Wsparcie dla rodzin zastępczych

Wsparcie psychologiczne i prawne dla dorosłych, a dla dzieci - zajęcia z projektowania i działania gier komputerowych, spotkania edukacyjne z elementami języka angielskiego, półkolonie. To tylko niektóre przykłady pomocy, jaką rodzinom zastępczym oferuje miejska jednostka - Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda". 

Na zdjęciu kadr z filmu promującego pieczę zastępczą, widać dwie osoby trzymające się za ręce - grafika artykułu
Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda" to placówka, która oferuje szeroką i specjalistyczną pomoc rodzinom zastępczym

Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda" to placówka, która oferuje szeroką i specjalistyczną pomoc rodzinom zastępczym mieszkającym na terenie Poznania. Proponuje im indywidualne wsparcie psychologiczne, pedagogiczne, prawne, fizjoterapeutyczne, a także zaprasza do udziału w grupowych warsztatach. Oferuje również mediacje, a także zajęcia rozwijające kompetencje wychowawcze oraz szereg codziennych umiejętności potrzebnych w opiece nad dziećmi. Organizuje też spotkania biologicznych rodziców z dziećmi przebywającymi w pieczy zastępczej.

- Stale i z dużą intensywnością szukamy rodziców zastępczych - mówi Elżbieta Chełkowska, dyrektorka CWR "Swoboda". - Dzieci doświadczających krzywdy ze strony biologicznych rodziców niestety przybywa. Organizujemy działania szkoleniowe, wspierające, a dla dzieci także rozwojowe. Chcemy w ten sposób dać sygnał wszystkim zainteresowanym rodzicielstwem zastępczym, że w zadaniu opieki nad dziećmi będą mogli liczyć na nasze specjalistyczne wsparcie. 

Swoją opieką CWR obejmuje nie tylko dorosłych, ale i dzieci pozostające w pieczy zastępczej. Dla młodych ludzi "Swoboda" przygotowała m.in. zajęcia dotyczące projektowania i działania gier komputerowych - są przeznaczone dla młodzieży w wieku 12-16 lat i odbywają się w czwartki, o godz. 16.30. Młodsze dzieci (w wieku 6-10 lat) mogą skorzystać z zajęć edukacyjnych z elementami języka angielskiego (ruszą od kwietnia). 

Jak zostać rodzicem zastępczym?

Rodzicem zastępczym może zostać niemal każdy, bez względu na stan cywilny, wiek czy narodowość. Poznań oferuje wszystkim chętnym  odpowiedni pakiet szkoleń przygotowujących do tej roli, a po przyjęciu dziecka pod swój dach - również świadczenia lub wynagrodzenie finansowe, specjalistyczną pomoc psychologiczną i pedagogiczną, udział w działaniach integrujących, a także dofinansowanie wypoczynku lub utrzymania lokalu mieszkalnego. Wszyscy, którzy chcą dowiedzieć się więcej na ten temat, mogą zadzwonić pod numer tel. 61 648 60 49 i porozmawiać.

To bardzo ważna i potrzebna rola - w Poznaniu ciągle jest wiele dzieci, które czekają na kogoś, kto przyjmie ich pod swój dach i okaże serce. Potrzebują tego, ponieważ w ich własnych domach przestało być dla nich bezpiecznie.

Jakie są możliwości opieki zastępczej?

Istnieje wiele możliwości zastępczej opieki nad dzieckiem. 

  • Rodzina zastępcza spokrewniona z dzieckiem - może ją stworzyć babcia, dziadek, starsza siostra lub brat. Rodzina otrzymuje pomoc finansową na utrzymanie dzieci. Nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę rodzica zastępczego, nie deklaruje gotowości do przyjęcia innych dzieci pod opiekę. Może liczyć na bezpłatne wsparcie terapeutyczne i psychologiczne dla dzieci.
  • Rodzina zastępcza niespokrewniona z dzieckiem - może ją stworzyć każda osoba, która przygotuje się do tego zadania i spełni warunki.  Otrzymuje wsparcie finansowe, ale nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę rodzica zastępczego i nie deklaruje gotowości do przyjęcia innych dzieci pod opiekę. Może liczyć na bezpłatne wsparcie terapeutyczne i psychologiczne dla dzieci.
  • Rodzina zastępcza zawodowa - może ją stworzyć każda osoba, która zostanie przygotowana do tej roli i spełni wymagane warunki, wyraża gotowość do opieki nad maksymalnie 3 dzieci. Dostaje pomoc finansową na utrzymanie dzieci i wynagrodzenia za pracę rodzica zastępczego. Deklaruje stałą gotowość do przyjęcia dzieci pod opiekę - maksymalnie do 3 podopiecznych, może liczyć na bezpłatne wsparcie terapeutyczne i psychologiczne dla dzieci. Szczególną formą rodzin zastępczych zawodowych są pogotowia rodzinne do których trafiają najmniejsze dzieci oraz rodziny specjalistyczne, opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami.
  • Rodzinny dom dziecka - może go stworzyć każda osoba, która ma już kilkuletnie doświadczenie w opiece nad dziećmi w ramach pieczy zastępczej i wyraża gotowość do opieki nad maksymalnie 8 dzieci. Dostaje wynagrodzenia za pracę rodzica zastępczego i pomoc finansową na utrzymanie dzieci. Deklaruje stałą gotowość do przyjęcia dzieci pod opiekę - maksymalnie do 8 podopiecznych, może liczyć na bezpłatne wsparcie terapeutyczne i psychologiczne dla dzieci.

AW