Weekend w Poznaniu

Mija właśnie pierwszy tydzień ferii w Wielkopolsce. Nadchodzący weekend przyniesie sporo wydarzeń dla najmłodszych. Pokazy filmowe, warsztaty, bezpłatne wejścia na obiekty - to tylko nieliczne z przygotowanych atrakcji. Znajdzie się także coś dla nieco starszych  - dorośli mogą wybrać się  na spektakle, wystawę czy koncerty. 

Zdjęcie przedstawia aktorów na scenie. Jedna z kobiet jest przebrana za Bamberkę, jeden z mężczyzn za maszynistę. Są też dekoracje - koziołek i tramwaj. - grafika artykułu
Detektywi Dora Dynks oraz Waldemar Wihajster dostają wyjątkowe zadanie - muszą znaleźć koziołki, które ktoś ukradł z wieży ratuszowej/ fot. Dawid Majewski

PIĄTEK 21.01

Zdjęcia z granicy

Od połowy 2021 roku trwa kryzys na granicy polsko-ukraińskiej. Tysiące migrantów ze wschodu próbuje przedostać się na drugą stronę w poszukiwaniu obiecanego, lepszego życia. Spotyka ich jednak coś zupełnie innego. Sytuację w tym rejonie sfotografował Maciej Moskwa, absolwent Sopockich Szkół Fotografii, który zajmuje się fotoreportażem i długoterminowymi projektami fotograficznymi. Wystawę "Na granicach" można oglądać w holu CK Zamek.

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 12:00-20:00 (codziennie)

Wejście za darmo.

Szczegóły na stronie CK Zamek

Nowe życie stuletnich utworów 

Warszawska Orkiestra sentymentalna określana jest jako trzon nowej mody na muzykę retro. Daje drugie życie utworom z XX-lecia międzywojennego, które przez wybuch wojny nie miały szansy na pełen rozkwit. Artyści grają muzykę m.in. filmu rewii i kabaretu lat 20. i 30., piosenki z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Karola Rostworowskiego, wykonania orkiestr Artura Golda i Jerzego Petersburskiego, Zygmunta Karasińskiego i Szymona Kataszka. 

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82 

Godz. 19:00 

Bilety 60 zł

Szczegóły oraz bilety do zakupu na stronie internetowej

Powrót dzieci z Bullerbyn

Kolejna część przygód szóstki przyjaciół z Zagrody Północnej, Środkowej i Południowej. Po wakacjach pora na powrót do szkoły i oczekiwanie na zimę oraz święta. Jak minie przyjaciołom ten czas? I co ciekawego przydarzy im się tym razem? Odpowiedzi w filmie "Nowe przygody dzieci z Bullerbyn".

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 14:00

Bilety 12 zł

Szczegóły oraz bilety na stronie CK Zamek

Miłosna historia dla najmłodszych 

"Gapiszon i Zuzia" to spektakl animowany opowiadający o pierwszej miłości tytułowego bohatera. Po raz pierwszy zakochuje się w Zuzi i kompletnie nie wie, co zrobić z tym uczuciem. Gapiszon to postać znana także starszym widzom z serialu rysunkowego z 1964 r. Tym razem, w nieco odmłodzonej postaci, pojawia się na deskach teatru.

Teatr Animacji, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 12:00 (piątek), 13:00 (sobota i niedziela)

Bilety od 32 zł

Bilety można nabyć przez stronę internetową teatru.

"Nie ma jak lata 20., lata 30."

Spektakl przenosi widzów w lata przedwojennej Polski. Opowiada o dwóch hochsztaplerach, którzy organizują przesłuchania do swojej produkcji. Podczas występów będzie można usłyszeć takie hity jak "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "To ostatnia niedziela", "Jesienne róże", "Miłość ci wszystko wybaczy" czy "Ach, te baby". Przedstawienie w reżyserii Artura Hofmana.

Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1E

Godz. 19:00 (piątek), 16:00, 19:00 (sobota), 17:00 (niedziela)

Bilety od 70 zł 

Dodatkowe informacje oraz bilety na stronie internetowej.

Kopciuszek we współczesności 

Historię Kopciuszka zna chyba każdy. Dziewczyna, poniżana przez macochę i przyrodnie siostry, ostatecznie zostaje księżniczką. Reżyser "Kopciucha" spojrzał na tą historię z innej strony - pokazuje, że bohaterka nigdy nie dokonała własnego wyboru i nie miała nic do powiedzenia. Wiktor Stypa przenosi historię Kopciuszka do rzeczywistości, a konkretniej do podmiejskiego poprawczaka. 

Teatr Nowy, ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 5 

Godz. 19:00, 21:00 

Bilety: 30 zł 

Szczegóły na stronie teatru

Ekstrawagancki wieczór

Utwory o miłości, hity o władzy, a do tego wspaniała obsada i najlepsze klasyki w nowej odsłonie. Tak zapowiadana jest "Ekstravaganza the best of". Czas umili grupa w składzie Sylwia Achu, Barbara Prokopowicz, Kornelia Trawkowska, Elżbieta Węgrzyn, Piotr B. Dąbrowski, Konrad Cichoń, Bartosz Dopytalski, Jakub Papuga, Mateusz Wiśniewski oraz Kwartet Bardzo Męski. Mile widziane stroje ekstrawaganckie. 

Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10

Godz. 22:30 (piątek, sobota)

Bilet: 200 zł 

Szczegóły oraz wejściówki na stronie teatru.

Adaptacja Moliera 

Poznańska adaptacja "Don Juana" Moliera przyjmuje, że największym cierpieniem, jakie zostało wyrządzone człowiekowi, jest jego przyjście na świat. Dostrzec można nawiązania do antynatalizmu - teorii zadającej pytanie, czy ludzie i zwierzęta powinni istnieć oraz nawołującej do zaprzestania rozmnażania. Spektakl w reżyserii Wiktora Bagińskiego.

Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10

Godz. 19:00 (piątek, sobota), 18:00 (niedziela)

Bilety od 40 zł 

Wejściówki oraz dodatkowe informacje dostępne na stronie

Darmowe zajęcia na obiektach POSiR

W godzinach 10:00-11:00 dzieci w wieku szkolnym mogą skorzystać z darmowych zajęć na lodowisku Malta lub w Bowlingu Rataje. Warunkiem skorzystania z oferty jest wcześniejsze zgłoszenie, liczba uczestników ograniczona.  

Lodowisko Malta (ul. Jana Pawła II 5),  Bowling Rataje (os. Piastowskie 106 a) 

Godz. 10:00

Wejście za darmo. 

Szczegóły zgłoszeń oraz dodatkowe informacje na stronie POSiR.

Czekoladowe wyroby

Nic nie smakuje tak dobrze, jak przyrządzone własnoręcznie słodkości. Muzeum Czekolady oferuje przygotowanie tabliczki smakołyku lub wykonanie z niej narzędzia. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą uczestniczyć w warsztatach z robienia czekolady. 

Muzeum Czekolady, ul. Wrocławska 12

Godz. 10:00-17:00 (pon-nd)

Bilety od 40 zł 

Wejściówki można zakupić przez stronę internetową.

Powrót Katarzyny Groniec

"Niektóre sytuacje" - to koncert Katarzyny Groniec, która powraca z nowym programem artystycznym. Utwory stworzone we współpracy z Adamem Skrzypkiem i Grzegorzem Rdzakiem przeniosą słuchaczy w podróż do wrażliwego świata artystki. Usłyszeć będzie można zarówno znane przeboje, jak i nowe utwory.

Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8

Godz. 19:00

Bilety: 49 zł 

Szczegóły na stronie

"MONO czy STEREO?"

Teatr Ósmego Dnia zaprasza na spektakl, którego celem jest skłonienie do refleksji na temat wartości, jakimi kierujemy się w życiu. Sztuka nawiązuje także do popularnego zdania "Nigdy nie będziesz szła sama/szedł sam". Na scenie pokazane zostanie, jak relacje nas samych ze sobą są warunkowane słowami, które nieustannie wypowiadane są w naszych rodzinach. Występ Trupy pod wezwaniem Santa Mony.

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44

Godz. 19:00 (piątek, sobota)

Bilety: 25 zł 

Szczegóły i bilety na stronie

Flamenco i ballady 

Wirtuoz gitary oraz pieśniarz Witek Łukaszewski i jedna z najlepszych tancerek flamenco w Polsce Angelika Bobkowska - z takiego duetu musi wyjść coś wspaniałego. Koncert łączący ballady rockowe oraz świetny taniec flamenco będzie niezapomnianym przeżyciem. Podczas występu Federico Garcia Lorca spotka się z Pink Floyd, Camarón de la Isla z Markiem Grechutą, a romantyczny nastrój z poczuciem humoru.

Klub Blue Note, ul. Kościuszki 79

Godz. 20:00

Bilety od 70 zł 

Szczegóły na stronie klubu

SOBOTA 22.01

"Zadzwońcie po Milicję"

Koncert dedykowany rocznicom wolnych wyborów w Polsce oraz wprowadzenia stanu wojennego. Jest to hołd dla wszystkich, którzy nie bali się działać w imię wolnej Polski. Na scenie wystąpią: IRA, Sztywny Pal Azji, Big Cyc, Chłopcy z Placu Broni, Róże Europy oraz Wanda i Banda. Występy uświetnią pokazy wizualne. 

Poznań Congress Center, ul. Głogowska 10

Godz. 18:00

Bilety od 99 zł 

Szczegóły oraz bilety na stronie.

"Pomoc domowa"

Spektakl autorów takich hitów, jak "Mayday 2" czy  "Szalone Nożyczki". Szybka akcja, błyskotliwe dialogi i inteligentne żarty wprawią widzów w doskonały nastrój. Występ łączy mężów, żony, kochanki, kochanków jedną wspólną - pomocą domową. Przedstawienie w autorskiej oprawie: Dominika Gwit /Piotr Pręgowski, Michał Mikołajczak /Krzysztof Ibisz, Joanna Kupińska, Agata Załęcka, Sebastian Stankiewicz / Michał Piróg. 

Kino Teatr Apollo, ul. Gajowa 8/11

Godz. 16:00, 19:00 

Bilety od 110 zł

Szczegóły na stronie.

"Nawet myszy idą do nieba"

Pozornie niemożliwa przyjaźń między lisem a myszką doprowadzi tych dwoje do wspaniałych przeżyć. Razem trafiają do nieba, gdzie spotyka ich mnóstwo przygód. Będą musieli stawić czoła mrocznej Wszechpuszczy, a przede wszystkim... lękom. Czy uda im się pokonać własne słabości?

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 12:00 (sobota i niedziela)

Bilety: 12 zł 

Wejściówki oraz dodatkowe informacje na stronie

"Misja Poznań - gdzie są koziołki?"

Detektywi Dora Dynks oraz Waldemar Wihajster dostają wyjątkowe zadanie - muszą znaleźć koziołki, które ktoś ukradł z wieży ratuszowej. Na wykonanie zadania nie mają za dużo czasu - jeśli w południe koziołki nie wrócą na swoje miejsce, wydarzy się tragedia. Na swojej drodze spotykają, m.in. Ducha Lecha, Starego Marycha czy... widzów, którzy pomogą im w misji. Czy im się to uda?

Teatr Animacji, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 11:00 (sobota i niedziela) 

Bilety od 32 zł

Wejściówki oraz szczegóły na stronie teatru.

"Napój miłosny"

Opowieść o miłości, pieniądzach i tytułowym napoju. Nemorino kocha bez wzajemności Adinę, która chętnie flirtuje z sierżantem Belcore. Gdy do miasta przyjeżdża doktor Dulcamara z magicznym eliksirem, zaczyna się pełna pomyłek oraz zwariowanych przygód historia. 

Akademicki Teatr Muzyczny "Olimpia", ul. Grunwaldzka 22

Godz. 19:00 (sobota), 18:00 (niedziela)

Bilety od 40 zł 

Szczegóły na stronie Teatru Wielkiego

"Zjazd"

Tytuł spektaklu odnosi się do zjazdu sobowtórów, znanych, charakterystycznych postaci ze świata popkultury. Komediowa lekkość występu sprawia, że poruszane nawet ciężkie tematy, jak dyskryminacja czy uprzedzenia, mają wydźwięk humorystyczny i ironiczny. Spektakl w reżyserii Łukasza Chrzuszcza, aktora znanego z wielu ról w Teatrze Nowym. 

Teatr Nowy, ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 5

Godz. 18:00, 20:00 

Bilety: 30 zł 

Szczegóły i wejściówki na stronie internetowej

NIEDZIELA 23.01

"Bajki Malutkie 1"

Wszyscy znamy bajki, których bohaterami są księżniczki, rycerze czy czarodzieje. Jednak tym razem w rolach głównych zaprezentują się nieco mniejsze istoty. Maleńka Pchła Majka, czy Rozczarowany Rumak Romuald zabiorą widzów w nieprzewidywalną i pełną dobrego humoru przygodę. 

Teatr Animacji, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 15:00 

Bilety od 20 zł

Szczegóły na stronie internetowej.

Maleńcy bohaterowie po raz drugi 

Kolejna odsłona przygód bohaterów "Bajek Malutkich". Tym razem w roli głównej wystąpi nastoletni Mól Zbyszek, który ma problemy ze Starą Babcią. Powróci także znana z poprzedniej części Mucha Marzena oraz zaginiona plastikowa Owieczka. 

Teatr Animacji, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 16:00 

Bilety od 20 zł

Wejściówki oraz dodatkowe informacje na stronie

"Bajki malutkie" dla nieco większych 

Tym razem twórcy historii z maleńkimi bohaterami przygotowali coś dla trochę starszej publiczności (6 lat+). W opowieść o tym co nieuniknione oraz o spełnianiu marzeń zabierze widzów Włos Patryk z łysiejącej głowy. Podróż koteczki Fiu Fiu pokaże, że warto słuchać serca i obudzić odwagę. 

Teatr Animacji, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 17:00 

Bilety od 20 zł

Szczegóły na stronie teatru.

"Merylin Mongoł"

Opowieść przesycona czarnym humorem i nadzieją na lepsze jutro. Przedstawiony jest obraz Rosji lat 90., pełnej marzeń o szczęśliwym życiu w obliczu dotykającej z każdej strony katastrofy. Występ pełen jest sprzeczności - jest piękny, mimo że nie jest ładny, wzrusza, mimo że jest smutny, wbija w fotel i nie pozwala się ruszać, mimo, że jest o chęci ucieczki. Spektakl w reżyserii Piotra Dąbrowskiego na podstawie dramatu Nikołaja Kolady.

Teatr Nowy, ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 5

Godz. 18:00, 20:00

Bilety: 30 zł 

Wejściówki oraz szczegółowy opis spektaklu, dostępne na stronie.

"Kochane pieniążki"

Co zrobić gdy znajdzie się walizkę pełną pieniędzy? Oddać właścicielowi, czy skorzystać ze szczęścia i przygarnąć zgubę? Przezabawny spektakl w gwiazdorskiej obsadzie, w którym główny bohater wszedł w posiadanie teczki pieniędzy i zaczyna realizować plan ich wydania. Czy żądni sensacji i chciwi przyjaciele, skorumpowany glina, niezbyt rozgarnięty inspektor albo bezczelny taksówkarz popsują mu plany? 

Kino Teatr Apollo, ul. Gajowa 8/11

Godz. 16:00, 19:00

Bilety od 77 zł 

Wejściówki i dodatkowe informacje na stronie internetowej

O atrakcjach dla najmłodszych na czas przerwy zimowej w Poznaniu pisaliśmy tutaj. Warto sprawdzić także szczegółową ofertę na czas ferii w poznańskim ZOO oraz POSiR.

PD

sieci społecznościowe