasowały się:

  • Massachusetts Institute of Technology (MIT),
  • Imperial College London,
  • Uniwersytet Stanforda,
  • Uniwersytet Oksfordzki,
  • Uniwersytet Harvarda.

Pełne zestawienie QS World University Rankings 2026 dostępne jest na stronie internetowej.

Dowiedz się więcej na temat