Weekend w Poznaniu

Nie będzie łatwo wybrać w ten weekend jednego wydarzenia, na które warto się wybrać. Na Starym Rynku odbędzie się Płytówka, na Cytadeli - Kejtrówka i Latające psy, na Woli - impreza z cyklu "Poznań w formie". Z kolei w sobotni wieczór swoje drzwi otworzą muzea. To tylko najważniejsze imprezy odbywające się w stolicy Wielkopolski od piątku do niedzieli.

Latający pies - grafika artykułu
W parku Cytadela na miłośników i posiadaczy psów czekać będzie wiele atrakcji podczas Kejtrówki i pokazów Latających psów

PIĄTEK 17.05

Płytówka 

Mieszkańcy i mieszkanki Poznania będą mieć okazję przywitać odrestaurowaną płytę Starego Rynku podczas "Płytówki". W programie wydarzenia m.in.: koncert The Very Polish Cut Outs, specjalnie przygotowane menu oraz spotkanie dotyczące poznańskich osiedli - wielu obliczy Wielkiej Płyty i budownictwa mieszkalnego lat 70. i 80. Paragon z lokali gastronomicznych biorących udział w wydarzeniu będzie można wymienić na pelargonię. Organizatorzy zapraszają również w sobotę i w niedzielę. 

Stary Rynek

Godz.: 19.00-22.00 (piątek), 11.00-22.00 (sobota i niedziela)

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku 

Przegląd wokalny w KontenerART

KontenerART zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Voice of Poznań, czyli konkursu dla poznańskich wokalistek i wokalistów. Wszystkie występy odbędą się na żywo, z zespołem. Główna nagroda wynosi 3000 zł, a podczas każdego spotkania wybierany przez publiczność laureat dnia obdarowany zostanie nagrodą w wysokości 500 zł. 

KontenerART, ul. Ewangelicka 

Godz.: 19.00-22.00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Koncert w Blue Note 

EABS ponownie zagra w Blue Note Poznań. Tym razem z materiałem ze swojej najnowszej, szóstej płyty "Reflections of Purple Sun". Krążek inspirowany jest albumem Tomasza Stańki "Purple Sun". 

Blue Note, ul. Kościuszki 79

Godz.: 20.00

Bilety: 125,54 zł

Więcej informacji na stronie organizatora

Spotkanie z autorami przewodnika 

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci zaprasza na spotkanie z autorami najnowszego przewodnika po fortyfikacjach "Twierdza Poznań". Uczestnicy poznają genezę i kulisy powstania książki. Nie zabraknie dyskusji na temat publikacji oraz możliwości jej zakupienia.  

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, ul. Posadzego 3

Godz.: 18.00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Piknik w Ogrodzie Łazarz

Z okazji Światowego Dnia Pszczół Klub Krąg zaprasza na piknik rodzinny w Ogrodzie Łazarz. W programie wydarzenia są animacje ruchowe, warsztaty plastyczne czy przedstawienie Teatru Mozaika "Pszczoły to mistrzynie". Odwiedzający będą mieć również okazję zakupienia miodów od pszczelarza. 

Ogród Łazarz, ul. Potockiej

Godz.: 17.30

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku 

Koncert - zespół Na Górze 

Na Górze zagra koncert z okazji 30-lecia zespołu. Jak podają organizatorzy, grupa pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami. Zespół gra free rock, punk and roll i neo punk. Jako support wystąpią: Bill Bombadill, Kapela Hałasów oraz Patyczak.

Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz.: 19.00

Bilety: 30 zł

Więcej informacji na stronie CK Zamek

Spotkanie z Michałem Rusinkiem 

Księgarnia "z Bajki" zaprasza na spotkanie "Mistrzowskie zabawy słowem", które poprowadzi Michał Rusinek. To polski literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także były sekretarz Wisławy Szymborskiej, aktualnie prezes fundacji jej imienia. 

Księgarnia "z Bajki", os. Przyjaźni 125 

Godz.: 12.00

Bilety: wymagany zakup książki 

Więcej informacji na Facebooku

"Z maluchem w muzeum"

Najmłodsi poznaniacy i poznanianki mogą wziąć udział w spotkaniu ze światem kultury i sztuki, podczas zajęć "Z maluchem w muzeum". Na dzieci w wieku 1,5 - 5 lat czeka kreatywne spotkanie ze sztuką współczesną. Zajęcia odbędą się przy eksponatach na wystawie "Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku." Spotkanie poprowadzi Katarzyna Drozdowska-Sawińska.

Muzeum Narodowe, al. Marcinkowskiego 9 

Godz.: 10.30

Bilety: 20 zł (normalny), 13 zł (ulgowy), 1 zł (uczniowie i studenci do 26 r.ż.)

Więcej informacji na stronie muzeum

Spektakl - "Ludzie inteligentni"

Na deskach Kina Teatru Apollo można zobaczyć spektakl "Ludzie inteligentni". Widzowie będą obserwować, jak trzy pary prowadzą rodzaj gry, a kryzysy jednej wywołuje reakcję łańcuchową. Jak podają organizatorzy, to spektakl o tym, że nie ma nudnych związków - są tylko mało kreatywni partnerzy, a kto kocha, ten błądzi. 

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18 

Godz.: 17.30/ 20.00

Bilety: 126,48 zł 

Więcej informacji na stronie kina

SOBOTA 18.05

Noc Muzeów 

W tegorocznej poznańskiej Nocy Muzeów zaangażowanych będzie około 70 instytucji. Na poznanianki i poznaniaków czeka kilkaset propozycji różnorodnych wydarzeń. Mieszkańcy będą mogli poznać kulturę, sztukę i wiele więcej za darmo lub za symboliczną opłatą. Szczegółowe informacje na temat Nocy Muzeów znaleźć można na stronie UMP.

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Poznań w Formie 

Na mieszkańców i mieszkanki Poznania czeka kolejna odsłona pikniku "Poznań w formie". To możliwość przeprowadzenia bezpłatnych badań i okazja do konsultacji ze specjalistami. Dla najmłodszych przygotowane zostały przedstawienia teatralne, animacje i zajęcia sportowe. Spotkanie ma na celu promocję zdrowego, ekologicznego i sportowego trybu życia.  

Hipodrom Wola, ul. Lutycka 34

Godz.: 11.00-16.00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie organizatora

Kejtrówka i zawody Latających Psów

W parku Cytadela na miłośników i posiadaczy psów czekać będzie wiele atrakcji. Liczne pokazy, prelekcje czy porady behawiorystów - to i wiele więcej przygotowano w ramach pikniku edukacyjnego Kejtrówka. Imprezie towarzyszyć będą zawody "Latających psów". Ludzko-psie pary zmagać się będą w konkursach Dogfrisbee. Ponadto, organizatorzy zapraszają na bezpłatne porady lekarza weterynarii. Wydarzenia trwać będą również w niedzielę. 

Park Cytadela, polana przy Dzwonie Pokoju

Godz.: 9.00 

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku 

Dr Misio w Blue Note

Blue Note Poznań zaprasza na koncert Dr Misio, czyli zespołu pod wodzą Arka Jakubika - aktora, scenarzysty i reżysera. Grupa gra muzykę rock&roll, w której usłyszeć można teksty Krzysztofa Wargi i Marcina Świetlickiego. 

Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79 

Godz.: 17.00

Bilety: 98 zł 

Więcej informacji na stronie organizatora 

Świętowanie Dnia Pszczoły 

Zakład Zagospodarowania Odpadów zaprasza na świętowanie Dnia Pszczoły. Na odwiedzających czekają m.in. wykłady o tych pracowitych stworzeniach prowadzone przez doświadczonego pszczelarza, degustacje czy animacje dla najmłodszych. Na terenie akcji znajduje się nietypowa pasieka - ule z recyklingu, a dokładnie z bębnów od pralek. 

Gratowisko Poznań Wschód, ul. Wrzesińska 12

Godz.: 11.00-13.00

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie internetowej ZZO.

Spacer przyrodniczy na Dębinie 

Jedną z opcji spędzenia czasu na świeżym powietrzu jest spacer przyrodniczy z przewodnikiem po terenie użytku ekologicznego "Dębina I", którego tematem przewodnim będą "Gawędy o patykach". Wyprawa będzie okazją do nauki rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt, obserwacji wiekowych drzew i krzewów czy stworzenia drewnianych instrumentów. Przewidywany czas spaceru to około 3 godziny. 

Parking leśny, ul. Droga Dębińska/ Piastowska

Godz.: 11.00

Bilety: wstęp wolny (zapisy do 17 maja (godz. 13) pod adresem mailowym: anna_jasinska@um.poznan.pl.)

Więcej informacji na stronie UMP

Koncert na jeziorze

Projekt "Rusałka - jezioro, które łączy" zagwarantuje poznaniakom i poznaniakom wyjątkowy koncert. Na taflę jeziora wypłynie kilkanaście rowerów wodnych z muzykami. Utwór Macieja Muraszko zagra Swarzędzka Orkiestra Dęta pod dyrekcją Łukasza Gowarzewskiego.

Jezioro Rusałka 

Godz.: 17.30

Wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie Baraku Kultury

Dni Różnorodności Kulturowej 

Wydział Neofilologii UAM zaprasza poznaniaków i poznanianki w każdym wieku do świętowania "Dni Różnorodności Kulturowej". W programie m.in. prelekcje, gry i zabawy na świeżym powietrzu, warsztaty, guizy oraz taneczne i muzyczne emocje.

Ogród Botaniczny UAM, ul. Dąbrowskiego 165

Godz.: 10.00-17.00

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie wydziału

Majowy Bazar Wyspiańskiego 26 

Bazar Wyspiańskiego 26 to charytatywne targi rękodzieła, produktów eko, świec i książek. Oprócz możliwości zakupienia wymienionych produktów w programie m.in.: bezpłatne animacje, koncerty, pokaz filmów, bańki mydlane czy wypalanie w drewnie. Wydarzenie trwać będzie również w niedzielę

ul. Wyspiańskiego 26 

Godz.: 11.00 

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Międzynarodowy Dzień Herbaty

Stowarzyszenie Klub Herbaty Zaparzaj zaprasza do świętowania Międzynarodowego Dnia Herbaty. Uczestnicy będą mogli nie tylko napić się tego napoju, ale i wiele się o nim dowiedzieć. Punkty programu, takie jak prelekcje, warsztaty, degustacje czy wystawa fotograficzna, będę nakierowane na poszerzenie wiedzy na temat wyboru herbaty pod kątem jakości. 

Młodzieżowy Dom Kultury nr 1, ul. Droga Dębińska 21

Godz.: 11.00-16.00

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie organizatora.

Spektakl "Wiesz, że wiem"

Jak podają organizatorzy spektaklu, "Wiesz, że wiem" to zwariowana komedia o przyjaźni, kłamstwie i słodkiej zemście. Po przeprowadzce z dużego miasta na wieś młode małżeństwo zaprasza na kolację zaprzyjaźnioną parę. Przypadek sprawia, że przed ich przybyciem na jaw wychodzą słowa, które rzucają nowe światło na ich znajomość.

Collegium Da Vinci, ul. Kutrzeby 10

Godz.: 16.00/19.00

Bilety: 73,78 zł

Więcej informacji na Facebooku

NIEDZIELA 19.05

Piknik edukacyjny dla seniorów

Na terenie Przystani Szeląg odbędzie się inauguracja i oficjalne otwarcie cyklu przedsięwzięć organizowanych dla osób starszych pt. "Stop manipulacji! Seniorze chroń swoje mienie". W programie m.in: pokazy akcji ratowniczych, rejsy po Warcie, konkursy i zabawy sprawnościowe oraz koncert finałowy. 

Ogród Szeląg, ul. Ugory 97

Godz.: 12.00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Żużlowe emocje 

Przed fanami żużlu 5. runda Metalkas 2. Ekstraligi. #OrzechowaOsada PSŻ Poznań podejmie drużynę Abramczyk Polonia Bydgoszcz. Jak podają organizatorzy, pojedynki poznańsko-bydgoskie od lat dostarczają wielu emocji. 

Stadion POSiR - Golęcin, ul. Warmińska 1

Godz.: 14.00-17.00

Bilety: 50 zł (normalny), 35 zł (ulgowy), 5 zł (dziecięcy)

Więcej informacji na Facebooku

Koncert - Seweryn z zespołem i mop 

Bar Pies andaluzyjski gościć będzie Seweryna z zespołem, czyli trójmiejskiego artystę, który od 2021 r. aktywnie działa na ogólnopolskiej scenie niezależnej i mopa, czyli Davida Kaletkę. Artystów podczas koncertu wspomoże Jerzy Koczur.  

Pies andaluzyjski, ul. Nowowiejskiego 17 

Godz.: 18.00 

Bilety: 40 zł

Więcej informacji na Facebooku

Crafty Show 

Targi i Giełda - CraftyShow to wydarzenie obejmujące wiele dziedzin, takich jak modelarstwo, kolekcjonerstwo, sztuka, rękodzieło, muzyka, gry komputerow, literatura i edukacja. Jak podają organizatorzy, jest to miejsce spotkań, rozmów, zakupów i wymian. 

Football Arena, ul. Margonińska 25 

Godz.: 10.00-16.00

Bilety: wstęp wolny/ 100 zł (dla wystawców)

Więcej informacji na Facebooku

Wuchtowy piknik rodzinny 

Na rodziny z dziećmi czeka wuchtowy piknik rodzinny. Program obejmuje atrakcje takie jak: zabawy z chustą Klanza, brokatowe tatuaże, kącik czytelniczy, tor do jazdy rowerem, bańki czy sensoryczny tor przeszkód. 

Park Jana Kasprowicza

Godz.: 10.00-14.00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Seans filmowy z psychoanalizą

Kino Rialto zaprasza na wydarzenie z cyklu "Filmowe Spotkania z Psychoanalizą". Tym razem na świeczniku znajdzie się "Perfect Days" w reżyserii Wima Wendersa. Film poprzedzi prelekcja dr Marcina Jauksza, a po projekcji odbędzie się dyskusja, którą poprowadzą Michał Mocek - superwizor i psychoterapeuta psychoanalityczny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz dr Marcin Jauksz - filmoznawca i wykładowca na UAM. 

Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38

Godz.: 17.00

Bilety: 26,50 zł (normalny), 21 zł (Filmowy Klub Rialto)

Więcej informacji na Facebooku i na stronie kina 

Babi Targ na Łazarzu 

Planerowy Babi Targ na Rynku Łazarskim to nie tylko liczne stanowiska z ubraniami. Odwiedzający będą mogli znaleźć coś dla siebie również na Kiermaszu Rzeczy Naturalnych i Ładnych, a najmłodsi wziąć udział w warsztatach. Wydarzenie jest także okazją do wsparcia Pogotowia Społecznego poprzez oddanie ubrań. 

Rynek Łazarski, 

Godz.: 12.00-15.30

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku 

Festyn Rodzinny z Wujkiem Ogórkiem 

W Poznaniu odbędzie się kolejna gratka dla rodzin z dziećmi. W programie festynu: kreatywne warsztaty, pokaz dużych baniek mydlanych, kącik teatralny, koncert Wujka Ogórka, loteria z nagrodami i wiele innych. 

Małe Cuda Przedszkole, ul. Mazowiecka 20 

Godz.: 12.30-15.00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Koncert - Benedict Taylor i Paweł Doskocz

Benedict Taylor i Paweł Doskocz to polsko-brytyjski duet grający muzykę improwizowaną. Uczestnicy koncertu usłyszą dźwięki altówki, zaprezentowane przez Benedicta Taylora oraz gitarę akustyczną w rękach Pawła Doskocza. 

Farby, ul. Różana 10 

Godz.: 20.00

Bilety: 25 zł

Więcej informacji na Facebooku 

Wieczór komedii improwizowanej 

Teatr Komedia zaprasza na wieczór komedii improwizowanej. Spektakl złożony będzie z krótkich form i piosenek improwizowanych, a sugestie widowni zdecydują o miejscu akcji, bohaterach i ich relacjach. Zagrają: Agnieszka Rogaczewska-Foryś, Justyna Klak-Nowakowa, Luiza Roszak, Karol Wojdyło, Artur Kaczmarek, Anna Siedlewska.

Teatr Komedia, ul. Grochowska 49 

Godz.: 18.00-19.30

Bilety: 45 zł (normalne), 40 zł (ulgowe)

Więcej informacji na Facebooku

Spacery z rzeźbami 

Seniorzy z wnukami mogą spędzić wspólnie czas podczas międzypokoleniowych warsztatów w ramach spacerów z rzeźbami w Poznań Visual Park. Spotkanie jest okazją do porozmawiania o rzeźbach i ich interpretacji. Podczas warsztatów zaplanowane są muzyczne zabawy i tworzenie prac artystycznych. 

Poznań Visual Park, ul. Koszalińska 15 

Godz.: 11.00-15.00

Bilety: wstęp wolny (obowiązują zapisy)

Więcej informacji na stronie organizatora

AG