Ważne prace na Wildzie i PST na ukończeniu

Jednym z prowadzonych obecnie przez Zarząd Dróg Miejskich działań jest obniżenie krawężników w obrębie przejść dla pieszych na Wildzie. Tegoroczny etap prac obejmuje 14 "zebr". Dzięki temu codzienne przemieszczanie się będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami czy rodziców z dziećmi w wózkach, ale także dla seniorów.
Równolegle z regulacją krawężników zamontowane zostały fakturowe oznaczenia nawierzchni (FON). To specjalne płytki z wypustkami, które przekazują kluczowe informacje - o kierunku ruchu, zbliżającej się przeszkodzie czy miejscu zatrzymania. Dzięki temu osoby niewidome i niedowidzące mogą z większą pewnością i niezależnością korzystać z przestrzeni publicznej.
Łącznie na Wildzie w ostatnich 3 latach dostosowano 87 przejść dla pieszych i obszar ich najbliższego otoczenia do obowiązujących standardów dostępności dla Miasta Poznania.
Inkluzywność na przystankach PST
Zakończono też prace, których celem była poprawa dostępności przestrzeni publicznej na przystankach autobusowych zlokalizowanych nad trasą Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST), między ulicami Słowiańską i Szymanowskiego.
Na dziesięciu przystankach pojawiły się kompletne zestawy fakturowych oznaczeń nawierzchni. Dotychczas tylko niektóre z platform były wyposażone w pojedyncze tego typu udogodnienia, które i tak wymagały wymiany. ZDM do zadania podeszło kompleksowo. Na podstawie opracowanych schematów na wszystkich przystankach autobusowych PST zrealizowano systemFON zgodnie ze standardami.
Dostępność to więcej niż przepis
Wprowadzanie takich rozwiązań to nie tylko spełnianie wymogów prawnych. To wyraz społecznej odpowiedzialności Miasta, które rozumie, że równość i integracja zaczynają się od zapewnienia dostępności.
- Z każdym takim projektem przybliżamy się do określonego celu, jakim jest miasto w pełni dostępne dla wszystkich - bez wyjątku. Obniżenie krawężników czy montaż fakturowych oznaczeń nawierzchni to pozornie drobne zmiany, ale dla wielu mieszkańców oznaczają realną różnicę w zakresie samodzielnego, bezpiecznego korzystania z przestrzeni naszego miasta - mówi Mariusz Filewicz, koordynator ds. dostępności przestrzeni publicznej w ZDM Poznań. - To nie jest jednorazowe działanie - to długofalowy proces w dążeniu do realizacji "miasta bez barier" - kończy.
Nowa infrastruktura to także szansa na edukację społeczeństwa. Obecność FON-ów, obniżonych krawężników i innych elementów zagospodarowania przestrzeni miejskiej, realizowanych zgodnie z zasadą projektowania uniwersalnego, świadczy o tym, że miasto to wspólna przestrzeń, w której każdy powinien czuć się bezpiecznie i komfortowo.
ZDM
Zobacz również

Ostrzeżenie o burzach i upałach

XXIV edycja "Warkocza Magdaleny"

Weekend w Poznaniu
