URODZIŁEM SIĘ Z MUKOWISCYDOZĄ. STARAM SIĘ ŻYĆ...
Poznań jest jednym z 12 polskich miast, w których, w ramach Tygodnia, trwają konsultacje i badania diagnostyczne dla dzieci podejrzanych o mukowiscydozę. Konsultacje odbywają się w Instytucie Pediatrii Akademii Medycznej w Poznaniu, przy ul. Szpitalnej 27/33. Zainteresowani rodzice bądź opiekunowie do piątku, 11 kwietnia, mogą dzwonić pod numery telefonów 84-91-312, 84-91 536. W godzinach 10.00-13.00 dyżur pełnić będą lekarze - specjaliści, którzy po wstępnym wywiadzie telefonicznym umówią na spotkanie i ewentualne dalsze badania. W przypadkach koniecznych wykonywane będą bezpłatnie testy typu Vescor. W ramach kampanii w jednostkach służby zdrowia pojawią się plakaty społeczne i ulotki przybliżające istotę choroby.
Mukowiscydoza jest jedną z najczęściej występujących chorób genetycznych. Atakuje przede wszystkim układ oddechowy i pokarmowy."Typowe" dziecko podejrzane o mukowiscydozę, to kaszlące niemowlę, oddające luźne, tłuszczowe stolce, z opóźnionym przyrostem masy ciała i długości. Młodzi rodzice rzadko są informowani o możliwości wystąpienia choroby u swoich pociech. Sami, jako tzw."nosiciele" nie wykazują żadnych objawów. Dopiero chore dziecko uświadamia występowanie uszkodzonego genu.
W Poznaniu Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą (ul. Szpitalna 27/33) zaczął działać w marcu 1997 roku. Obejmuje swym zasięgiem województwa wielkopolskie i lubuskie.
Zobacz także
Zobacz również

Majowy weekend w Poznaniu

Weekend majowy - informacje komunikacyjne

Od 3 maja wszyscy Polacy żyją na kredyt, czyli rzecz o długu ekologicznym
