Wkrótce Poznań zabrzmi etno

9. Festiwal Ethno Port potrwa od 17 do 19 czerwca. Przez trzy dni wypełni Poznań dźwiękami z różnych stron świata. Na festiwalu zagrają muzycy nawet z Wysp Zielonego Przylądka.

Mohkouyate, fot. www.mohkouyate.com - grafika artykułu
Mohkouyate, fot. www.mohkouyate.com

Festiwal Ethno Port Poznań ma wymiar międzykulturowej wymiany muzyki oraz idei przełamywania uprzedzeń i stereotypów. Na festiwalu króluje gatunek world music. Mieszczą się w nim bardzo różnorodne style muzyczne z jedną wspólną cechą - elementami etnicznymi. Jak co roku festiwal organizuje Centrum Kultury Zamek.

- Nasz festiwal to przystań dla artystów reprezentujących różne kultury. Jesteśmy różni, ale wszyscy wartościowi. Musimy pamiętać, że my Polacy jesteśmy tak samo egzotyczni dla naszych gości, jak oni dla nas - mówi koordynatorka promocji festiwalu Anna Pawłowska.

Na trzech festiwalowych scenach odbędzie się w sumie 14 koncertów. Nie zabraknie oczywiście reprezentacji polskiej muzyki etnicznej. Zainteresowanie festiwalem jest duże, zgłasza się wiele zespołów, niestety nie wszystkim chętnym będzie dane zagrać w tym roku na scenach Ethno Portu.

- Selekcja zespołów jest prowadzona z bólem głowy - żartuje Andrzej Maszewski, dyrektor festiwalu - Organizatorzy mają bardzo trudne zadanie, muszą wybrać tak, by zachować poziom, by spójnie skomponować i wykreować cały festiwal. Publiczność ma swoje wymagania, a materia world music wcale nie jest łatwa - dodaje.

Festiwal otworzy koncert armeńsko-tureckiego duetu. Vardan Hovanissian i Emre Gültekin

to przyjaciele, którzy pokonali uprzedzenia dzielące ich narody i wspólnie nagrali płytę "Adana". Ten tytuł to odniesienie do miasta, w którym sto lat temu dokonano masakry Ormian. Ma być wyrazem nadziei na pojednanie i zgodne życie Turków i Ormian.

Poznań będzie gościł muzyków z kilku krajów Europy, a także z Egiptu, Gwinei oraz Indii. Pojawi się również muzyk z Pakistanu, z którym współpracę nawiązała polska wokalistka Karolina Cicha. Zobaczymy ich w towarzystwie innych muzyków podczas piątkowego koncertu na Dziedzińcu Zamkowym. Na festiwalu zagra również laureat Grand Prix ubiegłorocznego Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa tradycja" zespół Banda Nella Nebbia.

Festiwalowi będą towarzyszyły imprezy dodatkowe m. in. Warsztaty muzyczne i wokalne, wykłady i dyskusje dotyczące różnorodności kulturowej Islamu oraz aktualnej sytuacji uchodźców próbujących znaleźć schronienie w Europie.

W czasie festiwalu będzie funkcjonować Małe Etno czyli strefa działań przeznaczona dla dzieci. W tym roku będą to warsztaty fotograficzne, nauka budowy instrumentów oraz spotkania z opowiadaczami bajek z różnych stron świata. Wszystko po to, aby najmłodszym przybliżyć pojęcie wielokulturowości. 

Magda Wanowska/biuro prasowe