Wiadukt w ciągu ul. Gołężyckiej przejezdny od 22 października

Zasadnicze roboty budowlane związane z przebudową wiaduktu w ciągu ul. Gołężyckiej dobiegły końca. Wykonawca prac zgłosił gotowość oddania obiektu do użytku od piątku, 22 października. Kierowcy będą mogli z niego korzystać od godziny 4:30. Dzięki wiaduktowi poprawi się bezpieczeństwo i komfort użytkowników.

Galeria zdjęć z nowego wiaduktu przy ul. Gołężyckiej - grafika artykułu
Wiadukt w ciągu ul. Gołężyckiej przejezdny od 22 października fot. PIM

- Wiadukt ten ma szczególne znaczenie dla komunikacji południowo-wschodniej części Poznania. Dzięki niemu skróci się droga dojazdu do centrum. Od 2 listopada pojadą też tamtędy autobusy komunikacji miejskiej - linie 189 i 194. Będzie można nimi dojechać do pętli tramwajowych na Starołęce i Unii Lubelskiej, skąd pasażerowie będą mogli się przesiąść na tramwaj w kierunku centrum - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wiadukt jest już gotowy, dobiegają końca wszelkie formalności. Do zrealizowania pozostaną jeszcze prace wykończeniowe i porządkowe, ale nie będą już one miały wpływu na ruch po wiadukcie. Umożliwienie przejazdu od 22 października to dobra informacja dla mieszkańców, którzy od marca musieli korzystać z objazdów.

Przebudowa wiaduktu była konieczna z uwagi na jego zły stan techniczny. Stara konstrukcja została całkowicie zdemontowana, a w jej miejscu pojawiła się nowa. Przeprowadzone prace poprawiły nośność wiaduktu, jego stan techniczny i trwałość. Po zakończeniu inwestycji zwiększy się zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort użytkowników przeprawy umożliwiającej ruch nad liniami kolejowymi nr 272 (Kluczbork - Poznań Główny) oraz 352 (Swarzędz - Poznań Starołęka). Roboty budowlane zostały tak skoordynowane, by nie było konieczności wstrzymania na dłużej ruchu kolejowego.

Prace obejmowały m.in. odbudowę przyczółków, podpór, konstrukcji nośnej i płyty wiaduktu. Skarpa została umocniona, powstał też system odwodnienia, którego wcześniej brakowało. Zamontowane zostały nowe bariery, poręcze, osłony przeciwporażeniowe. Wiadukt zyskał również nowe oświetlenie.

W tym miesiącu wymieniona została również nawierzchnia na ok. 800-metrowym odcinku ul. Gołężyckiej prowadzącym do wiaduktu od ul. Warownej. W ramach zadania prowadzone są jeszcze prace, których celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu przy pobliskiej szkole podstawowej przy ul. Baranowskiej za sprawą m.in. doświetlenia i przesunięcia przejścia dla pieszych.

RB, PIM

sieci społecznościowe